Парламенту не вистачило голосів зробити це з Андрієм Лозовим ("Радикальна партія") та Євгеном Дейдеєм (Народний фронт) – обидва зберегли недоторканність.
Читайте також: Луценко спробує повторно зняти недоторканність з двох депутатів
Позафракційний депутат Віктор Чумак розповів кореспонденту "24", що після завершення довгого сесійного дня його переповнювали змішані почуття: "70% – хороших і 30% – поганих".
А його колишня колега по фракції БПП Оксана Юринець (група УДАР) була геть засмучена через провал двох подань. І навіть сказала, що замислюється над тим, щоб не брати участі у наступних виборах. Мовляв, парламент себе остаточно дискредитував, і пообіцяла, принаймні, не балотуватися по мажоритарці, якщо вона збережеться, натякаючи, що соромно перед людьми.
Чом ти не прийшов…?
Від ранку 11 липня домоклів меч подань ГПУ повністю паралізував роботу Верховної Ради. Заплановані у порядку денному важливі законопроекти щодо реформи освіти, судоустрою та пенсій – розчинилися у напруженій атмосфері очікування на генпрокурора. Але той ніяк не з’являвся.
Розгнівані депутати вирішили заблокувати трибуну, вимагали негайної присутності генпрокурора. Віддуватися за відсутність Луценка першій випало Ірині Геращенко.
Он сказал, что приедет! Приедет!
– горлала віце-спікер у схилене до неї вухо Єгора Соболєва.
"Всю роботу в цих розслідуваннях зробили детективи Антикорупційного бюро і прокурори Антикорупційної прокуратури, від Луценка вимагається тільки одне – прийти і зачитати подання", – кричав глава Антикорупційного комітету.
За першою версією, яку озвучив глава фракції БПП Артур Герасимов, Луценко у відрядженні за межами Києва. Прибуде у Раду о 16:00. Хоча сам генпрокурор потім сказав інше – він чекав офіційного запрошення від Верховної Ради.
Найдотепнішу версію відсутності генпрокурора на ранковому засіданні висловив Олег Ляшко:
Луценко каже, що він у відрядженні. Я вам розкажу, в якому він відрядженні. До двох ночі він п'янствував, а зараз відсипається,
– сказав "радикал".
Депутатів неабияк розтривожила звістка про затримку генпрокурора. У сесійній залі наголошували, що пропустивши семиденний термін розгляду подань парламент втягується у судові суперечки і фактично, це є прямий злочин, на який штовхають Голову парламенту, бо він буде відповідати за пропущені терміни.
Парубій заспокоював депутатів цитуванням регламенту: без присутності генпрокурора, розглядати подання він має права і не збирається. Щоби вистачило часу на всіх, він переконав колег підтримати продовження вечірнього засідання, допоки не розглянуть всі подання.
Протести під Верховно Радою
Врятувати Дейдея і Лозового
Юрій Луценко зачитує подання на Євгена Дейдея
О 16:00 у Верховну Раду України прибув Генеральний прокурор України Юрій Луценко, а також Назар Холодницький. Під Радою зібралися кількасот активістів "Свободи", УНА-УНСО, Руху нових сил та антикорупціонерів.
Читайте також: Мітинг під Верховною Радою, запалали димові шашки: видовищні фото
Під гучний гвалт бочок та димову завісу, якої не чув і не бачив глава фракції "Народного фронту", Максим Бурбак заявив, що фракція прийняла рішення голосувати за зняття недоторканності з усіх народних депутатів, у тому числі і своїх – Євгена Дейдея та Максима Полякова. Додавши, що фронтовики вбачають у цих поданнях вибірковість переслідувань.
Мовляв, тут сидять представники єврооптимістів, які теж позичили гроші, придбали собі елітну нерухомість і НАБУ й пальцем не поворушило, аби розібратися.
Нардеп від "Народного фронту" Антон Геращенко затримався у секторі Радикальної партії
Однак, це була маніпуляція. НАБУ виявило правопорушення у купівлі квартири Сергієм Лещенком і депутату прийшлося через суд доводити свою правоту.
Перед тим апарат Верховної Ради зіпсував щойно прибулому генпрокурору настрій. Він відмовив йому у демонстрації аудіо-, відеоматеріалів на табло. Крім того, після завершення епохального засідання, Луценко додав, що у Раді йому були не раді і жорстко обмежили регламент виступів.
Справу Дейдея він особисто повертав до САП, бо не був переконаний у достатності доказів. Прокурори звинувачують депутата у незаконному збагаченні. Пояснюють, що кредит дружини в 2,5 мільйони гривень, вказаний в декларації, за версією слідства, виявився фіктивним, аби приховати справжні доходи родини Дейдеїв. Бо вони розжилися на квартиру у Києві і дві "Ауді А7".
Під час виступу генпрокурора Дейдей спокійно прогулювався сесійною залою, спілкуючись з колегами. Перед самим голосуванням він повернувся і глибоко вдихнув під зойки системи "Рада".
Олег Ляшко одразу атакою на Луценка дав зрозуміти, що "Радикальна партія" сьогодні сіла в один човен з "Народним Фронтом". Радикали тримали спільну лінію, але не голосували проти фронтовиків.
"Луценко на посаді Генерального прокурора робить політичну кар’єру, новоявлений борець з корупцією, який живе в будинку тестя в 900 квадратних метрів", – зазначив Ляшко.
Голосування за зняття недоторканності з Дейдея не пройшло. Не вистачило 34 голоси "Радикальної партії" та БПП. Першим дружньо обійняв Дейдея кремезний колега Денис Дзензерський. Це його помічник з Дніпра надав йому кредит 2,5 мільйони "з тумбочки", який ліг в основу подання ГПУ.
Читайте також: Дейдей приватно літав із нардепом, чий помічник видавав щедрі кредити: документ
Радикали Ігор Мосійчук, Андрій Лозовий теж прийшли поплескати по плечу Дейдея. Залишилась не задоволеною результатом голосування Вікторія Сюмар, яка, насупившись, розповідала щось усміхненому Андрію Іванчуку, близькому другу Арсенія Яценюка.
За зняття недоторканості з Лозового проголосувало 177 народних депутатів. Цього разу не підтримали "фронтовики".
Один депутат з коаліції розповів кореспонденту "24", що багато хто не проголосував за Дейдея та Лозового через негативне ставлення до Луценка, а також і тому, що впевнені, що Світлана Заліщук та Сергій Лещенко теж мали би бути притягнуті.
У сектор радикалів також прийшов Іванчук привітати Лозового. Згодом той знову повернувся та без дозволу взяв цигарку в переможця.
Клиночок Довгого
Олесь Довгий виступає перед колегами
Прокуратура вважає, що Довгий скликав в неустановлений спосіб сесію і доручив одному із своїх підлеглих внести з голосу відчуження 1,7 тисячі гектарів із заповідного Жукова острова, а також заказника "Пирогово".
"Неголосування за подання про зняття депутатської недоторканності лише вбиває парламентаризм. Не сумнівайтеся, що у вересні я прийду з тим самим поданням, тільки в більшій кількості", – не міг заспокоїтися Луценко від невдалих голосувань.
Луценко остаточно завівся на Довгому та почав погрожувати депутатам: "Не дасте зараз дозволу на притягнення до відповідальності, восени підете разом з Черновецьким".
Однак Довгий не дав приводу для перевірки слів прокурора і сам заявив, що хоче, аби з нього зняли недоторканність. Він віщував собі важкі часи, але між іншим, не забув вкусити Луценка за відсутність юридичної освіти.
Я звертаюсь до вас із проханням підтримати це нікчемне, з юридичної точки зору, подання. І як казав мій дід у своєму заповіті: "Не зламайсь, як клиночок в негоду, і не злякайся, коли грім загуде. Нехай хоробрість козацького роду надихає тебе і веде,
– поетично закінчив виступ Довгий.
За зняття депутатської недоторканності з нього проголосував 251 народний депутат.
Бурштинові депутати
Борислав Розенблат обіцяє захистити себе в суді
Подання на Полякова і Розенблата були останніми у списку. Обидва депутати залишилися без недоторканності. Весь цей час Розенблат не знаходив собі місця. Обговорення справи Розенблата зайняло найменше часу. Він був єдиним депутатом, доля якого була відома одразу.
Напередодні його виключили з фракції, попри його власне здивування, і на засіданні доволі сильно присоромили. Виглядав він понурим та кинутим.
Він теж скористався трендом Довгого, заявивши, що готовий захищатися в суді. З Поляковим історія повторилися.
Попри зняття недоторканності з більшості депутатів і математичної перемоги Генпрокуратури ані Луценко, ані Холодницький не відчували перемоги.
Нах*ра, я вчився, щоб слухати ці політичні брєдні,
– виходячи з Ради бурчав Холодницький.
Читайте також: Ми зробили все, щоб захистити парламент від "рейдерської атаки" ГПУ та НАБУ, – Пинзеник