Політична реклама й агітація в Україні: хто порушував день тиші перед місцевими виборами
Опівночі 24 жовтня в Україні розпочався день тиші напередодні місцевих виборів. Попри те, що закон забороняє будь-яку політичну рекламу, на вулицях українських міст у суботу все ж рясніє агітація деяких кандидатів і партій. Які ще порушення можна побачити у день тиші – далі у матеріалі.
Місцеві вибори 2020: основні порушення у день тиші
Станом на 21:00 правоохоронці склали вже 109 протоколів через адміністративні правопорушення та розпочали 29 кримінальних проваджень. Про це повідомила пресслужба Нацполіції України.
До теми День тиші перед місцевими виборами: що це означає
За що склали протоколи
- 51 – за порушення обмежень щодо ведення передвиборчої агітації;
- 47 – за виготовлення або розповсюдження друкованих матеріалів передвиборчої агітації;
- 4 – за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері добробуту населених пунктів;
- 2 – порушення порядку розміщення агітаційних матеріалів;
- 2 – порушення правил щодо карантину людей;
- 1 – порушення порядку опублікування документів, пов'язаних із підготовкою і проведенням виборів;
- 1 – злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського;
- 1 – дрібне хуліганство.
У яких областях порушують режим тиші
- У Дніпропетровській області – 62,
- У Рівненській – 59,
- У Донецькій – 48,
- У Харківській – 44,
- У Львівській – 35,
- У Київській – 29,
- У Чернівецькій – 26,
- У Херсонській – 21,
- В Івано-Франківській – 17,
- В Одеській та Чернігівській – по 16,
- У Вінницькій, Миколаївській та Черкаській – по 15,
- У Кіровоградській – 14,
- У місті Київ – 13,
- У Полтавській – 12,
- У Волинській – 11,
- У Житомирській – 10,
- У Тернопільській та Луганській – по 9,
- У Сумській – 5,
- У Хмельницькій – 4,
- У Запорізькій – 2.
Які ще порушення зафіксували
На вулицях міст та сіл України можна зауважити низку химерних агітаційних білбордів. Про це мовиться у повідомленні Комітету виборців України.
На цих білбордах не подано назв партій або логотипів, але зображення повністю виконані у стилістиці політичних сил (кольори та шрифти). Деякі з них також містять передвиборчі гасла.
Порушення на Київщині
- Місто Київ "прикрасили" білборди, виконані у червоно-чорних кольорах. Гасло на них таке: "Наша перевірена надійна формула. 25 жовтня = 24 + 1". Варто зауважити, що ВО "Батьківщина" має 24 номер у бюлетенях до Київради.
- У селищі міського типу Гостомель на Київщині розмістили політичні білборди із гаслом "Приходь та вирішуй! 25 жовтня". Їх виконано у стилістиці партії "Слуги народу".
- Окрім того, у Гостомелі сфотографували також білборди із зображенням червоних сердець та написом "Гостомель у серці", виконані у стилістиці "Батьківщини".
- У Борисполі правоохоронці викрили мережу підкупу виборців – зловмисники збирали персональні дані місцевих жителів, які були готовими "продати" свій голос за 500 гривень і проголосувати за певного кандидата. 27-річному організатору загрожує до семи років ув'язнення.
- За словами керівника Поліції Києва Андрія Крищенка, до них надійшли 37 повідомлень про порушення виборчого законодавства.
Порушення у Дніпрі
- У Дніпрі у день тиші зауважили банери із написом "За Дніпро. Проголосуй", виконані у стилістиці партії "Пропозиція".
- У місті також розмістили білборди з гаслом "Вибори завершаться – життя продовжиться", виконані у стилістиці партії "Опозиційна платформа – За життя".
Порушення у Хмельницькій області
- У селищі міського типу Білогір'я зафіксували білборди у стилістиці партії "За майбутнє".
- У Кам'янець-Подільському розмістили білборди із написом "Проспиш 25, проснешся у 90-х".
Порушення у Рівному
- У Рівному зауважили білборди із написом "Ми тримаємо слово!", виконані у стилістиці ВО "Свобода".
- Окрім того, у місті зафіксували білборди у стилістиці партії "Рівне Разом".
Порушення в інших містах України
- У Черкасах розмістили білборди із написом "Твій голос – твоя зброя. 25 жовтня – день, коли все вирішуєш ти!".
- У Житомирі зафіксували білборди із написом "Проголосуй", виконані в стилістиці партії "Пропозиція".
- У місті Рубіжне на Луганщині розміщено білборди із цифрою "3", виконані в стилістиці "Опозиційна платформа - За життя".
- На Закарпатті поліцейські затримали трьох зловмисників, коли ті отримували частину "зарплати" – 17 тисяч гривень. За таку суму вони гарантували кандидату забезпечення відповідної кількості голосів на місцевих виборах.
- На Сумщині депутат обласної ради вимагав у керівника одного з комунальних підприємств 4 тисячі доларів "спонсорської допомоги". Зловмисник навіть погрожував фізичною розправою. Гроші політику були необхідними нібито для проведення передвиборчої кампанії.
- У соцмережах повідомили про ймовірну підробку бюлетенів у Маріуполі. Цим фактом зацікавилася поліція та почала перевіряти інформацію. Відповідні дані внесли до Єдиного реєстру заяв і повідомлень громадян про правопорушення та інші події.
- У Кропивницькому поліція викрила мережу підкупу виборців. За підтримку однієї з політичних партій і її кандидатів у депутати зловмисники пропонували 500 гривень. Одного зі зловмисників затримали 24 жовтня під час передачі виборцям 1800 гривень. Це мав бути завдаток напередодні голосування.
- На Херсонщині СБУ викрила масштабну схему підкупу виборців. Громадянам масово платили, аби вони штучно змінювали адресу. Таке всигли зробити вже понад 200 людей. За даними оперативників, схему реалізували в одному з курортних містечок Херсонщини. Там місцева жителька працювала в інтересах одного із кандидатів на посаду голови об'єднаної територіальної громади.
Зверніть увагу Опитування Зеленського: ЗМІ дізналися, як виглядатимуть і працюватимуть волонтери – фото
Агітація у день тиші в Україні / Фото Комітету виборців України
Що передбачає день тиші
- З 00:00 суботи, 24 жовтня, комунальні служби зобов'язані зняти раніше розклеєні в публічних місцях передвиборні агітаційні матеріали політиків – білборди, банери, вивіски, рекламу на транспорті, вітринах тощо.
- Водночас кандидатам і партіям цього дня заборонено проводити зустрічі з виборцями та поширювати агітацію у ЗМІ. Також не можна показувати агітаційні фільми чи кліпи, розповсюджувати виборчі листівки, плакати, публічно закликати голосувати за або проти певних людей чи політсил, а також публічно оцінювати їхню діяльність.
- Будь-яка політична реклама вважається незаконною та призведе до неприємних наслідків для тих кандидатів і партій, у чиїх інтересах її проводять.
- День тиші не поширюється на розповсюдження інформації, що стосується безпосередньо самих виборів – роз'яснення законодавчих норм, порядку голосування, запрошення взяти участь у виборах.
Чи карають за агітацію у соціальних мережах
Відповідно до українського законодавства, за агітацію в день тиші несуть відповідальність лише інтернет-ЗМІ. Натомість для звичайних користувачів покарання наразі не передбачено. Річ у тім, що юзери не є ані членами політичних партій, ані ЗМІ, ані рекламними та піарагенціями, тому на них не поширюється заборона на передвиборчу агітацію.
Щоправда, українцям у суботу все ж варто утриматися від аватарок у соцмережах із закликом підтримати ту чи іншу партію або кандидатів на виборах. Попри відсутність покарання, це також є порушенням законодавства.
Яке покарання загрожує порушникам дня тиші
За порушення дня тиші встановлено адміністративну відповідальність. За агітацію загрожує штраф у розмірі 510 – 850 гривень для пересічних громадян, і 850 – 1360 гривень – для посадовців.
Але сам факт порушення спершу треба довести в суді. Коли поліція виявляє порушення, то складає протокол, а тоді суд ухвалює рішення. Але навряд чи суд зможе довести, що ті чи інші білборди або плакати мають стосунок до виборів.
Радимо ознайомитися Місцеві вибори 2020: основні дати, особливості та цифри