Чорнобильська фауна: подорож до зони відчуження в пошуках червонокнижних тварин
32 роки тому Чорнобильська катастрофа стала найбільшою ядерною трагедією України і всього світу. Через радіаційне зараження 30-кілометрову зону від епіцентру вибуху ізолювали. Для людей зона відчуження стала символом смерті, а для місцевої фауни – територія перетворилась на рятівну оазу.
Валерій Осадчий народився та виріс в Чорнобильському регіоні та після аварії його відселили. Однак, чоловік повернувся, і вже три десятиліття працює тут лісником, чергує на 30-метровій вежі. Звідси огляд на десятки кілометрів. Чоловік каже, сюди регулярно приходять пастися лосі, олені, коні Пржевальського, а іноді навідуються навіть вовки. Такого різноманіття видів, запевняє, до аварії не було.
Читайте також: Чорнобильську зону можуть внести до списку світової спадщини ЮНЕСКО
Місцевий еколог Денис Вишневський, Чорнобильських тварин він досліджує вже понад 10 років.
Чорнобильська катастрофа, потім подальше відчуження території стало полігоном для вільної популяції коня Пржевальського. До цього в Україні він існував лише в умовах неволі. А тут він існує без будь-яких обмежень,
– розповів начальник ДСП "Екоцентр" Денис Вишневський.
У зоні відчуження знайшли залишки зайця, ймовірно здобич впіймала лисиця. Після кількагодинних мандрів зустріли табун диких коней. Ці коні дуже сильні і здатні дати відсіч, тому ближче ніж на 100 метрів наближатися не варто. Кінь Пржевальського хоч і норовлива, але соціальна тварина. Вожак формує собі гарем, а конкурентів виганяє силою.
Читайте також: ONUKA виступить на фестивалі, який присвячений чорнобильській катастрофі
Природній ареал цих тварин – степи центральної Азії. До зони відчуження вони потрапили не так давно. У 1998 році завезли коней із заповідника "Асканія Нова". Популяція з 60-ти особин виросла вдвічі.
Коні Пржевальського у зоні відчуження
На жаль, крім коней Пржевальського, за нашу коротку експедицію, більше червонокнижних тварин знайти не вдалося. А от фотопастки зоологів фіксують фактично усе багатство тваринного світу центральної Європи.
Хижаки: рись, ведмідь, вовк, лисиця та борсук. З копитних: лось, олень, зубр, косуля та дикий кабан. Вчені кажуть, що радіація суттєво заважала фауні лише в 1-й рік після аварії, коли рівень випромінювань був екстремально високим. Згодом Чорнобильська зона відчуження перетворилась на ідеальну територію природної регенерації.