Радикал Мосічук був не єдиним і не найбільшим корупціонером у парламенті. І його затримання – не наймасштабніша акція, яку могли б влаштувати українські правоохоронці, а всього лише "кішка у пиві".
Наприклад, про те, що колишнього міністра енергетики та вугільної промисловості і нинішнього депутата від Опозиційного блоку Юрія Бойка можна не напружуючись позбавити недоторканості за оборудки із буровими платформами для "Чорноморнафтогазу", антикорупційні експерти говорять вже давно. Але навіть для того, аби так ефектно облити кішку пивом, потрібно знати яку кішку обирати.
Як правильно вибрати "кішку"
Головний секрет вибору – можливість зібрати достатньо показовий матеріал. За словами політолога, співзасновника та голови правління Центру соціологічних та політологічних досліджень "Соціовимір" Сергія Тарана, саме особисті якості Мосійчука дозволили зібрати по ньому найяскравіший матеріал.
Про те, що депутата-радикала позбавлять депутатської недоторканості з усіма відповідними наслідками, чутки ходили ще наприкінці квітня.
Справа на нього і на Лозового була ще весною і ще у квітні планувалося зняття з них недоторканості. Через питання коаліції, через ризик того, що у парламенті може не вистачити голосів – це відклали. Плюс прокуратура накопала нового матеріалу,
— нагадав директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.
При цьому експерти не сумніваються, що Мосійчук – це лише початок справ по різних депутатах.
З нього почали, але думаю, на ньому це не завершиться і по Радикальній фракції, і по інших фракція буде ще багато запитань. Критично для влади продемонструвати не лише, що вона проводила розслідування не лише щодо депутатів Радикальної партії, а і по інших політичних силах,
— зазначив Таран.
Як правильно облити її пивом
Ключовий фактор вдалої реалізації цього рецепту — ефект несподіванки.
Політологи наголошують, що матеріали справи почали збирати ще два місяці тому – задовго до виходу фракції Радикальної партії із коаліції. Відтак, теза про те, що ефектне шоу, влаштоване у парламенті, є дзвіночком для всіх депутатів, що не варто дуже сильно заграватися в опозиціонерів і псувати стосунки із владою, бо "Великий брат" всіх бачить і може влаштувати у стінах Ради ще не одну серію продовження цього шоу, є правдивою лише частково.
Хоча про точну кількість депутатів, які у момент голосування відчайдушно намагались загадати, чи можуть і про них показати подібне кіно, можемо лише здогадуватись. Як і про те, скільки з них тепер будуть набагато більш зговірливими під час голосувань.
Саме несподівана ефектність влаштованого антикорупційного перфоменсу дозволила одразу проголосувати за позбавлення Мосійчука мандату, в обхід регламенту. За законом, позбавлення народного депутата недоторканності розглядається на профільному комітеті, члени якого вивчають звинувачення і докази, надані правоохоронцями, а потім надають висновок стосовно їх достатності і обґрунтованості. Лише після цього парламент може розглядати це питання в залі. З Мосійчуком же, як ми пам’ятаємо, все склалося абсолютно ситуативно. Деякі депутати вже намагались пояснити це тим, що нічого подібного у парламенті ще не бачили і реагувати довелося оперативно, створюючи процедуру по ходу справи.
Однак, за словами експерта Українського незалежного центру політичних досліджень Юлії Тищенко, це все ж не привід змінювати правила під час гри.
Можна довго говорити, що це була процедура ad hoc, але не можна змінювати правила під час гри. Якщо Мосійчук винен, то необхідно було все зробити згідно з вимогами регламенту і закону. Або ж змінити їх до того, як Мосійчук був затриманий,
— наголосила вона.
Цей прецедент, до речі, позбавляє нинішню владу ключового аргументу, який, за її словами, заважає притягти до відповідальності представників влади минулої. До цього вони постійно наголошували, що все має відбуватися за законом із дотриманням всіх відповідних процедур. Щоб вже точно всі за все відповіли. Правда, у випадку із колишнім регіоналом Сергієм Клюєвим дотримання процедури нічого не змінило – і регламенту дотримались, і проголосували за законом, але він все одно спокійно втік із країни. Тепер же точно виправдання про не затримання відомих корупціонерів через нібито бажання дотриматися закону втрачають будь-який сенс.
Влада і правоохоронці, здається, це вже усвідомили. Або, заявили, що усвідомили. За словами радника міністра внутрішніх справ Зоряна Шкіряка, вже найближчим часом будуть порушені "кримінальні провадження щодо ворогів України і зупинене розкрадання коштів — у першу чергу йдеться про членів "Опозиційного блоку", їх прізвища усім відомі".
Дещо конкретніше висловився голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін.
Луценко каже, що так вони вчаться на помилках, але про позитивний результат можна буде говорити, коли за Мосійчуком піде Мартиненко, Кононенко, Пашинський, Льовочкін, тоді можна буде говорити про серйозну боротьбу. Поки не з камери затримання, а зі свого кабінету вільно звертається Кернес, дискутуючи з Міністром МВС, вся робота із Мосійчуком просто смішна,
— наголосив він.
Доцільне уточнення. Цього року ми вже бачили видовищні затримання корумпованих чиновників у прямому ефірі, які супроводжувалися обіцянками про те, що "це лише початок". Жодного продовження вони не отримали.
Однак, за словами Фесенка, активізація антикорупційної діяльності останнім часом стала набагато більш помітна. "Це вже можна відзначити як тенденцію. Думаю, продовження все ж буде. Є суспільне очікування і влада та правоохоронні органи мають демонструвати боротьбу з корупцією. Інакше незадоволення відсутністю реальної боротьби з корупцією буде посилюватись. Чекають гучних показових арештів. У першу чергу – на місцях", — сказав він.
Читайте також: Який справжній мотив затримання Мосійчука?