Болгарія ввела податок на транзит російського газу в ЄС: які це матиме наслідки
Джерело:
BloombergСофія запровадила податок на газ країни-агресора. Хоча Болгарія не імпортує його для власних потреб, однак він проходить транзитом через її територію.
Відповідний законопроєкт опублікували у п'ятницю. Він негайно набув чинності. Як зазначає видання, трейдери вже замислилися, чи може цей крок спровокувати суперечки з Москвою та вантажовідправниками палива на тлі вже нестабільного ринку.
Дивіться також Припинить, але частково: Молдова заявила, що не купуватиме російський газ
Болгарія ввела податок на російський газ
Відповідно до закону, держава ввела плату у розмірі 20 болгарських левів (10,76 долара) за мегават-годину газу російського походження. До речі, це приблизно 20% ціни європейського еталонного газу, який торгується в регіональному центрі Амстердама.
І хоча Болгарія не імпортує російський газ для власних потреб, це важливий маршрут для значно зменшених потоків трубопроводів, які окупанти спрямовують до Європи після масштабних скорочень у 2022 році.
До слова, майже половина ворожого газу з трубопроводів надходить до Болгарії з Туреччини через з'єднання "Турецький потік" для подальших відправлень до Угорщини, Сербії та інших частин Південної Європи.
Цей крок додає нової невизначеності на і без того розбурханий ринок. Адже останніми днями у Європі підвищилися ціни на газ через зростання загроз для газових потоків по всьому світу.
Новий податок – продовження санкційної політики проти агресора
Новий збір передбачає винятки для стисненого палива, що транспортується в спеціальних контейнерах, буде застосовуватись до операторів мереж і кінцевих імпортерів.
Цей закон спрямований на виконання санкцій ЄС проти Росії, запроваджених у відповідь на повномасштабне вторгнення в Україну.
Законодавці зазначили, що його цілями є "справедливе оподаткування прибутків, отриманих на території держави, і збільшення надходжень до бюджету".
Зверніть увагу! У 2022 році Болгарія відмовилася платити за паливо в російських рублях і перейшла на альтернативних постачальників, зокрема, Туреччину. Тож ворожий "Газпром" припинив постачання.
Цікаво, що у вересні законодавці схвалили пропозицію про поступове припинення імпорту російської сирої нафти, привівши країну в один ряд з іншими членами Євросоюзу.