Як бойки будували свої домівки у 20 столітті й чому так сильно дотримувалися прикмет
Джерело:
SpadokБойківська хата минулого століття вирізнялася простою в інтер'єрі. Для бойків найважливіше було облаштувати свій дім у безпечному місці та убезпечити його від різних надзвичайних ситуацій.
Бойки будували свої одноповерхові будинки прямокутної форми у зрубній конструкції, пише Spadok. Та найважливіше було – обрати правильне місце для майбутньої домівки.
До теми Хата – як пишна квітка: як оздоблювали оселі на Поділлі 100 років тому
До питання вибору локації бойки підходили дуже серйозно і дотримувалися усіх прикмет. Вони ніколи не будували будинки біля місць поховань, там, де хтось помер чи був вбитий, або де поховали не похрещене маля. Усі ці міфічні місця бойки намагалися оминати. Крім того, не годилося будуватися на межі села або на стежці.
Найкраще місце – біля річки.
Бойки були уважними до вибору місця майбутнього дому / Фото Spadok
Дах був втричі більшим за зрубу
Зараз бойки були б в тренді, адже обирали для своїх домівок натуральні матеріали – ялицю і смереку. Першу використовували на зруб, а другу – на дошки. Заготовляли деревину взимку або восени, коли вона була не дуже волога.
Свої домівки бойки не білили, за винятком Старосамбірського та Турківського районів Львівщини. Там акуратні білі стіни були обов'язковими.
Читайте також Українські традиційні кольори опинилися у тренді сучасного дизайну
Стіни бойки зводили з кругляків та брусів. В кожен кут обов'язково сипали зерно, щоб "було багато хліба". Хто був багатший, то навіть клав гроші. Це все вважалося хорошою прикметою. Стіни зазвичай робили високими і закладали мох, щоб утеплити оселю.
Бойківські хати вирізнялися цікавим дахом – він зазвичай був утричі вищий за зрубу. Такої висоти досягали завдяки конструкції крокв, а також острішками, які продовжували стріху. Покривали дахи соломою.
Конструкція бойківської хати / Фото Spadok
На передньому фасаді будинку бойки розташовували два вікна, щоб багато світла потрапляло в оселю. На задньому – робили тільки одне й меншого розміру. З нього господарі наглядали за заднім двором.
Щодо інтер'єру бойки не заморочувалися, він у них був дуже простий – піч, з боку від неї запічок, лава з грубих дощок, а далі ліжко, стіл. У курних хатах піч була без комина, тому весь дим йшов прямо в хату, а потім на горище. Відповідно, стіни були чорними, адже їх покривав товстий шар сажі.