Чому депутати вибірково позбавляють недоторканності колег
Верховна Рада дозволила арештувати лише одного депутата, а ще з двох не дозволила зняти недоторканність. Під час голосування щось пішло не так.
На жаль, 11 липня парламент не зміг здійснити наймасовіший сеанс самоочищення у своїй історії. Адже у цей день депутати розглядали подання Генеральної прокуратури про зняття недоторканності і дозвіл на притягнення до кримінальної відповідальності одразу 5 депутатів. Кілька днів пізніше вирішували долю ще одного нардепа – представника "Опозиційного блоку" Михайла Добкіна. Його Рада дозволила не тільки притягти до кримінальної відповідальності, але і заарештувати.
Та повернемось до 11 липня – у день, коли більшість депутатів намагалися усіма можливими засобами врятувати і захистити тих колег, які стали фігурантами розслідувань правоохоронних органів. Отже, як і з ким домовлялися нардепи?
Читайте також: Хто допомагає депутатам зберегти їхню недоторканність
Для мене абсолютною несподіванкою став провал голосування парламенту по зняттю недоторканності з депутата "Народного фронту" Євгена Дейдея. У антикорупційних органів є дані про його незаконне збагачення. Родина Дейдея в останні роки придбала дві машини "Audi Q7" і квартиру у Києві. Хоча їхній офіційний дохід жодним чином цього не дозволяє.
Зняття недоторканності з Дейдея – невеликий ризик. Це не арешт і не визнання його вини, а лише додаткові можливості для правоохоронних органів провести досудове розслідування. До того ж Дейдей – це не впливова політична фігура, за яку до останнього має триматися фракція. Він звісно виконує свою роль, але не визначає політику фракції. Тому "Народний фронт" мало ризикував.
І якщо обирати між Дейдеєм та Поляковим, теж депутатом "Народного фронту" і фігурантом скандальної бурштинової справи, я думала, депутати сконцентруються лише на захисті Полякова. Він брав на поруки Миколу Мартиненка і товаришує з Павлом Пинзеником – першим заступником голови регламентного комітету. Депутати не дозволили затримати і арештувати Полякова.
Читайте також: Політичні ігри із фігурантами корупційних справ: кого з депутатів "принесуть у жертву"
Я вважала, що Дейдея все ж позбавлять недоторканності. Але за це проголосували лише 192 депутата. Рятували Дейдея не тільки колеги по фракції. Перш за все, йому допомогли депутати "Радикальної партії Олега Ляшко". Вони не дали голосів, а фронтовики, у свою чергу, допомогли не зняти недоторканність з Андрія Лозового – близького соратника Ляшка.
Тобто відбулася міжфракційна змова: ти – мені, я – тобі. Дейдею допоміг і БПП. Виявилось, що під час голосування питання по ньому, 28 депутатів цієї фракцї і були відсутні, а 17 чомусь не голосували зовсім.
Що об’єднує Дейдея і Лозового? До обох є запитання щодо їхніх електронних декларацій. Лозовий зараз пояснює свої невідомо де і як зароблені мільйони і майно тим, що отримав спадок від дідуся із Росії.
Читайте також: Кумівство в українській політиці, або як Кличко з Путіним поріднився
Врятувавши їх, депутати Ради плюнули в обличчя суспільству і показали, що мільйони, будинки, квартири, машини – це особиста справа кожного депутата, в яку вони не хочуть лізти, навіть якщо походження статків важко пояснити. Думаю це тому, що багато депутатів знаходяться у тій самій ситуації, що Дейдей і Лозовий.
Депутат "Народного фронту" Максим Поляков і колишній депутат фракції БПП Борислав Розенблат – це трохи інша історія. Відео за їхньої участі, яке підготувало НАБУ і Спеціалізована антикорупційна прокуратура, більш ніж переконливе. Агент Катерина, що працювала під прикриттям, за допомогою прихованої камери показала, як легко ці депутати готові вчиняти корупційні дії і брати за це гроші. Операція НАБУ вражаюча. Після перегляду відео журналісти навіть передали квіти в антикорупційне бюро для агента Катерини.
У день голосування, зранку я запитала депутата Розенблата чи не збирається він втікати. Він запевнив, що нікуди не поїде. І дійсно, навіщо йому кудись їхати? Депутати не дозволили арештувати і затримати нардепа, який через своїх охоронців отримав 280 тисяч доларів хабарів.
Читайте також: 68 квартир, 500 земельних ділянок, 30 мільйонів доларів: вражаючі декларації братів Дубневичів
До речі, одразу після показу скандального відео, я запитала у Розенблата чи йому не соромно. "Не соромно", – впевнено відповів він.
Не соромно і депутатам, які не дозволили його затримати і арештовувати. Він і далі може продовжувати ініціювати зміни до законопроектів, спілкуватися із суддями і прокурорами. Як там він казав у відео? "Катя, твои деньги сделали чудо". А от мені соромно за тих депутатів, які покривають колег, навіть за наявності більш ніж переконливих доказів корупції.
Частина депутатів просто боїться, що наступними фігурантами розслідувань НАБУ і САП можуть бути вони. І останнє на сьогодні. Високопоставлені корупціонери колись почнуть потряпляли за ґрати. Але для цього нам потрібен антикорупційний суд, а не якась палата.