Як встановлюють особи невідомих загиблих героїв
Нікого не забути. У Дніпропетровську встановлюють особи невідомих загиблих захисників України. Морги саме цього міста часто приймають тіла тих бійців, чиї імена загубилися у вирі війни.
Замість імен та прізвищ на табличках – тільки номер і напис "Тимчасово невстановлений захисник України". Окрім сотень загиблих, неоголошена війна принесла незліченну кількість могил невідомих героїв.
Пошуком загиблих солдатів, їх похованням та встановленням особи займаються волонтери і самі військові. Айдарівець Микола Павлюченко разом із побратимами власноруч поховав 28 невідомих, які загинули у вересні поблизу селища Металіст на Луганщині.
Я випадково потрапив в морг Старобільського районного відділу судмедекспертизи і побачив листа про те, що просять, щоб прокуратура надала дозвіл на поховання. Моїх товарищів невідомих, загиблих планувалося поховати терміново, прям в мішках. Для того, щоб зупинити цю вакханалію, ми змушені були сержантським складом Айдару взятися за питання поховання людей. Щоб наших товарищів в гробах поховали, а не в кульках, як вони планували,
— розповідає старшина 24 окремого штурмового батальйону "Айдар".
Часто після запеклих боїв загиблих неможливо опізнати. Допоможе хіба-що ДНК-експертиза.
Ці 28 українських бійців так і залишилися похованими під Старобільськом. Але переважно тих, кого вдається забрати з небезпечних територій, перевозять до моргів Дніпропетровської і Запорізької областей.
З початку проведення АТО в Донецькій і Луганській областях, в морги Дніпропетровська стали надходити загиблі. У тому числі ті, впізнати візуально яких неможливо. І не було інформації про те, до яких підрозділів вони відносяться і де проживають родичі,
— розповідає Ірина Федорчук, директор департаменту взаємодії з правоохоронними органами, цивільного захисту та оборони.
Щоб зразки ДНК неопізнаних полеглих воїнів не загубилися, було вирішено створити єдину базу даних. Одночасно у кожному обласному відділку міліції створили робочі групи з ідентифікації. Люди, які розшукують своїх зниклих безвісти родичів, мають змогу здати аналіз за місцем проживання безкоштовно. Далі – справа часу: їхні ДНК-коди співставляють з даними загиблих з єдиної бази.
Є випадки, в яких ми проводимо по три генетико-молекулярні експертизи. Тобто, до встановлення біологічних родичів, до 99,9%,
— переконує заступник начальника відділу слідчого управління Дніпропетровської області.
В середньому, кажуть правоохоронці, на встановлення ДНК-відповідності іде близько місяця, однак в окремих випадках процес може затягнутися і на довше.