Кривий Ріг: як народжувалася інтрига на місцевих виборах
Поки усі з трепетом чекали результатів виборів у Дніпропетровську, який мав стати найгарячішою точкою цих виборів, ним так і не став.
А сусідній Кривий Ріг з населенням під 700 тис осіб, що завжди перебував у тіні Дніпропетровська став місцем боротьби за чесні вибори та боротьби проти залишків режиму Януковича.
На другий тур у Кривому Розі ніхто не зважав, бо ніякої інтриги у місті не передбачалось. Підтримка діючого мера Юрія Вілкула у першому турі представника "Опозиційного блоку" сягнула 45,3% і він лише дивом удруге не очолив місто у 1-му турі. Наявність масштабного адмінресурсу і тренду про те, що у Вілкула немає гідних суперників була превалюючою.
Його найближчим переслідувачем виявився кандидат від "Самопомочі" Юрій Милобог — 10,7%.
Попри це, на Кривий Ріг, що мав лише двох мерів за історію незалежної України, отримав безпрецедентний випадок. З появою перших підрахунків голосів з різних районів міста стало зрозуміло, що Вілкул і Милобог йдуть упритул з невеликою перевагою останнього.
Юрій Милобог переміг у 5 з 7 районів міста, однак у Інгулецькому районі розрив між кандидатами склав понад 4 тисячі голосів, що дало змогу Вілкулу випередити представника "Самопомочі" у підсумку на 752 голосів.
Програш у Інгулецькому районі
У громадському середовищі Кривого Рога говорять, що програш у місті Інгульці (яке відноситься до Кривого Рогу, але перебуває за 40 км від нього — "24") та на частині цього району біля Південного ГЗК, допущення фальсифікацій на тамтешніх дільницях є особистим прорахунком штаба Юрія Милобога.
За словами активістів, які зараз представляють різні проукраїнські партії, але раніше були активістами Криворізького Євромайдану, штаб Милобога не делегував достатню кількість спостерігачів до цього району, хоча, за їх словами, багато хто пропонував свою підтримку.
Обмежене "чергування" проукраїнських сил у Інгулецькому районі стала наслідком чисельних порушень та наслідком аномальної явки — близько 60%, коли загалом по місту цифра становила 35%. Також максимальну підтримку від 70 до 90% Вілкул отримав у лікарнях, стаціонарах та в’язниці міста.
Зрада на зраді
Вже на наступний день після виборів міський виборчком без розгляду скарг, яких набігло понад 20, оголосив про переобрання чинного мера Юрія Вілкула на другий термін. Інформація про це з'явилася на сайті ЦВК.
Переобрання Вілкула не визнала партія "Самопоміч", де заявили про конкретні факти вкидання бюлетенів та існування «каруселей» у місті. За даними Єгора Соболєва, близько 4 тисяч бюлетенів було вкинуто.
Того ж дня, сотні криворіжців вийшли на акцію протесту до будівлі міської ради, де ТВК мала розглянути скарги. Усі скарги у ТВК відхилили і вже наступного дня на сесії міськради Юрія Вілкула представили новообраним мером.
Питання про призначення Вілкула мером було реалізовано всупереч процедурі і нагадувало голосування у Верховній Раді минулого скликання.
Після представлення Юрія Вілкула міським головою Кривого Рога сесію міськради одразу закрили на невизначений термін. Сам "новопризначений мер" виглядав кепсько: хапався за серце та натужно дихав. У місті подейкуть про його слабке здоров'я.
На відкриття цієї сесії прийшли представники "Блоку Петра Порошенка", "Радикальної Партії" та "Батьківщини", які своєї присутністю фактично визнали легітимність обрання Юрія Вілкула. Крім того, саме представники цих партій у ТВК голосували синхронно з "Опозиційним блоком".
Натомість представники "Самопомочі" та "УКРОПу" сесію бойкотували. За їх словами, у скликанні сесії було багато порушень, зокрема рішення провести сесію прийняли вночі, але мали повідомити про це за 24 години.
На співпрацю з "Опоблоком" своїх партійців відреагували Юлія Тимошенко та Олег Ляшко, які майже одночасно заявили про розпуск місцевих осередків і закликали до складання депутатами-зрадниками своїх мандантів.
Цікаво, що місцеві активісти вже півроку били на сполох та намагались пояснити, що місцевим осередком "Батьківщини" керує Ольга Бабенко, яка є кумою Юрія Вілкула, однак до скандального голосування у керівництві партії їх не чули.
Паралельний фронт
Наразі центром найбільшого протистояння залишається Криворізька ТВК. Де з 18-ти членів "За" відхилення розгляду скарг проголосували 11 членів. У тому числі представники БПП, "Народного фронту", "Батьківщини" та "РПЛ"».
За словами Єгора Соболєва, ЦВК замінив у Криворізькій виборчій комісії 4 представників "Народного Фронту" і "Радикальної партії".
Наразі неправомірність дій ТВК Кривого Рогу та викривлення волевиявлення виборців розглядається в окружному суді Дніпропетровська. Рішення суду може стати підставою зобов’язання ТВК розглянути усі скарги і ставить під сумнів визнання результатів виборів.
Чому Милобог?
Юрій Милобог став кандидатом на посаду міського голови Кривого Рогу від "Об’єднання Самопоміч", бо самотужки погодився профінансувати власну виборчу кампанію. Така домовленість була між ним на керівництвом "Самопомочі".
Комітет виборців України підрахував, що виборча кампанія коштувала Юрію Милобогу близько 220 тисяч гривень, тоді як його конкуренту у понад 700 тисяч гривень.
Сам Юрій Милобог до початку кампанії не міг похвалитися великою пізнаваністю серед криворіжців. Але його суперництво з Вілкулом та прохід у другий тур зіграло важливу роль. Адже на Юрія Вілкула мали зуб не лише проукраїнські активісти, які звинувачують його у підримці сепаратистських виступів у 2014 році, але й місцеві підприємці, у яких люди Вілкула "віджимали" бізнес. За їх словами, "наїзди" на бізнес у місті зі сторони клана Вілкула — річ цілком буденна.
Кампанія Милобога мала чіткий меседж: якщо ви хочете жити, як у Росії, але по факту, як у "ДНР-ЛНР", то можете знову голосувати за Вілкула, а якщо "ні" — у вас є вибір.
Сам Юрій Милобог примітний тим, що є співавтором Червної книги України та чисельних статтей по орнітології. Займається бізнесом, відомо, що раніше він був співвласником готелю у місті.