Чому Конституція України досі не працює: думки експертів

28 червня 2016, 17:21
Читать новость на русском

28 червня 1996 року Верховна Рада ухвалила Конституцію України. За новий Закон проголосували 315 народних депутатів.

За роки існування головного Закону України його багато разів переписували. Кожен президент намагався не дотримуватись Конституції, а переробити її під себе, щоб мати доступ до ресурсів країни та поступово збагачуватись.

Не Конституція винна, що люди так погано живуть, а винна влада, яка не дотримується її. Треба за допомогою Закону створити умови, які дозволять людині почувати себе достойно,
— вважає колишній Голова Верховної Ради Олександр Мороз.

Один з авторів Конституції Віктор Шишкін запевнив, що в Україні її не розглядають як Основний Закон, якого треба неухильно дотримуватись.

До прикладу в США, де конституція існує понад 200 років, її жодного разу не намагалися переписати. Натомість в Україні лише за 20 років це зробили тричі.

Читайте також: 20 років Конституції: 9 фактів з життя Основного Закону, про які варто знати

Вперше у 2004 році, коли послабили владу президента Ющенка й надали Верховній Раді право формувати уряд. Віктор Янукович у свою чергу змінив основний закон і повернув собі повноту влади. Сьогодні в Україні знову парламентсько-президентська форма правління.

Порошенко ще гірший, ніж Янукович. Тому що він в парламентській республіці поводиться як президент президентської республіки. Встановлює все під диктатуру президента, а це вже спотворення уяв про Конституцію,
— заявив Шишкін.

Конституція не є ідеальна, однак написана під українські реалії та менталітет. 20 років тому в законі закріпили основні засади державного ладу та права людини. Тому президентам потрібно не змінювати Конституцію, а просто жити за її нормами, вважають фахівці.