"Джавеліни" в Україні: перемога чи запізніла реакція?
Поставки США Україні протитанкових комплексів "Джавелін" – серйозний успіх нашої держави. Але є питання щодо подальшого використання і ефективності цього виду летальної зброї.
Про важливість постачання летального озброєння Україні і вплив на збройний конфлікт на Донбасі – в матеріалі сайту "24".
Політичний сигнал і подальший тиск на Росію
В Україні поставки "Джавелінів" (ПТРК), безумовно, вважають перемогою, знаком підтримки наших позицій найсильнішою країною світу і єдності в боротьбі з російським агресором. Хоча більшість експертів переконані: надання ПТРК носить більше політичний, ніж військовий характер.
Читайте також: У Держдепі США назвали умову, за якої можна використовувати "Джавеліни" на Донбасі
Так, за словами військового експерта Олега Жданова, 210 ракет на 37 комплексів дасть можливість озброїти тільки одну бригаду. Тому розраховувати на кардинальний перелом на фронті не треба. Це можливо, якщо ПТРК будуть безпосередньо на фронті.
В політичному контексті "Джавеліни" – спроба США чергового поштовху Росії на новий раунд переговорів між спецпредставником США Волкером і помічником Путіна Сурковим,
– зазначає Жданов.
Читайте також: Потужна негативна реакція Росії буде, – Newsweek про постачання в Україну "Джавелінів"
Співголова ГІ "Права справа" Дмитро Снєгирьов зауважує, що США здійснили поставки з метою покращення обороноздатності ЗСУ. Втім, навіть командувач Операції Об’єднаних сил (ООС) (яка замінила АТО – "24") Сергій Наєв заявив, що "Джавелінів" у його розпорядженні – тобто на лінії зіткнення – немає. І не став коментувати терміни надходження ПТРК у зону бойових дій. "Джавеліни", говорить експерт, перебувають далеко від фронту – за півтори тисячі кілометрів на Яворівському полігоні на Львівщині.
США використають постачання "Джавелінів" для тиску на Росію, щоб Кремль змінив свою позицію щодо формату введення миротворців на Донбас",
– вважає Снєгирьов.
"Джавеліни" можуть змусити Путіна піти на компроміс щодо миротворців?
До речі, помічник Держсекретаря США з питань Європи та Євразії Уесс Мітчелл, який був з візитом в Україні 2 травня, знову наголосив, що на Донбасі йде війна, а умовою для пом'якшення санкцій проти Росії є вивід російської зброї з Донбасу.
При цьому Олег Жданов зауважує: Білий дім ухвалював рішення без жодних консультацій з Україною. Це, на його думку, не наша гра. На жаль, тут ми об'єкт, а не суб'єкт. Крім того, експерт зазначає, що і "Джавелін", і ООС не змінять нічого суттєво на фронті.
Порошенко свій мирний план врегулювання конфлікту на сході України не скасовував. Тому ЗСУ продовжують займати позиції, проросійські бойовики нас обстрілюють, а ми не відповідаємо. Техніку та озброєння на передову лінію фронту не повертаємо,
– говорить Олег Жданов.
Запізніла допомога США?
Західні аналітики досить прагматично і реалістично оцінюють поставки "Джавелінів". Загалом, вони схвально оцінюють крок США, хоча теж зауважують, що хід війни "Джавеліни" не змінять. Дмитро Снєгирьов звертає увагу на заяву колишнього заступника помічника міністра оборони США Майкла Карпентера. По-перше, американський чиновник зазначив, що за постачання "Джавелінів" Україна платить. Тобто це не безкоштовно. І вони в 14 разів дорожчі від вітчизняних аналогів. По-друге, Карпентер знову наголосив на високому рівні корупції в Україні і необхідності проведення реформ у ЗСУ відповідно до стандартів НАТО. За його словами, після того, як буде подолана корупція, потрібно розвивати свій ВПК, який би випускав зразки, схожі на "Джавеліни".
"Джавеліни" могли допомогти кіборгам захистити Донецький аеропорт
А старший науковий співробітник Atlantic Council Аріель Коен взагалі переконаний, що надання "Джавелінів" може стати сигналом для Росії, що США повільні і не здатні своєчасно відповідати на масштабні загрози.
Хоча ці ракети необхідні, їх поставили на чотири роки пізніше і в невеликій кількості,
– зазначив Коен.
Іншими словами, в 2014 році, коли російські танки бомбили Україну, і "Джавеліни" могли суттєво змінити ситуацію на нашу користь, а головне – не було б таких жертв серед українських захисників, США відмовилися надавати нам ПТРК. А тепер, коли на фронті гниле перемир’я, ми їх отримали. І все одно не можемо використати. Аріель Коен також наголошує на тому, що Україна має розвивати власний ВПК.
Росія мовчить, тому що Україна її менше цікавить?
Примітна реакція офіційної Росії, точніше, її відсутність. За винятком так званого депутата від Криму Руслана Бальбека, який "пригрозив": якщо ЗСУ почнуть звільняти півострів, то відповідь буде "страшною". На думку Олега Жданова, Росії зараз просто не до України. Її головний біль – Сирія. Втім, зауважує військовий, від Путіна не треба чекати компромісів, хоча й на загострення на Донбасі президент РФ не піде.
Щодо Росії треба забутий такі поняття, як крок назад або зупинка на місці. Політика Путіна така, що він не може зупинитися, тому що це означатиме його політичний крах. З наданням "Джавелінів" Росія не піде на компроміси. Але навряд чи буде посилення конфронтації на Донбасі. Для Росії це не вихід. 7 травня – інавгурація Путіна, а 9 травня – День Перемоги. Сумнівно, що Путін хоче затьмарити собі свято черговими зауваженнями Заходу, чому на Донбасі знову ескалація напруги,
– переконаний Олег Жданов.
Снєгирьов вважає: відсутність реакції Росії може говорити про те, що вони розуміють: "Джавеліни" будуть за півтори тисячі кілометрів від лінії зіткнення, і для росіян немає загрози. Тому, за його словами, навряд чи Джавеліни змусять Кремль змінити свою позицію по місії ООН.
"Судячи з того, що Москва мовчить, Росія показує: є чи нема "Джавелінів", їхня позиція щодо місії ООН незмінна. Показова затяжна мовчанка – не затишшя перед бурею. Міністр закордонних справ РФ Лавров уже заявив, що вони не розглядають питання пом’якшення/посилення санкцій з прив’язкою до виконання мінських угод. Кремль чекає, що США будуть тиснути на Україну з метою безумовного виконання мінських домовленостей", – наголосив Снєгирьов.
Директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк зазначає: "Джавеліни" завдали Путіну іміджевих втрат, тому відповідь Кремля однозначно буде.
Реакція Путіна на надання "Джавелінів" буде. Тому що це починає змінювати баланс сил у плані озброєння солдатів на місцях. Але Путін зараз заклопотаний санкціями проти своїх олігархів, війною в Сирії і нестабільною політичною ситуацією в дружніх пострадянських республіках. Відповідь він готуватиме, але вона не буде швидкою, як це могло бути раніше,
– переконаний Микола Давидюк.
Путіна зараз більше цікавить Сирія, щоб потім вирішити питання з Україною?
Олег Жданов також зауважує: Путін хоче вирішити питання України на свою користь через Сирію, де зараз розгортається театр бойових дій. Військовий переконаний: там готується новий арабо-ізраїльський конфлікт.
"Путіну зараз не до України через Сирію, де розігрується сценарій Іраку. Свого часу приводом для військового втручання США в Ірак стала підозра наявності у Саддама Хусейна хімічної зброї. У Сирії зараз робиться все, щоб змусити Іран, який має російську ядерну програму, завдати удару по Ізраїлю, який розбомбив його базу. Якщо Іран вдарить – то це війна, арабо-ізраїльський конфлікт. Те, чого домагається Росія, щоб зламати старий світопорядок", – наголошує Жданов.
Після "Джавелінів" буде інше летальне озброєння
Та ефект від "Джавелінів" усе ж буде. По-перше, зазначає Микола Давидюк, надання ПТРК лягає в комплекс тих рішень, які сьогодні приймаються в Україні – посилення армії, пошук власної церкви. А це дуже злить Путіна.
"Україна остаточно відривається від руского міра і рухається в пошуку власної, по-справжньому незалежної держави. Ми пройшли вже точку неповернення", – говорить Давидюк.
По-друге, Олег Жданов вважає, що США постійно тиснутимуть на РФ і нарощуватимуть силу.
Ми можемо отримати зенітно-ракетні комплекси (ПЗРК) від США. Щось на зразок "Стінгерів" (переносний зенітно-ракетний комплекс класу "земля-повітря" з інфрачервоною головкою самонаведення, – "24"), які США використовували свого часу в Афганістані,
– зазначає військовий.
США можуть почати поставки ПЗРК для знищення ворожої авіації
По-третє, Дмитро Снєгирьов додає: якщо Росія не піде на компроміси, то США можуть зробити наступний крок.
Якщо Кремль і далі мовчатиме, то логічним кроком США в плані подальшого розширення військового співробітництва з Україною буде здійснення поставок нам засобів для протиповітряної оборони і радарів. У нас не закрите небо. Росія розуміє тільки мову сили,
– підкреслив Снєгирьов.
Читайте також: Безнадійний Донбас: чи є шанси завершити війну в Україні