Реванш Коломойського і загроза сепаратизму
Петро Порошенко минулої ночі підписав указ про звільнення з посади голови Дніпропетровської облдержадміністрації українського олігарха Ігоря Коломойського.
Прифронтовий регіон України залишився без потужного керівника, а сам Коломойський, не проти здійснити політичний реванш на місцевих виборах.
Правила гри "одні для всіх"
Звільнення Ігоря Коломойського стало логічним завершенням, поки що останньої, олігархічної конкуренції в межах владної вертикалі. Переможцем вийшов Президент. Змістивши дніпропетровського бізнесмена, Порошенко зосередив у своїх руках владний та бізнесовий авторитет, залишившись при цьому главою держави і найбагатшим чиновником.
Обіцянка продати активи, як обіцяв зробити, тоді ще кандидат у президенти Петро Порошенко, залишилась не виконаною через те, що він ризикував втратити вплив у бізнесово-олігархічних колах. Для початку президентської кар'єри це не надто вдалий старт. Так вже в Україні повелося, що професійні політики мають обмежений авторитет перед окремими групами.
Президента обурила озброєна Коломойським приватна охорона у будівлі "Укрнафти", ці дії виглядали, як особистий виклик Порошенку. Прибравши Коломойського, український Президент відкрив "скриньку Пандори". Тепер він буде змушений доводити суспільству, що історія з колишнім губернатором Дніпропетровщини не є звичайнісінькім конфліктом між групами інтересів. Саме такий сигнал намагався дати суспільству Порошенко.
Глава держави тепер особисто зацікавлений у забезпеченні європеїзації відносин між великим бізнесом і владою. Що означає, в першу чергу — забезпечення вільної конкуренції, неупередженість правоохоронних органів та справедливий суд. Будь-хто з оточення Президента може стати мішенню для тиска на нього. У колишнього голови Дніпропетровської ОДА для цього є усі необхідні ресурси.
Помста Коломойського
Медіа-ресурс, що є у Коломойського буде першим майданчиком для удару. Виникає питання, чи опуститься до цього дніпропетровський олігарх? Звісно, що так. Відтепер оточення Президента буде фігурантом найгучніших журналістських розслідувань корупційних схем. Виглядатиме це заангажовано, але не реагувати влада на потужного подразника буде змушена. Але це лише найменше, що зробить Коломойський. Основний удар Коломойський готуватиме на місцевих виборах, які готуються в Україні.
Сам дніпропетровський олігарх раніше зазначав, що йому власна політична сила не потрібна. Утім, зараз він спробує конвертувати свій вплив у політичні дивіденди. У Верховній Раді формується підконтрольна йому фракція. Великими темпами створюватиметься кишенькова політична сила. Кістяком, якої стануть його колишні заступники та лояльні бізнес-партнери. Головна мета це нанесення політичного удару і переорієнтація виборців Порошенка.
Лише після того, як Коломойський акумулює свій політичний вплив. На наступному етапі протистояння з Порошенком, сторони можуть "домовитись" про дотримання європейських правил гри. Себто верховенство права. А суспільне мовлення може народитись, якраз для балансу між сторонами.
Слабке місце
Звільнення Коломойського утворило вразливе слабке місце в Україні, куди "битимуть" російські спецслужби — Дніпропетровськ. На Дніпропетровщині народ дуже симпатизує Коломойському. Зважаючи на неоднорідність населення і спроб сепаратистів "розкачати" регіон, йому та його команді вдалось подолати ці виступи. Саме за це в області вважають його найбільшим досягненням.
Зрозуміло, що Президенту буде дуже складно знайти гідну заміну не лише Коломойському, як людині, але й налагодженій системній командній роботі цього одіозного олігарха. Без високопрофесійного керівництва, Дніпропетровщина ризикує перетворитись з форпосту АТО у його частину. Тому безумовно, крім нового голови адміністрації, у регіон мають бути залучені найкращі спеціалісти у різних галузях, зокрема силовики.
Також не варто забувати, що Дніпропетровська область має електорат, прихильний до "Опозиційного блоку". У регіоні потужно представлені колишні регіонали, що залишились на своїх посадах, і жодна хвиля люстрації їх не торкнулась. Відхід Коломойського може активізувати ці групи у боротьбі за владу в регіоні.