Держава викреслює з життя працівників передпенсійного віку
Десятки державних підприємств в Україні, які закривалися, реорганізовувалися, продавалися, залишали на узбіччі колишніх працівників. Багатьом з них так і не довелося допрацювати до пенсії.
З підвищенням пенсійного віку працювати потрібно ще кілька років
Коли стало питання про закриття підприємства, я теж була звільнена. Ще 4 роки мені лишилося до пенсії. І чим мені займатися, і на що жити? Зараз ось стою на біржі. 54 роки. Нова професія. Без досвіду роботи. Працевлаштування – нереальне, - скаржиться звільнена перед пенсією Ольга Кулик.
Ольга Кулик більше тридцяти років працювала на хлібопекарському комбінаті. Стабільне майбутнє гарантувало те, що підприємство - державне. Але Київський Хлібокомбінат №12 закрили. Після ухвалення пенсійної реформи і підвищення пенсійного віку їй слід працювати ще декілька років. На роботі, якої зараз немає.
"Якщо би я пішла на пенсію в 55 років, то по новій пенсійній реформі я іду на пенсію в 58 років. 3 роки мені добавляється. Я навіть моїх колег знаю, працівників нашого цеху. Вони всі у відчаї і не знають: що їм далі робити", - говорить звільнена перед пенсією жінка.
Жінки досі страждають від того, що їм збільшили пенсійний вік. Тому що торік 180 тис. осіб так і не отримали, хоча мали б отримати, свою пенсію. Правила призначення пенсій поміняли тоді, коли людина вже в принципі, за старим законом мала право на призначення. Їй вже було... Або жінці там 55 років. А їй сказали, вона на наступний ранок прокинулася, а їй кажуть: ні, тобі ще 10 років, - коментує народний депутат, екс-міністр соціальної політики Людмила Денісова.
"Державі все важче годувати армію пенсіонерів"
В Інституті демографії зазначають, що прогодувати армію пенсіонерів, що нараховує сьогодні тринадцять з половиною мільйонів, державі дедалі важче.
У нас співвідношення платників внесків і одержувачів пенсій – критичне. Зараз пенсіонерів більше, аніж платників внесків. Підвищення пенсійного віку, яке було започатковане в 2011 році – це зовсім не останнє підвищення. І треба бути готовим, що пенсійний вік буде ще підвищуватися, - говорить Лідія Ткаченко з Інституту демографії.
Надходжень до Пенсійного фонду від соціальних внесків не вистачає на те, щоб профінансувати пенсійні виплати. Дефіцит Пенсійного фонду, що його має щорічно покривати держава, вже перевищив 80 мільярдів гривень. Експерти бачать причину в тому, що останніми роками пенсії зростали швидше, аніж зарплати, з яких робляться відрахування до Пенсійного фонду.
На жаль ми пішли по такому популістському шляху. Ви знаєте: як тільки починаються якісь вибори, чи президентські чи парламентські, претенденти починають з чого? З підвищення пенсій. Щоб привести бюджет Пенсійного фонду в стан балансу треба просто обмежувати темпи приросту пенсійних виплат і тримати їх нижче темпів приросту заробітної плати. А це взагалі непопулярне рішення, - віце-президент компанії з управління активами "КІНТО" Анатолій Федоренко.
Мільйони підприємців ігнорують Пенсійний фонд
Приховані резерви Пенсійного фонду дехто вбачає у виведенні зарплат з тіні. Близько чверті всіх українських платників відраховують до фонду мінімальні чотириста гривень. А мільйони приватних підприємців, працівників і роботодавців не платять до Пенсійного фонду взагалі.
У нас фактично 50% економіки працює в тіні. Сьогодні десь щороку біля 160 мільярдів гривень виплачується людям у вигляді тіньової заробітної плати. Очевидно, що з цих коштів не сплачуються страхові внески. Очевидно, що тільки за рахунок тіньового сектору Пенсійний фонд щороку втрачає суму приблизно від 50 до 70 мільярдів гривень доходів, - вважає народний депутат Павло Розенко.
У той самий час, коли мільярдні дотації до Пенсійного фонду обтяжують держаний бюджет, мільйонам пенсіонерів бракує коштів на елементарні потреби: їжу, одяг та комунальні витрати.
Від 896 до 1400 гривень отримує 70% пенсіонерів. Як можна на ці 1483 гривні прожити, якщо 70% іде на комунальні послуги? Для чиновників гірше не стало: 80% заробітної плати вони отримують, - каже екс-міністр соціальної політики Людмила Денісова.
Деякі майбутні пенсіонери вбачають можливість безбідної старості в недержавних пенсійних фондах. Щоправда, не українських. Та й популярними серед українців вони так і не стали.
Більше подробиць - у сьогоднішньому сюжеті "Крупним планом".