Росія періодично здійснює масовані ракетні атаки, що є актом терору проти українців, адже надзвичайно часто мішенями ворога стають цивільні об'єкти. Зараз основою таких атак є ракети Х-101/Х-555/Х-55, які росіяни запускають з бомбардувальників Ту-95. Та запаси цих ракет у росіян суттєво зменшуються і вичерпуються.

Тому очільник ГУР МО Кирило Буданов прогнозує, що найближчим часом росіяни для масованих атак знову будуть застосовувати крилаті ракети морського базування – "Калібр". Тривалий час ці ракети були основною складовою російського ракетного терору, однак від липня 2023 року росіяни застосували не більше десятка цих ракет. Таку низьку активність керівник української розвідки пояснив тим, що ворог накопичував ракети.

22 червня окупанти здійснили чергову масовану ракету атаку, запустивши ракети та дрони по території України. Серед них були й крилаті ракети морського базування "Калібр".

Що відомо про крилаті ракети "Калібр", яку вони загрозу становлять для українців та як їм можна протидіяти – читайте у матеріалі 24 Каналу.

Від липня 2023 року ворог майже не застосовував крилаті ракети "Калібр" під час обстрілів України. Серед останніх атак з застосуванням цієї зброї – ракетний удар по Львову 6 липня, коли росіяни влучили у житловий будинок та вбили 10 мирних мешканців.

Ще через тиждень росіяни запустили 2 ракети цього типу, які знищили сили ППО. Після цього понад 5 місяців ворог не застосовував ці ракети узагалі.

31 березня 2024 року в етері національного телемарафону очільник ГУР МО Кирило Буданов заявив, що ворог вичерпує запаси ракет Х-101/Х-555/Х-55, якими зараз атакує Україну, запускаючи їх з бомбардувальників Ту-95. Тому найближчим часом, за його словами, варто очікувати, що ворог буде атакувати ракетами "Калібр", які за понад пів року окупанти змогли накопичити.

Найближчим часом ми знову побачимо "Калібри", тому що запаси ракет Х-101 значно скоротилися,
– повідомив глава ГУР.

За словами Буданова, у Росії раніше ухвалили нормативне рішення, яке передбачало поновлення запасів ракет флоту і доведення їх до певної кількості. Окупанти це завдання виконали.

Точну кількість наявних у росіян ракет назвати важко, проте є орієнтовні цифри. Приблизну кількість накопичених росіянами крилатих ракет "Калібр" підрахували аналітики видання Defence Express.

У листопаді 2023 року представник ГУР МО Вадим Скібіцький заявляв, що у росіян у запасі є близько 165 крилатих ракет "Калібр". З того часу ворог застосував 8 ракет для ударів по Україні, тобто з цих запасів тоді залишилося 157 "Калібрів".

Крім того, росіяни активно налагоджують виробництво нових ракет. За даними видання, росіяни здатні виготовляти від 20 до 35 крилатих ракет "Калібр" на місяць. Тобто за цей час ворог зміг виготовити від 80 до 120 ракет.

У сумі з запасами ракет росіян станом на листопад 2023, в арсеналі окупантів, за даними ГУР МО, зараз близько 270 ракет.

Тривалий час росіяни не тільки не застосовували "Калібри", але й не вдавалися до тактики масованих обстрілів України. Проте 29 грудня 2023 року окупанти таки повернулися до тактики терору цивільного населення по всій Україні, використавши майже всі зразки наявних ракет – балістичні, крилаті та аеробалістичні. Проте "Калібри" в цьому обстрілі не були використані.

Однак у 2024 році ворог вже застосовував ці ракети:

 • Вночі 22 червня вороги запустили 4 крилаті ракети "Калібр" з акваторії Чорного моря. Українські військові збили всі ворожі цілі.
 • У ніч проти 1 червня росіяни запустили 10 крилатих ракет "Калібр" з північно-східної частини акваторії Чорного моря. Сили ППО збили 4.
 • 8 травня 2024 року росіяни запустили 4 ракети "Калібр" для ударів по Україні, однак усі були знищені силами ППО.
 • Уранці 6 квітня росіяни здійснили комбіновану атаку та застосували 1 ракету "Калібр", яку знищили бійці протиповітряної оборони.
 • Під час масованого обстрілу 15 лютого росіяни застосували ще 2 ракети, але їх так само знищили сили ППО.
 • Уранці 7 січня росіяни запустили ще 3 ракети цього типу з ракетоносія у Новоросійську, але їх спіткала така ж доля.
 • Під час першої масованої атаки у 2024 році, 2 січня, росіяни запустили 3 ракети "Калібр", але усі були знищені силами ППО.

Тобто за перші 5 місяців 2024 року ворог використав 13 "Калібрів" і всі були знищені українською протиповітряною обороною. Якщо врахувати атаку 1 червня, загалом 23 ракети, 17 з яких вдалося збити.

"Калібри" є цілим сімейством крилатих ракет розроблених російським конструкторським бюро Новатор. Уперше їх представили публіці в 1993 році. На озброєнні країни-агресора є:

 • ракетні комплекси Калібр для озброєння підводних човнів;
 • ракетні комплекси для озброєння бойових надводних кораблів;
 • мобільні ракетні комплекси Калібр-М;
 • комплекси ракетної зброї авіаційного базування Калібр-А.

Крилата ракета "Калібр" має довжину від 6,2 до 8,2 метра. Її маса коливається у межах від 1,9 до 2,3 тонни, зокрема бойова частина важить від 200 до 450 кілограмів, залежно від модифікації.

"Калібри" можуть вражати ворожі цілі на різних відстанях – від 200 до 2 500 кілометрів, але в експортних модифікаціях дальність обмежена до 300 кілометрів. До об'єкта ракета летить на наднизьких висотах – всього 10 – 20 метрів над поверхнею землі зі швидкістю від 180 до 240 метрів на секунду. Польоти на низьких висотах суттєво ускладнюють роботу сил ППО проти цих ракет. Розмах крил ракети – понад 3 метри.

Однак варто відзначити, що точних даних про ці ракети немає – усі вони засекречені ворогом.

Ці ракети називають надзвуковими. У ДСНС напередодні пояснили, що це означає те, що звук ракети чути разом із вибухом. Тобто, якщо ви чуєте, що летить ракета, то часу ховатися в укриття уже немає.

Наявні в України системи протиповітряної оборони дозволяють збивати "Калібри". Це може робити як радянський С-300, так і ЗРК Patriot, чи французька система SAMP/T, яку має отримати Україна.

Збиття "Калібра" ускладнює підвищена маневровість ракети. "Калібр" володіє здатністю до виконання маневрів під час польоту, що дозволяє ракеті уникати протиповітряних оборонних систем та забезпечувати більшу точність удару.

"Калібри" мають здатність виконувати політ на низьких висотах, що теж ускладнює їх виявлення. Зміна напрямку, швидкості та висоти ускладнює для сил ППО розрахунок траєкторії та прогнозування місцеположення ракети.

Здатність "Калібра" летіти низько надає ракеті можливість маневрувати поблизу поверхні води або території для уникнення виявлення і зниження ймовірності залучення протиповітряних оборонних систем.

Точна вартість ракети, як і її характеристики, достеменно невідомі. Російські ЗМІ поширюють інформацію про те, що вартість однієї ракети для Росії становить нібито близько 300 000 доларів.

Водночас певний час в інформаційному просторі України фігурувала інформація про те, що вартість ракети "Калібр" становить близько 6,5 мільйона доларів. Однак видання Defence Express проаналізували дані та порівняли з цінами інших ракет, зокрема американських Tomahawk, вартістю близько 2 мільйонів доларів. Експерти дійшли висновку, що, ймовірно, такі дані з'явилися через експортні угоди цих ракет до Індії. Та у вартість проданих ракет входить не тільки власне "Калібр", але й обслуговування й тощо.

Тому, на думку експертів, вартість однієї ракети для Росії коливається у межах одного мільйона доларів. Якщо вірити офіційним російським даним, то середня пенсія у них десь близько 17 тисячі рублів. Тобто запускаючи одну таку ракету, окупанти випускають десь 4 600 пенсій своїх громадян. Однак варто відзначити, що будь-які цифри не можна порівнювати з наслідками влучання ракет, коли вони забирають життя людей.