Державний завод виявився найбільшим кредитором приватного банку свого директора

7 квітня 2017, 17:53
Читать новость на русском

Найбільший в Україні виробних турбін для атомних, теплових та гідроелектростанцій ПАТ "Турбоатом", контрольний пакет акцій якого належить державі, тримає гроші у "Мегабанку", власником якого є генеральний директор цього підприємства Віктор Суботін.

Про це йдеться у сюжеті програми "Схеми", спільного проекту Радіо Свобода та каналу "UA:Перший", який виходить на 24 Каналі.

"Мегабанк" – єдиний банк, послугами якого користується завод "Турбоатом".

Згідно з інформацією Національного банку, яку вдалося отримати журналістам "Схем", "Турбоатом" – найбільший кредитор приватного "Мегабанку". Станом на кінець 2016 року завод тримав в цьому банку 1,893 мільярдів гривень, а це 23% від залучених банком коштів.

Читайте також: Як вкладники банку Авакова через суд повертають власні гроші: розслідування

Понад 60% акції ПАТ "Мегабанк" володіє Віктор Суботін. Він також є генеральним директором "Турбоатому".

"Виглядає, що менеджер державного заводу підтримує свій приватний бізнес за рахунок цього підприємства", – йдеться у сюжеті.

Сам Віктор Суботін в цьому не бачить нічого дивного.

"Турбоатом" відкрив рахунки в "Мегабанку" в 1998 році. Я став директором в 2007 році. На момент відкриття рахунків "Турбоатому" в "Мегабанку" я був головою правління "Мегабанку" і власником "Мегабанку" був і залишаюся. Роки роботи заводу і банку склали ті відносини, які дозволяють розвиватися в даному випадку заводу,
– заявив він.

Виконувач обов’язків голови правління "Мегабанку" Олександр Шипілов запевняє, що банк завжди працював з "Турбоатомом" виключно на ринкових умовах.

Втім, відповідно до матеріалів справи про привласнення та розтрату майна в особливо великих розмірах службовими особами "Турбоатому", яку з 2014 року і досі розслідує Генеральна прокуратура, завод не завжди оформлював депозити в "Мегабанку" на ринкових умовах. Слідчі встановили, що за умовами договору в 2012 році між "Турбоатомом" та "Мегабанком" було встановлено депозитну ставку у розмірі 15% в той час як середньозважена процентна ставка НБУ по регіону на дату укладання договору складала 22%.

"Якщо кошти розміщувалися на якихось невигідних умовах саме для цього підприємства і, як наслідок, були збитки (і економічна експертиза це підтвердить), то, звичайно, можна говорити про кримінальну відповідальність особи, яка ухвалила це рішення", – вважає юрист громадської організації "Центр протидій корупції" Олена Щербан.

Утім, кримінальне провадження, порушене Генеральною прокуратурою 3 березня 2014 року, досі не передано до суду.

За президентства Віктора Януковича на "Турбоатомі" за аналогічною схемою заробляли банки, наближені до представників влади. Так завод тримав 5 мільйонів доларів у "Всеукраїнському банку розвитку" Олександра Януковича – сина Віктора Януковича; 10 мільйонів доларів та 26 мільйонів гривень у банку "Перший", пов’язаному з Артемом Пшонкою – сином тодішнього генпрокурора Віктора Пшонки; понад 1 мільйон доларів у банку "Золоті Ворота", афілійованому з Михайлом Добкіним (тодішнім головою Харківської облдержадміністрації) та Генадієм Кернесом – міським головою Харкова.

Також "Турбоатом" мав давні фінансові стосунки з банком "Базис" Арсена Авакова, який багато років займав крісло голови Харківської облдержадміністрації, а нині є міністром внутрішніх справ України. Йому завод довірив 14 мільйонів доларів і 19 мільйонів гривень.

Але найбільше грошей "Турбоатом" тримав у "Мегабанку": 39 мільйонів доларів, 57 мільйонів гривень та 90 мільйонів рублів. Пізніше чотири з п'яти банків були визнані неплатоспроможними, і "Турбоатому" не вдалося повернути свої гроші з них.

Завод "Турбоатом" – один із найбільших машинобудівних підприємств України. Він займає територію понад 50 гектарів. На заводі виробляють турбіни для теплових, атомних та гідроелектростанцій. Продукція використовуються у 45 країнах світу. 75,22% акцій "Турбоатома" належить державі в особі Фонду державного майна України.