Повстання в регіонах: побиття, кримінальні справи та зникнення активістів

28 січня 2014, 01:17
Читать новость на русском

У Дніпропетровську, Запоріжжі, Черкасах, Сумах людей, які вийшли протестувати проти дій чинної влади, били і "беркутівці", і хлопці у спортивному, озброєні палицями.


Загони спеціального призначення, на прізвисько "тітушки"

Загони спеціального призначення, що в народі отримали прізвисько "тітушки", під прикриттям місцевих правоохоронців діяли напрочуд організовано. Інструктують їх в державних будівлях. Наприклад, у Дніпропетровську це було приміщення ОДА.

Групи молодиків з палицями охороняє міліція, - свідчать активісти. Але учасники мітингу у Дніпропертовську самі затримували найманців, гніву не стримували.

Позначати хлопців стрічками - новація, після курйозу в Донецьку, де дві групи найманців побилися між собою. До того ж, так і міліції легше розпізнавати "своїх" серед натовпу. В Дніпропетровську роздавали жовті й зелені, у Донецьку - білі стрічки. Журналістці Наталії Беловицькій дивом вдалося вирватися.

"Вихопили мою сумку. Розірвали її - ось дивіться, таким чином. Звідти все висипали, ну подивилися, що там немає фотоапарата. От і почали кричать - він в неї в кишені, давайте візьмем за руки її і струсонем добре. В залі знаходилися предстваники міліції, МНС, до яких я зверталась по допомогу, але вони не зреагували ніяким чином", - розповіла журналістка Наталія Беловицька.

Звідки беруться "тітушки"?

"У цих містах сьогодні мало сил, які належать до Міністерства внутрішніх справ. Тобто, "Беркут" - вони знаходяться в Києві. Тож влада використовує різні сили, щоб захистити державні установи. Це, як правило, співробітники якихось охоронних агентств. Охоронні агентства - це приватні підприємства, які, як правило, реєструвалися і створювалися колишніми силовиками", - пояснив громадський діяч, правник Олександр Тігов.

Карателі у штатському у Сумах, Черкасах, Дніпропетровську організовують облави на активістів, б`ють та викрадають, - свідчать мешканці. Депутат сумської облради Олександр Лисенко переконаний, що для побиття та викрадення людей використовуються немісцеві сили.

“Інформація вже ця не є секретом, що вони з Шостки, внутрішні війська з Шостки приїхали. Для того, щоб розганяти сумчан. І, мабуть, їм сумчани по барабану, їх взагалі, мабуть, люди не турбують”, - важає депутат Сумської обласної ради Олександр Лисенко.

Проплачені бійці провокують заворушення

Марина з Дніпропетровська стала свідком затримання однокурсника доньки, постраждав і її чоловік. На камеру жінка говорити вже боїться.

"Міліція випускала "тітушків". Коли люди заспокоюються, все в порядку - вони випускають "тітушків". Ті знову заводять, починають нападати. Знову починається агресія", - розповіла дружина засудженого та свідок подій.

"Ми їх не залучали. Ще раз кажу, ми ними не керували. Ми ледве вчора встигали передислаковувати свої сили. Співробітників в цивільній формі там не було. Наші співробітники були тільки у формі, тільки з захисними шоломами", - заявив начальник ГУ МВС в Дніпропетровській області Віктор Бабенко.

В Черкасах проплачені бійці, за твердженням очевидців, почали бити вікна в Облдержадміністрації та кидати пляшки із запальною сумішшю. В результаті затримали автомайданівців, які приїхали з Києва на підтримку протесту.

"Я думаю, що це була підстава, автомайданівців наївних витягли в Черкаси. Їх затягнули у якусь пастку і розправилися з ними. Коли ми приїхали на місце. Чоловік двадцять, можливо, було якихось молодих людей, ми потім аналізували, імовірно, це були якісь "тітушки" завезені, і вони зразу пішли в атаку, почали ламати двері, вибивати вікна,потім повибивали вікна і почали туди залазити хтось із киян також туди заліз каже, що там "Беркут" влаштував засідку", - каже журналіст Юрій Луканов.

Силовики за лічені хвилини влаштували побоїще, людей з важкими травмами доправляли до лікарні, постраждало й четверо журналістів.

Агресивна реакція на камери і журналістів

У Черкасах під час виконання своїх професійних обов`язків побили чотрирьох представників ЗМІ, в тому числі і польського журналіста, у Дніпропетровську побили п`ятьох. У Запоріжжі за останніми даними постраждав один. Силовики вже традиційно особливо агресивно реагують на камери.

"Били 2 працівники міліції і один якийсь чоловік у спортивному костюмі. Я кричав, що я журналіст, що я виконую свою роботу. Нуль уваги, напевно, навіть більше агресії проявили, ніж до цього. Апаратуру покришили просто варварським способом. Я лежав на підлозі і бачив - мій фотоапарат лежав поруч. І ось на нього опускалися каблуки цих людей. Було шкода. Мій фотоапарат мені був, як брат", - розповів фотокореспондент "Укрінформу" Дмитро Смолієнко.

"Я закрився руками, ось, можу показати, що з руками. Це ось після п'яти ударів кийком по руках. Це добре, що по руках, а не по голові. Я кричав, що я преса, потім він мене кинув, бо там хтось інший з'явився, я так краєм ока спостерігав, як просто били людей", - каже журналіст телеканалу "Інтер" Станіслав Кухарчук.

Після нападів "тітушок" зникають люди

До слова, у Черкасах у Соснівському райвідділі міліції колективні заяви журналістів приймати взагалі відмовилися. Тим часом у Донецьку, за інформацією Порталу неполітичних новин зникли декілька активістів Євромайдану, в числі яких - і журналістка Катерина Жемчужнікова. Напередодні дівчина записала відеозвернення.

"Вчора після 11-ї вечора я отримала смс з погрозами, що за мною прийдуть і що я перейшла всі межі, які тільки можливо було. Я пов'язую це із журналістською діяльністю, бо мені там конкретно написали, що я дописалась. Подібні повідомлення отримали вчора близько семи людей - активістів донецького Євромайдану і журналістів, які висвітлюють події на донецькому Євромайдані", - розповіла журналістка Катерина Жемчужникова.

Побиття, численні кримінальні справи та зникнення активістів. Українцям в регіонах влаштовують київське 30 листопада.