Давид Вашадзе про підтримку Олега Сенцова, пропаганду в кіно і російські фільми

14 липня 2015, 21:30
Читать новость на русском

Директор департаменту кіноекспорта та дистрибуції Грузії Давид Вашадзе в ексклюзивному інтерв'ю журналісту сайту 24tv.ua розповів про те, яким чином співпрацюють Грузія і Україна у сфері кіноіндустрії, про те, чи є місце російським фільмам на екранах Грузії та про перспективи України у сфері кіноіндустрії.

Підтримка Олега Сенцова

Ідея організувати показ фільмів у Грузії на підтримку Олега Сенцова виникла під час спілкування з українськими колегами. Анна Поліщук зв'язалася з нами і розповіла про схожі заходи в Україні.

Звичайно, ми знали про Олега Сенцова. З перших днів ми стежили за ситуацією з його затриманням і співчували йому. І коли Анна запропонувала зробити аналогічні покази на підтримку Сенцова в Грузії, то ми з радістю відгукнулися і буквально за три тижні підготували цей проект і провели сам фестиваль — нам це було цікаво.

Хочу сказати, що дуже важливим було відкриття, тому що багато людей прийшли не за запрошеннями, а дізнаючись від знайомих про покази. І для нас така реакція була дуже приємною. На відкритті ми показували фільм "Поводир" і публіка залишилася задоволена. Після показу ми ще довго відповідали на запитання глядачів, і люди змогли більше дізнатися про те, яка ситуація насправді з Олегом Сенцовим.

Для грузинів такі події досить близькі, тому що ми з подібними випадками стикаємося з 90-х років, і ми чудово розуміємо, як це відбувається і що буває, коли окупують твою територію і людину можуть посадити через його позицію і погляди під вигаданими приводами. Тому ми правильно розуміємо і сприймаємо справу Олега Сенцова.

Також ми піднімали це питання на одному з центральних грузинських телеканалів.

Я був радий, коли пару тижнів тому побачив, що вже в Берліні пройшов показ українських фільмів на підтримку Олега Сенцова і там теж була величезна підтримка з боку глядачів і організаторів. Тобто важливо розуміти, що таким чином, через мистецтво, ми можемо боротися з тоталітаризмом, і це важливо.

Російське кіно в Грузії

Відносини Росії і Грузії через політичні питання у сфері кіноіндустрії досить неоднозначні, але при цьому важливо зауважити, що грузинське кіно досить успішно купують і показують в невеликих російських кінотеатрах, а російські фільми показують в Грузії. Так, наприклад, нещодавно вийшов чудовий грузинський фільм "Мандарини" і російський дистриб’ютор взяв цей фільм, тому скоро російські глядачі зможуть його побачити в своїх кінотеатрах.

Майбутнє українського кіноринку

Я можу сказати, що в Україні зараз дуже талановите покоління, яке займається створенням фільмів. А що стосується саме ринку, то це дуже залежить від економічної ситуації в країні. І оскільки економічна ситуація в країні буде поліпшуватися, то і кіноринок від цього буде розвиватися. Я впевнений, що Україна стане однією з успішних країн східної Європи. Але це питання часу.

Зараз, якщо порівнювати ситуацію з кіноіндустрією в Україні і в Грузії, то показники Грузії набагато вищі. У нас зараз є кілька фільмів, які дуже успішно продавалися в різних країнах світу. Крім роботи команди продюсерів і піарників, такий результат залежить ще й від обраної теми. Тому зараз в України є всі шанси на різкий стрибок у сфері кіно.

Кіно та пропаганда

Важливо розуміти, що хороше кіно завжди передає актуальні проблеми суспільства. У нас на початку 2000-х років всі фільми показували проблеми наркотиків та криміналу, потім ситуація змінилася і з'явилося багато фільмів на воєнну тематику. Тобто кіно передає те, що відчуває суспільство. Тому якщо політика зараз в Україні дуже важлива для кожного, то неможливо буде її обійти в кіно. Інакше це не буде справжнє мистецтво. Адже кіно в подібних питаннях може зробити більше, ніж будь-які переговори. Тому я не проти змішування кіно та політики.

Звичайно, існує якась кількість продукту, який буде намагатися маніпулювати громадською думкою через кіно, але я не думаю, що це може подіяти. Адже пропаганда не може подіяти на всіх. Пропаганда в кіно не буває успішною, оскільки там завжди відчувається фальш і такі фільми реальність не поміняють.

Фото: Ростислав Абрамець