З документами та вечорницями: як допомагають ВПО в Ладижині

7 лютого 2024, 15:00
Читать новость на русском
ПАРТНЕРСЬКИЙ МАТЕРІАЛ

Ладижин – невеличке місто у Вінницькій області, що налічує до 25 тисяч мешканців. Сьогодні тут діє низка ініціатив, націлених на допомогу внутрішнім переселенцям.

Усього з початку повномасштабного вторгнення Ладижин прийняв 2 404 осіб з прифронтових та тимчасово окупованих територій, зазначає 24 Канал. Як вони інтегруються у новій громаді, розповідаємо далі.

Дивіться також По 4,5 тисячі гривень для українських сімей: як отримати одноразову допомогу від фонду США

Ірина опинилася в Ладижині Вінницької області разом із чоловіком у березні 2022 року. Сім'я жила в Харкові, у районі, про якийсь сьогодні знають, певно, в усій Україні – північній Салтівці.

Не було світла, опалення, магазини не працювали. Родичі наполягали, щоб ми виїздили. Під обстрілами бігли до машини, хоча навіть не знали, чи вона ціла,
– згадує Ірина.

У будинок, де вони мешкали, під час чергового обстрілу влучила російська ракета. Від будинку і квартири не залишилося нічого.  

До Ладижина перебралися, бо донька мала тут знайомих. І вже в місті випадково дізналися про ГО "Разом до успішного бізнесу", яка допомагає переселенцям. Підтримку, розповідає Ірина, надають за різними напрямками. Зокрема в організації їй допомагають відновити втрачені документи – для цього залучили юриста.

 

Ірина

Переселенка з Харкова

Найбільша проблема спочатку – саме з документами. Багато хто не встигає їх вхопити, а потім не розуміє, як відновлювати.

Не менш важлива, підкреслює жінка, моральна підтримка. Бо спочатку важко приймати допомогу, особливо якщо завжди волонтерив сам.

"Було кілька проєктів: українські вечорниці, театралізовані вечорниці, щось ліпили. Це дуже покращує психологічний стан. А ще спілкування з іншими людьми, які опинилися в таких же умовах, як і ти: розповідаєш свою історію, слухаєш інші", – ділиться вона.

У Ладижині влаштовують вечорниці та майстер-класи для ВПО / Фото ГО "Разом до успішного бізнесу"

Водночас Ірина підкреслює: важливо, щоб сама людина хотіла інтегруватися в нову громаду.

"ГО справді допомагають. Але все залежить від людини, вона сама має щось робити", – говорить жінка.

Як громадські організації допомагають ВПО інтегруватися на новому місці

Такі неформальні зустрічі стали можливими завдяки Фонду Східна Європа. Фонд в межах проєкту "Фенікс", що фінансується Європейським Союзом, допомагає посилити стійкість громад та інтегруватися ВПО на новому місці.

"На листопад 2023 року в Ладижині на обліку офіційно були 2 404 внутрішньо переміщені особи. І це у громаді, де 25 тисяч мешканців", – каже Людмила Равлюк з ГО "Разом до успішного бізнесу".

У 2020 році ГО "Разом до успішного бізнесу" брала участь в іншому проєкті Фонду – "Школа організацій із розвитку підприємництва". Організація створювалася для підтримки мікробізнесу, фізичних осіб-підприємців, громади. Надавали безплатні консультації щодо укладання господарських і трудових договорів, оформлення бухгалтерських документів, складання та подання звітності, написання бізнес-планів, участі у грантових програмах. Планували багато важливих проєктів. Проте все змінило російське вторгнення – в ГО вирішили перемкнутися на актуальніші й важливіші задачі.

 

Людмила Равлюк

Представниця ГО "Разом до успішного бізнесу"

Ладижинський центр зайнятості надав ваучери на безплатне навчання для переселенців. Організовуємо юридичні та психологічні консультації. Провели соціологічне дослідження для вивчення актуальних потреб ВПО й напрацювали програму їхньої інтеграції.

На додачу організовують різноманітні культурні заходи для соціальної адаптації переселенців. Найактивнішими серед ВПО є літні люди, ділиться Людмила. Саме вони охоче налагоджують контакти на новому місці.

Різноманітні заходи допомагають переселенцям налагодити контакти на новому місці / Фото Фонду Східна Європа

Що варто знати про проєкт "Фенікс" від Фонду Східна Європа

Проєкт "Фенікс" від Фонду Східна Європа – здебільшого для громадських організацій, які втілюють ініціативи з підтримки людей, що постраждали від війни. Зокрема, вимушених переселенців.

 

Ольга Войтович

Менеджерка програм Фонду Східна Європа

Один зі значущих викликів для України й досі – масове переміщення людей у відносно безпечніші місця всередині країни. Зараз майже 5 мільйонів українців – внутрішньо переміщені особи. У багатьох громадах частка нових мешканців – близько 10 – 15% від місцевого населення.

За її словами, географія проєкту поширюється на всю територію України, підконтрольну уряду.

"Проєкт має кілька компонентів: підтримуємо ГО коштами, допомагаємо розвиватися та опановувати нові аспекти роботи, навчаємо за допомогою тренінгів та онлайн-курсів тощо", – зазначає Ольга.

У межах проєкту вже вдалося підтримати 38 громадських організацій.

Вони безпосередньо працюють із цими людьми – як вимушено переміщеними, так і місцевими. Тому проєкти, які вони реалізують за нашої підтримки, знаючи потреби у конкретній громаді чи області, де працюють, є ефективними,
– підсумовує Ольга.

Ірина ділиться: у статусі ВПО нелегко. Адже все життя була робота, дім, завжди була впевненість. А зараз цього немає. Хоча намагається робити свій внесок у допомогу війську, наприклад, постійно бере участь у плетінні маскувальних сіток. І чекає на перемогу України.

Матеріал підготовлено за підтримки проєкту "Фенікс", що виконує Фонд Східна Європа коштом Європейського Союзу. Зміст статті є виключною відповідальністю авторів і не обов'язково відображає позицію Фонду Східна Європа та Європейського Союзу.