Зняття недоторканності з депутатів: аргументи за та проти

13 липня 2017, 15:05

Аналізуючи події цих тижнів, в мене особисто є великі сподівання, що недоторканність для депутатів нарешті обмежать. Я юрист і люблю чіткі формулювання.

Тобто депутати не мають нести юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп. Але їх можна притягнути до відповідальності за злочин. Це справедливо. Це забезпечує усім рівність перед законом без статусу, регалій чи посад. І найголовніше – я не знаю, чи інші депутати задавали собі питання "навіщо їм недоторканність"? Я точно знаю, що від кулі вона не спасе.

Читайте також: Видовища замість хліба: як у Раді голосували за зняття недоторканності з нардепів

Для того, щоб зрозуміти, що відбувається зараз з поданнями про зняття депутатської недоторканності, пропоную виокремити причинно-наслідкові зв'язки, фактор минулого і майбутнього.

Ще будучи поза політикою, пам'ятаю ролики середини 2000-х років про обіцянку скасувати недоторканість. Чому не наважились зняти тоді – не розумію. Сьогодні знов підписався за зняття недоторканності. Хоча наголошую – юридично правильно – обмеження недоторканності. Тим не менше.

Поки колеги шукали аргументи "за" і "проти". Просили зняти з них недоторканність, або закликали до совісті, для себе зрозумів кілька важливих речей.

Парламент сьогодні, в порівнянні з попередніми скликаннями, досить вразливий. Це найбільш відкритий орган влади серед інших. Туди потрапило на хвилі національного піднесення і війни чимало звичайних, ідейних, переконаних у своїй правоті людей. Правду не усі люблять, і за неї можуть покарати. Тому так часто за ці дні звучало гасло "вибіркові справи, політичне переслідування". Може і так. Але людина може довести свою правоту і невинуватість у суді. Тоді закидають щось на зразок – "ви про наші суди"...

Доля іронії в цьому звичайно є, але треба говорити правду. Якщо громадяни в українських судах, при усіх недоліках судової системи, можуть шукати правду, то що заважає депутату.

Зняття недоторканності це ще не притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт. В парламенті сьогодні є депутати, за зняття недоторканності яких ми голосували. І вони тепер отримали право в судах довести свою невинуватість. Це правовий механізм.

Я за силу права. За те, щоб кожен з нас був чесним перед собою, і не ховався за ширмою недоторканності. Депутат несе персональну відповідальність за свій голос і мандат. Але, щоб не було знов піару на тему, треба голосувати не лише за депутатську недоторканність, а й за процедуру імпічменту президента. Адже перед законом усі мають бути рівні.

Читайте також: Плюс/мінус депутатська недоторканність: чому слуги народу провалили голосування