УКР РУС
22 березня 2014, 22:53
4

Дипломатична гра: Реакція Заходу на окупацію України

Поки західні країни відповідають на захоплення Криму санкціями щодо Росії, офіційний Київ поводиться нерішуче і підраховує завдані анексацією півострова збитки.

Захід реагує на політику Путіна санкціями

Слабкий Обама та сильний Путін – так жартували на карикатурах, натякаючи на питання Сирії. Натхнення новим карикатурам дає політика Вашингтона та Москви після окупації Криму.

Я підписав указ, який надає нам право застосовувати санкції не лише до окремих осіб, але й щодо ключових галузей російської економіки. Росія повинна зрозуміти: подальше загострення конфлікту призведе до її подальшої ізоляції і віддалення від міжнародної спільноти, – заявив президент США Барак Обама.

"Нам кажуть, що ми порушуємо норми міжнародного права. По-перше, добре, що вони хоч згадали, що існує міжнародне право – краще пізно, ніж ніколи", – реагує на дії Заходу російський президент Володимир Путін.

20 чиновників, олігархів, з тих, які аплодували Путіну, тепер нев'їзні до США, а їхні рахунки будуть заморожені. Під санкції також потрапив Газпромівський банк "Росія". А у "чорному списку" Євросоюзу вже 33 російських прізвища.

Ми скасовуємо саміт Росія – ЄС, ймовірно держави-члени ЄС скасують і заплановані двосторонні зустрічі з Росією. Ми чітко дали зрозуміти, що небажання вирішувати кризу мирно і, навпаки, подальша дестабілізація ситуації в Україні матимуть для Росії серйозні наслідки, – застеріг президент Ради Європейського Союзу Герман Ван Ромпей.

Захід так і не наважився на третій рівень санкцій щодо Росії. На саміті ЄС у пятницю канцлер Німеччини Ангела Меркель повідомила: торгові та економічні обмеження щодо Росії на стадії підготовки. Щоправда, застосують їх, якщо кремлівський армійський чобіт ступить на схід чи південь України.

Достатньо швидко, як для Заходу приймаються рішення, особливо для ЄС, а це означає, що Захід готовий іти до кінця, готовий підвищувати планку. Але при тому треба розуміти, що допомога Заходу не буде носити прямого військового втручання, – пояснює аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Володимир Горбач.

Позиція Києва: гучні заяви і нерішучісь у діях

У середу ввечері українська РНБО ухвалила декілька гучних рішень. Одне з них – запровадження візового режиму з Російською Федерацією.

Дано доручення в найкоротші терміни, наскільки це технічно можливо, ввести в дію це рішення РНБО. Я думаю мова може йти про дні, – заявив секретар РНБО Андрій Парубій.

Однак вже за кілька годин прем'єр Арсеній Яценюк після прибуття у Брюссель заявив, що поспішати з втіленням у життя раніше ухваленого рішення не будуть. Від іншої гучної заяви РНБО відмовлятися влада не буде. Україна покине Співдружність незалежних держав. Але процедура триватиме щонайменше рік.

СНД перетворилась на маріонеткове утворення політики Москви, не здатне адекватно реагувати на агресію Кремля проти українського народу. Тому участь України у діяльності цієї організації сьогодні позбавлена будь-якого сенсу, – заявив директор департаменту інформаційної політики МЗС Євген Перебийніс.

Впливу на економіку формальний вихід з СНД начебто не матиме. Зона вільної торгівлі в рамках організації і так не працювала, водночас між країнами-учасниками діють двосторонні угоди. Але політичне рішення Києва Москва вже використовує як привід для посилення економічного тиску. Кремль погрожує зупинкою експорту тваринцитва. У четвер півдоби українські товари не пропускали через кордон.

Поки в українському уряді лише рахують збитки. Компенсацію за окупацію Криму вимагатимуть через європейські суди. Над цим працює Міністерство юстиції. Влада також обіцяє соціальний захист усім громадянам України, що залишаться жити у Криму. Півострові, який де-факто став територією Росії. За оптимістичним прогнозом, таким він буде щонайменше 10 років.

Ми можемо повернутися до цього питання лише після послаблення Росії, а судячи з усього, судячи з тої холодної війни, яку розпочав Путін зі світом – це послаблення Росії настане дуже швидко. Я маю на увазі економічне послаблення і соціально-економічне невдоволення самих росіян і кримчан ситуацією у Російській Федерації, – говорить аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Володимир Горбач.

За підрахунками західних видань, окупація Криму коштуватиме Росії більше 400 мільярдів доларів. Без урахування санкцій. Та це не виключає подальшої агресії Кремля щодо України.

"Дипломатія продовжується", – заявив Барак Обама.