День в історії. 21 рік тому був утворений Європейський Союз

1 листопада 2014, 06:15
Читать новость на русском

Цього дня 1993 року набрав чинності Маастрихтський договір, який закріпив назву об’єднання, його структуру та обумовив принципи співпраці країн-членів. Головним ж економічним наслідком угоди стало запровадження єдиної валюти "Євро".

Документ фактично став підсумком півстолітнього процесу інтеграції європейських держав в єдине економічне та політичне співтовариство. Ідею об’єднаної Європи обговорювали ще після Другої світової війни. Вперше про необхідність утворення так званих Сполучених Штатів Європи заявив Вінстон Черчіль, виступаючи з промовою у Цюрихському університеті у 1946 році. Наслідком стало заснування Ради Європи, яка функціонує дотепер, та цілого ряду співтовариств.

Апофеозом прагнення країн до єдності і став Маастрихтський договір. Тепер об’єднання стрімко росте і набирає вагу на політичній карті світу. Та інтегруючись, країни намагаються максимально вберегти ідентичність. Зокрема, лише 17 із 28 країн-учасниць зробили євро офіційною валютою. Наприклад, Великобританія, Швеція, Чехія і далі користуються національними грошима.

Зрештою і не всі народи Європи прагнуть вступати до союзу, як от Норвегія. Ця скандинавська країна вже двічі відмовляла Брюсселю, хоч і залишається активним членом європейських організацій.

Сьогодні до ЄС входять 28 європейських держав з населенням понад 500 млн осіб. Загальний валовий внутрішній продукт становить понад 17 трлн доларів.