Депутатська недоторканість та з кого її знімали: огляд Ради останнього скликання

8 грудня 2016, 20:00
Читать новость на русском

Верховна Рада восьмого скликання і до історії з Вадимом Новинським встигла відзначитись кількома гучними випадками позбавлення недоторканості та затримання народних депутатів.

Журналісти сайту "24" зібрали для вас основне, що потрібно знати про тих депутатів, яких парламент дозволив притягати до кримінальної відповідальності.

Скількох нардепів позбавили недоторканості за останнє скликання?

Могли би і більше. Станом на зараз недоторканості були позбавлені п’ять народних депутатів Верховної Ради VIII скликання.

Хто ці люди?

Переважно – регіонали і радикали. Йдеться про Сергія Клюєва, Сергія Мельничука, Ігоря Мосійчука, Олександра Онищенка та Вадима Новинського.

Чому їх зробили доторканими?

Сергія Клюєва Генпрокуратура звинуватила у тому, що він із братом привласнив ВАТ "Завод напівпровідників" та фінансував його на гроші, перерозподілені із захищених статей бюджету. Сергія Мельничука ГПУ звинувачувала у причетності до зникнення з підрозділів Міноборони близько тисячі автоматів Калашникова та запідозрила у тому, що він створив злочинне угруповання із підпорядкованих йому добровольців. Ігора Мосійчука позбавли недоторканості і практично одразу затримали за хабарництво. Олександра Онищенка звинувачують в організації злочинного угруповання, яке завдало державі мільярдних збитків.

Вадим Новинський, за даними ГПУ, був співучасником у викраденні особистого помічника покійного предстоятеля УПЦ Володимира, архієпископа Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександра Драбинка, досудове розслідування проти нього проводиться одразу за трьома статтями Кримінального кодексу, за якими йому загрожує до 10 років позбавлення волі.

Як вони на це зреагували?

По-різному. Тобто на словах всі сказали, що вони ні до чого не причетні. Але діяв кожний обранець по-своєму. Клюєв у день зняття недоторканності намагався вилетіти до Відня, але був затриманий в аеропорту "Бориспіль". Потім він не з'явився на допит у Генеральну прокуратуру і наразі перебуває в розшуку. На затримання і арешт Мельничука Рада не дала згоди, відтак він лишається на волі і може дозволити собі жартувати із електронними деклараціями. Мосійчук був доволі ефектно затриманий у стінах парламенту і своє затримання називав політичною помстою генпрокурора. Онищенко на момент позбавлення недоторканості перебував за межами України і, виходячи із того, скільки сил він витратив на розкручування нового скандалу, позбавлення недоторканості не сильно вплинуло на стан його здоров'я. Новинський заявив, що тікати нікуди не планує, але чи дотримає він свого слова – дізнаємося трохи згодом.

Чим це закінчилося?

Фактично – нічим. Клюєв досі перебуває в розшуку. Кримінальне провадження проти Мельничука триває, разом з тим, заарештований комбат "Айдару" Валентин Лихоліт, звинуватив його в організації справи проти себе. Мосійчук відновив депутатську недоторканість, після чого генпрокурор Луценко пообіцяв найближчим часом скерувати до парламенту ще одне подання про надання дозволу на притягнення нардепа Мосійчука до кримінальної відповідальності за новим епізодом. Справою проти Онищенка займається НАБУ. Домогтися екстрадиції самого Онищенка поки не вийшло. Справу обіцяли передати до суду до кінця поточного року. Тепер у НАБУ також зацікавилися оприлюдненими скандальним втікачем записами, однак чи буде відкрита на підставі цих записів нова справа – досі не вирішили.