Для терористичних атак по Україні росіяни застосовують ледь не все наявне озброєння, починаючи від старої радянської зброї, до найновіших зразків, які пропаганда називає "аналоговнєт". Серед них і Х-47 "Кинджал" – найновітніша аеробалістична ракета, носієм якої є літак МіГ-31К. Їх ворог застосовує в основному для комбінованих масованих атак. Зокрема, росіяни застосували таку ракету і під час останньої комбінованої атаки.

24 Канал розповідає, чим небезпечний "Кинджал", як часто ворог застосовує цю ракету та чи можуть наші сили ППО протидіяти їй.

Дивіться також Крилаті ракети "Калібр": основні характеристики та вартість зброї, якою Росія атакує Україну

"Кинджал" – не надто масовий у російській армії зразок озброєння, проте все частіше ворог застосовує такі ракети для ударів по Україні, зокрема:

 • Уранці 8 липня ворог здійснив комбіновану атаку, застосувавши крилаті, балістичні та аеробалістичні ракети. "Кинджалами" росіяни атакували Київ.
 • Вночі 27 червня ворог випустив 1 ракету Х-47 М2 "Кинджал" із повітряного простору Тамбовської області Росії. Росіяни атакували Хмельниччину.
 • Вранці 14 червня росіяни запустили 1 аеробалістичну ракету Х-47М2 "Кинджал" із повітряного простору Тамбовської області, Росії. Попередньо у Повітряних силах ЗСУ попередили про швидкісну ціль. Через декілька хвилин у Києві та на Хмельниччині пролунали вибухи.
 • Вдосвіта 26 травня росіяни запустили "Кинджал" по Старокостянтинову та Івано-Франківську. Перед цим Повітряні сили ЗСУ пояснили, що ракету вороги випустили через Чернігівську область.
 • 8 травня 2024 року одразу ж після масованого удару по Україні, росіяни підняли у повітря МіГ-31 та з Тамбовської області запустили аеробалістичну ракету "Кинджал". Під ударом ракети опинилася Львівська область.
 • Ввечері 26 квітня Повітряні Сили попередили про пуски "Кинджалів". Фіксувалися прольоти через Житомирщину у південно-західному напрямку. У ЗСУ писали про загрозу для Тернопільської та Хмельницької областей. Згодом в ніч проти 27 квітня була інформація ще про щонайменше один "Кинджал", який рухався у тому ж напрямку. Точна кількість запущених ракет – поки невідома.
 • Зранку 11 квітня Росія знову запустила по Україні "Кинджали". Ворог цілив по Львівщині. Зокрема, ракети рухались у напрямку до обласного центру. Ворог застосував одразу 6 ракет цього типу, запуск яких відбувся таким чином, щоб Львівщину майже одночасно атакувати аеробалістичними цілями та ракетами Х-101/Х-555.
 • 29 березня 2024 року росіяни запустили 3 аеробалістичні ракети з винищувачів МіГ-31К у напрямку західних областей України. Під ударом знову опинилася Львівщина.
 • 24 березня 2024 року після нічної масованої атаки, уранці росіяни запустили "Кинджали" й повторно атакували об'єкт на Львівщині, у який вночі влучила ракета типу Х-101/Х-555. Рятувальників, які працювали на місці атаки, вчасно попередили про повторний удар, тому вдалося уникнути жертв.
 • 22 березня 2024 року росіяни застосували 7 аеробалістичних ракет "Кинджал" для обстрілів енергетичної інфраструктури України під час масованої атаки.
 • 21 березня 2024 року ворог запустив 2 ракети "Кинджал", однак обидві ракети знищили сили ППО.
 • 13 січня 2024 року росіяни запустили 6 ракет цього типу. Хоч і вони не були перехоплені системами ППО, проте Повітряні сили відзначили, що ті ракети, які не вдалося знищити, зокрема і "Кинджали" не досягли своїх цілей завдяки роботі засобів радіоелектронної боротьби.
 • 8 січня 2024 року росіяни під час масованої атаки застосували 4 ракети "Кинджал".
 • 2 січня 2024 року під час однієї з найбільших атак на Київ, росіяни запустили 10 "Кинджалів", однак усі були знищені силами ППО. Це була наймасштабніша атака цими ракетами.
 • 29 грудня 2023 року зі 158 засобів повітряного нападу під час масованої атаки, які запустили росіяни, були 5 аеробалістичних ракет "Кинджал".
 • 14 грудня 2023 року росіяни атакували Київ та Хмельницьку область трьома ракетами "Кинджал", одну з яких вдалося знищити силам ППО.
 • 11 серпня 2023 року росіяни атакували Україну за допомогою чотирьох "Кинджалів". Одну ракету знищили сили ППО, 3 атакували Івано-Франківщину та вбили дитину.
 • 6 серпня 2023 року росіяни застосували 3 ракети "Кинджал".
 • 26 липня 2023 року 4 аеробалістичні ракети "Кинджал" атакували Хмельницьку область.
 • 22 червня 2023 року росіяни запустили "Кинджали" в напрямку Дніпропетровщини. Жодна з трьох ракет цілі не досягла.
 • 16 червня 2023 року під час чергової атаки "Кинджалами" сили ППО знищили 6 аеробалістичних ракет.
 • 16 травня 2023 року сили ППО успішно знищили 6 із 6 запущених росіянами "Кинджалів";
 • 6 травня 2023 року українським оборонцям неба вперше в історії вдалося знищити аеробалістичну ракету "Кинджал".
 • 9 березня 2023 року під час масованої атаки по енергетиці росіяни запустили 6 ракет "Кинджал".
 • 26 січня 2023 року для обстрілу України росіяни використали 2 аеробалістичні ракети;
 • 7 серпня 2022 року росіяни атакували Вінницьку область ракетами "Кинджал". Попередні застосування цих ракет невідомі, проте у Повітряних силах відзначають, що до цього часу кілька разів фіксували "Кинджали". Мова йде про 10 – 12 ракет.

Х-47м2 "Кинджал" – це російський гіперзвуковий авіаційний ракетний комплекс, який відноситься до найновіших. Це ракета з ядерним або звичайним боєзарядом.

Максимальна швидкість "Кинджала" – 10 Махів – приблизно до 12 000 кілометрів на годину.

Ракета була прийнята на озброєння Росії у 2018 році. За габаритами та зовнішнім виглядом ракета комплексу "Кинджал" подібна до балістичних ракет ОТРК "Іскандер". Різниця між комплексами полягає тільки в тому, що Х-47 запускається з літака.

МіГ-31К здатний нести 1 ракету і вражати цілі на відстані до 2 000 кілометрів. Також носіями ракет "Кинджал" можуть бути стратегічні бомбардувальники Ту-22М3, які здатні нести 4 ракети. З Ту-22М3 ворог може вражати цілі "Кинджалами" на відстані 3 тисячі кілометрів.

кинджал особливості ракети
Що відомо про ракети "Кинджал" / Інфографіка 24 Каналу

Враховуючи те, що ракети можуть маневрувати на траєкторії польоту, вважається, що перехопити їх майже нереально: засоби ППО засічуть їх надто пізно та не встигнуть відреагувати.

Відтак, головна перевага "Кинджалів" – їхня швидкість, що призводить до двох основних наслідків:

 • ракету надзвичайно важко перехопити,
  перед вибухом ракета здатна пробивати будь-яку броню.

Через це "Кинджали" розглядають як засіб проти великих кораблів та бункерів.

Військовий портал Defense Express писав, що через те, що ракета досягає швидкості до 12 000 кілометрів на годину, перехопити її на маршовій ділянці неможливо навіть спеціалізованими протиракетними комплексами.

Водночас при ударі, на термінальній ділянці, її швидкість все одно, скоріш за все, становить до 3,4 Маха, а кут падіння складає 80 – 90 градусів, що також потребує спеціалізованих протиракетних комплексів для її ефективного перехоплювання.

Через те, що "Кинджал" фактично є другим ступенем балістичної ракети "Іскандер", то літак для неї слугує засобом для розгону на надзвукові швидкості на висоті понад 10 кілометрів.

Однак починаючи з травня 2023 року, сили ППО знищують "Кинджали". Перше знищення аеробалістичної ракети відбулося 4 травня 2023 року. Тоді 1 ракету "приземлили" за допомогою ЗРК Patriot. Станом на 29 березня 2023 року, Україна знищила від 25 до 27 аеробалістичних ракет ворога.

Військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко розповідав, що зенітна ракета Aster 30 Block 1 може перехоплювати балістичні та надзвукові ракети, зокрема російські ракети "Кинджал".

Ракети Aster 30 Block 1 запускають із ЗРК FSAF SAMP/T, які Україна отримає від Італії та Франції.

Система може відстежувати десятки цілей і перехоплювати відразу 10. За словами міністра закордонних справ Італії Антоніо Таяні, зенітний ракетний комплекс SAMP/T може бути розгорнутий в Україні протягом двох місяців.

У травні 2022 року ексголова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі заявляв, що використання гіперзвукової зброї Росією "не мало значних наслідків".

Крім швидкості зброї, з точки зору її впливу на певну ціль, на сьогодні ми не бачимо дійсно значущих ефектів, які б змінили гру,
– сказав Міллі.

Станом на травень у США заявляли, що Росія застосувала від 10 до 12 гіперзвукових ракет на території України. Міллі зазначав, що це був перший випадок, коли гіперзвукова зброя застосовувалася в бою, і сказав, що у Пентагоні проаналізували кожен такий удар.

Міністр оборони США Ллойд Остін сказав, що погоджується з Міллі, і він не думає, що використання гіперзвукової зброї "змусить Путіна підвищити ставки до використання ядерної зброї".

"Я думаю, що він намагається створити специфічний ефект за допомогою цієї зброї. І, як зазначив Міллі, гіперзвукова зброя рухається зі швидкістю, що ускладнює протидію. Але це не змінило гру", – заявив глава Пентагону.

Аеробалістичні ракети – новий вид озброєння у російській армії й станом на початок повномасштабного вторгнення росіяни мали в арсеналі близько 40 "Кинджалів". Однак в умовах війни ворог активно працює над виробництвом зброї.

Експерт Defence Express Іван Киричевський розповів 24 Каналу, що росіяни можуть виготовляти один або два "Кинджали" за місяць.

"Кинджал" називають покращеним "Іскандером". Якихось проблем у їхньому виробництві в Росії немає. 1 – 2 на місяць можуть робити. Минулого року (у 2022 – 24 Канал) фіксували тенденцію, що росіяни дуже мало "Кинджалів" вистріляли – близько 16. І так само близько 16 виготовили та поставили на склади,
– зазначив Киричевський.

Коментар Івана Киричевського щодо "Кинджалів"

Для українців повітряна тривога через зліт МіГ-31К, на жаль, стала буденністю. Річ у тім, що далеко не завжди зліт МіГ-31К завершується ракетними атаками по Україні, оскільки окупанти проводять тренувальні польоти, передислокацію тощо. У таких випадках повітряна тривога триває близько пів години.

Проте останнім часом росіяни намагаються залякувати українців електронними пусками "Кинджалів" та заплутати сили ППО. Так, по всій Україні 9 серпня лунала тривога, оскільки росіяни імітували пуски "Кинджалів".

Під час цих пусків складно визначити, чи реально летить ракета, чи це імітація. Відтак, людям у будь-якому випадку потрібно перебувати в укритті й не нехтувати сигналами повітряної тривоги.

9 серпня 2023 року Повітряні сили зафіксували так звану фіксували так звану "засічку". Окупанти створюють хибні "засічки", працюють засобами радіоелектронної боротьби (РЕБ). Тобто це такий собі "віртуальний" запуск ракети. Це ворог робить з метою терору українців та розосередження сил ППО