Чому так різко погіршились польсько-українські стосунки: думка історика
Як покращити стосунки з Україною? – сьогодні вирішували у Польському Сеймі. Задля цього скликали спеціальне засідання. Оскільки антиукраїнські заяви представників правлячої партії обурили навіть тамтешню опозицію.
Нещодавно Президент Польщі Анджей Дуда порадив українській владі не призначати на державні посади людей, які мають антипольські або націоналістичні погляди. А очільник закордонного відомства анонсував формування списків нев'їзних українців.
Читайте також: Віце-консул Польщі зробив провокаційну антиукраїнську заяву
Під час Майдану Польща як ніхто підтримувала Україну. Проте після 2015 року стосунки різко погіршились. Саме тоді в Польщі прийшла до влади консервативна партія "Право і справедливість". Вона витягнула на поверхню питання, довкола яких давно точилися історичні дискусії. Мало не щодня польські політики дорікали Україну героїзацією УПА і Бандери, бо, на їхню думку, саме вони причетні до масової загибелі поляків на Волині у 1943 році.
В свою чергу українські політики нагадували про утиски українців на польських теренах, зокрема, виселенчу акцію Вісла в квітні 1947 року. Цього літа поляки перейшли на мову ультиматумів.
"Наше послання дуже чітке: з Бандерою до Європи не увійдете. Ми говоримо про це і голосно, і тихо. Ми не повторюватимемо помилок 1990 років, коли були певні проблеми у відносинах з Німеччиною і Литвою", – заявив польський політик та історик Вітольд Ващиковський.
Читайте також: Скандал між Польщею і Україною: Ващиковський відповів МЗС
Далі в Польщі почалось руйнування українських пам'ятників УПА. І, оскільки польські правоохоронці не реагували на ексгумацію польських поховань в Україні, Інституті національної пам'яті наклав мораторій. Саме тоді очільнику установи Володимиру В'ятровичу вперше натякнули на ймовірну заборону в'їзду.
Увесь гамір з польського боку задля політичних рейтингів, впевнений польський історик Томаш Стриєк. Правляча партія намагається втриматися за свої крісла. Тож не дивно, що вони розпочали активні дії і тиснуть саме на історичну пам'ять.
Ващиковсткий говорить такі речі для піднесення рейтингу партії "Право і Справедливість" на виборах – парламентських або й президентських. Хоча у них і так рейтинг партії дуже високий. Це традиційні консерватори, вони вважають, що правда на історичні та соціальні події є одна. Це той традиціоналізм, який зараз подобається в Польщі,
– розповів польський історик, фахівець з історіографії України Томаш Стриєк.
10 листопада питання українсько-польських взаємин обговорили у Сеймі. Спікером виступив представник президентської сили. І хоч засідання було присвячено покращенню стосунків між Україною та Польщею – завершили традиційним: компромісів щодо історії не допустять. Хоча напередодні Президенти Польщі і України домовились скликати засідання консультаційного комітету обох президентів і нарешті обговорити болючі питання.
Нагадаємо, що у Польщі начебто ухвалили перелік персон нон ґрата. Про це повідомили польські ЗМІ. Єдиним, хто начебто фігурує в "чорному списку" є Володимир В'ятрович – директор Українського інституту національної пам'яті. Однак жодних підтверджень про це досі немає. Ні представник України в Польщі, ні представник Польщі в Україні не можуть спростувати або підтвердити такі заяви.