main logo

24 лютого, у перший день війни Росії з Україною, Президент України Володимир Зеленський оголосив військовий стан в країні. У той самий день президент анонсував, що буде загальна мобілізація для військовозобов’язаних чоловіків та жінок.

Що таке мобілізація

Мобілізація - це низка заходів, які спрямовані на приведення збройних сил країни та державної інфраструктури у воєнних стан. Це вводиться у зв’язку з надзвичайними обставинами - частіше всього, через війни чи збройні конфлікти.

Лютнева мобілізація в Україні - це вимушений захід, який запровадила влада, щоб захистити країну. Після оголошення мобілізації починають проводити призов військовозобов’язаних чоловіків та жінок до ЗСУ на навчання та службу.

Мобілізацію в країні запроваджено з 24 лютого. Проводитиметься цей захід 90 діб або 3 місяці.

Загальна мобілізація в Україні - хто підлягає призову

Придатні військовозобов’язані та резервісти - тобто, ті громадяни України, які:

 • Не молодші за 18 років;

 • Не старші за 60 років;

 • Перебувають в запасі - резервісти.

Ще перед повномасштабним втогрненням Росії до України, 22 лютого Володимир Зеленський оголосив про призов резервістів - президент пояснив, що призов відбуватиметься на особливий період.

До військового оперативного резерву належать:

 • Військові, які звільнені з військової служби за призовом на час мобілізації;

 • Ті, хто звільнений від строкової служби в армії;

 • Та військовослужбовці, які звільнені з служби за контрактом.

Мобілізація в Україні - кому не треба йти воювати

Призиватися не можуть військовозобов’язані, які:

 • Працюють в органах держвлади та заброньовані за місцем самоврядування, підприємства чи установи;

 • Непридатні до служби за станом здоров’я;

 • Жінки та чоловіки, які мають більше 3 дітей, самостійно виховують дитину до 18 років, опікуються дитиною інвалідом чи сиротою;

 • Нардепи України;

 • Ті, хто отримує вищу та передвищу освіту;

 • Люди, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти.

Мобілізація жінок - чи треба їм воювати

Військовозобов’язані жінки, які стоять на військовому обліку та мають корисні навички для військового стану в країні, можуть бути мобілізовані. Проте, на відміну від чоловіків, призов жінок відбувається виключно на добровільній основі.

Міноборони нещодавно оновило список професій військовозобов’язаних жінок, які мають стати на облік - проте це не значить, що представниці цих професій зараз зобов’язані йти воювати.

Якщо військовозобов’язану жінку призовуть, найімовірніше, що вона буде допомагати в тилу та надавати професійну допомогу.

Мобілізація проходить більш ніж успішно

За словами заступниці міністра оборони Ганни Маляр, станом на 11 березня у центрах комплектування війська відбувається перенавантаження - рекордна кількість людей хоче захищати Україну від російських окупантів.

Подальший план мобілізації залежатиме від перебігу події на фронті, заявив начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач. Наразі мобілізація в регіонах не потрібна та не планується - українці гідно протистоять ворогу та завдають йому нищівних втрат. Українських бійців більш ніж достатньо для того, щоб захищати нашу державу, тому мобілізації найближчим часом не буде.

Більше новин про мобілізацію, зміни в призові та нові деталі читайте на 24 каналі.