Експерт: "Газпром" веде гру на руйнування економіки України
У вівторок, 25 лютого, глава "Газпрому" Олексій Міллер направив очільнику НАК "Нафтогаз України" Андрію Коболєву лист з приводу поточної ситуації з поставками газу в Україну.
В листі, зокрема, зазначається, що у нинішній ситуації поставки зможуть тривати ще орієнтовно протягом трьох діб. Пізніше президент Росії Володимир Путін додав, що у разі, якщо Україна не внесе додаткову передоплату, то "Газпром" відповідно до контракту призупинить поставки, а це може створити загрозу для транзиту російського газу до Європи.
У свою чергу "Нафтогаз" заявляє, що "Газпром" виконує заявку України на поставку оплачених обсягів газу лише на 40%. Окрім того, зараз НАК не вважає за можливе здійснити додаткову передплату за поставки російського газу, поки не отримає достатньої впевненості в неухильному дотриманні як контракту з боку ВАТ "Газпром", так і Брюссельського тристороннього протоколу, підписаного представниками Росії, України і Євросоюзу.
Про те, чим може закінчитися для України черговий етап газового конфлікту та наскільки реальною є загроза зупинки поставок сайту "24" розповів голова Бюро комплексного аналізу та прогнозів Сергій Дяченко.
Вчора "Газпром" та російське керівництво озвучили чергові претензії до України. Якщо коротко, що зараз відбувається у газовому секторі?
Відбуваються дуже прості речі. Україна внесла передоплату, "Газпром" поставив частину газу за контрактом з Україною на територію "ДНР" та вніс ці поставки у рахунок передоплати. От і все. Тут вся хитрість полягає ще й в тому, що йдеться про газовимірювальні станції, на яких немає представників України. Тобто ми взагалі не знаємо, який обсяг газу був реально поставлений. Вони можуть написати і мільярд кубів, і 10 мільярдів...
В цьому сенсі Україна зараз перебуває у дуже вразливій ситуації, тому що ми платимо гроші наперед, а вони потім з цими коштами роблять все, що їм хочеться.
Про що можуть свідчити заяви, буцімто поставки газу будуть припинені, якщо Україна не внесе передоплату?
Поки що ситуація не дуже зрозуміла.
Загалом, все, що відбувається, це - чергові спроби тиску на Україну. Все зводиться до того, щоби Україна поставляла "ДНР" газ на безоплатній основі. Поки Україна це робила – все було нормально. Щойно Україна спробувала припинити поставки на неконтрольовані нею території – почалися такі заяви.
Це один із механізмів руйнування української економіки. Виходить, що НАК "Нафтогаз" отримує газ від "Газпрому", повністю розраховується. Те, що споживається на території ДНР/ЛНР – не оплачується, виникає діра (це, до речі, до питання про дефіцит у "Нафтогазу"), а потім у України болить голова, як цю дірку перекрити. Зрозуміло, що лататися вона буде за рахунок бюджету. От і "вся петрушка".
Російська сторона, на Вашу думку, дійсно може піти на те, що поставки газу будуть перекриті?
Ну, а хіба ми такого ніколи не бачили? Звісно може! Запросто. Для них головне знайти привід, і зараз він формально знайдений. Хоча ми розуміємо, що він абсолютно не правовий, але, тим не менш, я запросто можу уявити, що вони відключать газ. Йде чітка гра на руйнування. І це гра без правил. Хоча, в правовому відношенні – це повне свавілля.
Про що може свідчити заява Купріянова, що "Газпром" готовий вивести поставки газу на Донбас за рамки обговорення російсько-українського газового питання?
Давайте поки що почекаємо. Знаєте, з чим це пов’язано, на мою думку?
З чим?
З тим, що, скоріше за все, Україна відновила поставки газу "ЛНР" та "ДНР". Відповідно, і "Газпром" трошки змінив свою тональність.
На Вашу думку, що надалі потрібно робити "Нафтогазу" і Україні, аби вийти з цієї ситуації?
Робити все, що можливо, аби якнайшвидше відійти від закупок російського газу. Тому що нічого хорошого з цього не вийде. Як сказав, колишній президент Кучма, Путін буде за будь-яких умов, не зважаючи на витрати та втрати, працюватиме на знищення України. Думаю, що газ буде використовуватися як один із важелів.
Але ж одразу відмовитися від російського газу не не зможемо…
Зможемо. При великому реверсі, який реально організувати вже цього року, Україна може взагалі обійтися без російського газу. Для того, щоби це відбулося просто, потрібно домогтися, щоб частину потужностей, наприклад – той самий Ужгород, переключили на реверсний режим робити.
Тобто технічні можливості для реалізації цього є. Чи будуть вони використані – залежатиме від політичної волі європейських країн.
Я правильно розумію: якщо "Газпром" обмежить поставки газу до ЄС, то ці країни швидше приймуть відповідні рішення на користь України?
Абсолютно правильно. Повторюсь: подальша ситуація у нас залежатиме від політичної волі європейських країн не дозволити знищення України, як з військової, так і з економічної точки зору.