Для завдання ракетних ударів по Україні росіяни застосовують ледь не весь арсенал: крилаті, балістичні чи аеробалістичні ракети, наземного чи морського базування тощо. Серед них – балістичні "Іскандер-М" та крилаті "Іскандер-К".

Загалом, що це за ракети та як їм може протидіяти українська ППО – читайте у матеріалі 24 Каналу.

Дивіться також У Києві знищено підстанцію, терор у Харкові: що відомо про нічну атаку Росії

  • Вночі 14 червня окупанти випустили 3 балістичні ракети "Іскандер-М". Пуски були зроблені з території окупованого Криму та Краснодарського краю. На жаль, жодну із цих ракет ППО не збили.
  • Зранку 1 червня російські війська атакували Україну 4 балістичними ракетами "Іскандер-М" та 1 крилатою ракетою "Іскандер-К". Їх окупанти запускали з Криму. Силам ППО вдалося збити 1 крилату ракету "Іскандер-К".
  • Раніше, в ніч проти 31 травня, росіяни стріляли ракетою "Іскандер-К" по Києву з Курської області. Цілі своєї ворожий снаряд не досяг і був перехоплений в столичному небі в Голосіївському районі.
  • Внаслідок падіння уламків "Іскандеру" було пошкоджено електромережі та повністю зруйновано трансформаторну підстанцію (через це зникло світло у районі, але вже вранці енергетики подолали наслідки аварії).
  • Крім того, постраждала нежитлова будівля та згоріли декілька автівок. На щастя, травмованих і постраждалих не було.

Відео наслідків падіння уламків "Іскандеру" 31 травня:

  • Ввечері 29 квітня росіяни атакували Одесу, за попередньою інформацією, однією ракетою типу "Іскандер М", що має касетну частину. Внаслідок цього є загиблі та декілька десятків постраждалих.
  • Вранці 17 квітня окупанти запустили з Курської області три крилаті ракети "Іскандер". Вони вдарили по густонаселеному району Чернігова, що спричинило значну кількість жертв та поранених.
  • Уночі 10 квітня 2024 року росіяни атакували Південь України двома крилатими ракетами "Іскандер-К" та балістичною ракетою "Іскандер-М". Усі ракети знищені силами ППО.
  • Під час масованої атаки 31 березня 2024 року росіяни запустили 1 ракету "Іскандер" з окупованого Криму.
  • Під час масованої атаки 29 березня 2024 росіяни застосували різні типи озброєння, серед яких і 4 крилаті ракети "Іскандер-К". Усі були знищені силами ППО. Також ворог застосував 2 балістичні ракети "Іскандер-М", які, на жаль, знищити не вдалося.
  • 22 березня 2024 року росіяни застосували кілька десятків ракет для масованого обстрілу України, серед яких 12 ракет "Іскандер", які були запущені з Бєлгородської області та тимчасово окупованого Криму. На жаль, жодну з них знищити не вдалося.
  • 21 березня 2024 року для обстрілу Києва ворог застосував 2 балістичні/аеробалістичні ракети. Точний тип ще не встановлено.
  • Удень 15 березня 2024 року росіяни завдали ракетами "Іскандер" удару по Одесі. Перший удар відбувся до оголошення повітряної тривоги. Після того, як на місце удару прибули медики та рятувальники, росіяни атакували ще раз. Росіяни вбили 21 людину, ще 74 зазнали поранень.
  • 27 лютого 2024 року для атаки ворог використав 4 балістичні ракети "Іскандер" та північнокорейські KN-23.
  • 26 лютого 2024 року росіяни застосували "Іскандер", який запустили із Криму.
  • Уночі 24 лютого 2024 року росіян вдарили по Україні двома ракетами "Іскандер".
  • Під час масованої атаки 15 лютого 2024 року росіяни застосували 6 балістичних ракет, серед яких були північнокорейські KN-23 та "Іскандери". Силам ППО вдалося знищити одну ракету.
  • Під час масованого обстрілу 7 лютого 2024 року росіяни застосували 3 балістичні ракети "Іскандер", які запускали з Воронезької області та мису Тарханкут в тимчасово окупованому Криму. На жаль, жодну з ракет знищити не вдалося.
  • Уночі 31 січня 2024 року атакували південні та східні регіони за допомогою 4 ракет "Іскандер". На жаль, жодну з них перехопити не вдалося.
  • Уночі 29 січня 2024 року росіяни також атакували Україну однією балістичною ракетою.
  • Уночі 28 січня 2024 року росіяни за допомогою 2 ракет "Іскандер" атакував Полтавську область.
  • Уночі 27 січня 2024 року росіяни вдарили ракетою "Іскандер" по Донеччині. Постраждалих, на щастя, не було.
  • Під час масованої атаки 23 січня 2024 року росіяни запустили 12 балістичних ракет "Іскандер" з Бєлгородської та Воронезької областей. 5 ракет були знищені силами ППО.
  • Для масованої атаки 8 січня 2024 року росіяни застосували 6 балістичних ракет "Іскандер". Під ударом опинилися Харківська, Дніпропетровська, Запорізька та Хмельницька області.
  • Під час масованого обстрілу Києва 2 січня 2024 року росіяни застосували 12 балістичних ракет типів "Іскандер" С-300 та С-400. На жаль, жодну з них знищити не вдалося.

Застосування оперативно-тактичних ракетних комплексів (ОТРК) "Іскандер" дозволяє одночасно завдавати удару ракетою "Іскандер-К" та "Іскандер-М".

Принципова різниця між "Іскандер-К" та "Іскандер-М" полягає у наступному: "Іскандер-К" – це крилата ракета, а "Іскандер-М" – це балістика.

Щоб було простіше зрозуміти відмінність ракет, варто навести пояснення, яке наводив колишній речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат. За його словами, "Іскандер-К" – це аналог російської ракети "Калібр", але наземного базування.

"Іскандер-М" – це балістична ракета, яка підіймається майже в стратосферу, звідки повертається на високій швидкості.

Що об'єднує ці дві ракети? Як розповідав Ігнат, їхня бойова частина близько 500 кілограмів, як у "Кинджала", а дальність ураження 500 – 600 кілометрів. У разі влучання ці ракети завдають шкоди в радіусі 60 метрів.

Обидві ракети несуть велику бойову частину. Оцінювати їхню загрозу можна зважаючи на те, яку ракету складніше збити.

Ракета "Іскандер-К" не гіперзвукова, тобто має швидкість, меншу за швидкість звуку. Саме "Іскандер-К" росіяни використали під час атаки на Миколаїв 27 квітня 2023 року.

Тоді ексречник Повітряних Сил ЗСУ Юрій Ігнат наголосив, що такі ракети збивались нашою протиповітряною обороною. Водночас складність збиття ракети полягає в тому, що ракета летить дуже низько. Отже, її важко виявити та нарешті збити.

Водночас ракета "Іскандер-М" має підвищені характеристики щодо швидкості порівняно з попередньою версією "Іскандер-К". Хоча точні дані щодо швидкості "Іскандер-М" не розголошуються, низка джерел та експертів вважають, що вона гіперзвукова.

"Іскандер-М" має покращену систему керування, що дає змогу більш точного наведення на ціль та забезпечує високу точність удару. Також "Іскандер-М" має більшу маневреність і здатність ухилитися від систем протиповітряної оборони.

Натомість для збиття ракет "Іскандер-К" Україна має більше засобів. Ефективними проти "Іскандер-К" можуть бути навіть ПЗРК "Ігла" чи "Стінгер".

Військовий портал Defense Express уточнює, що "Іскандер-К" – це узагальнена назва крилатих ракет, які росіяни можуть використовувати у складі ОТРК "Іскандер". Мовиться про ракети 9М728 (також зустрічається під позначенням Р-500) та 9М729.

Цікаво, що станом на 23 лютого 2022 року, як писав портал, армія Росії мала в запасі лише 100 ракет обох типів – 9М728 та 9М729. Протягом 10 перших місяців повномасштабного вторгнення російський ВПК зміг виготовити лише 20 ракет обох типів із середнім темпом по дві крилаті ракети за місяць. Приблизно з такими ж темпами росіяни поповнюють запаси "Кинджалів".

У Defense Express вважають, що неспроможність Росії швидко поповнювати ракетні запаси й визначала те, що окупанти доволі рідко використовували "Іскандер-К" для обстрілів України.

Ворог запускає "Іскандери" з прикордонних областей (Бєлгородська, Воронезька, Ростовська, Курська чи Брянська) або з тимчасово окупованого Криму. Балістичні ракети мають доволі високу швидкість, тому на те, аби пройти в укриття в людей є буквально хвилини. Так само лише кілька хвилин є у ЗРК Patriot, щоб виявити та знищити ціль. Саме тому "Іскандер-М" знищити набагато важче, адже він летить набагато швидше і за балістичною траєкторією.

Та навіть знищення ракети не означає, що загроз для цивільних немає, адже на землю падають уламки ракети. Одним з таких трагічних випадків стало падіння уламків у Деснянському районі Києва у червні 2023 року. Тоді, на жаль, загинули троє людей.

Наслідки ракетної атаки на Київ 1 червня 2023 / Фото ДСНС

За словами місцевих мешканців, уламки впали через 10 хвилин після тривоги. Ймовірно, трагічні наслідки спричинило й те, що укриття було зачинене.

Загроза від падіння уламків полягає не лише в тому, що шматки ракети можуть завдавати травми різного ступеня чи й руйнування. Мова йде і про бойову частину ракети, яка може не вибухнути у повітрі після знищення ракетою ППО. Тобто є загроза, що бойова частина вибухне після падіння уламків на землю.

Тому уламки становлять величезну небезпеку для цивільного населення.