Експерт розповів, завдяки чому зростуть зарплати українців
Уряд при підготовці проекту бюджету на 2017 рік виконав одну з головних вимог МВФ – зменшив дефіцит – з 84 мільярдів гривень у 2016 році до 77 мільярдів на 2017 рік. Крім цього, зросте дохідна частина бюджету, щоправда через інфляційний ефект.
Таку думку сайту "24" висловив економічний експерт Андрій Новак.
За його словами, збільшено і дохідну частину, як державного, так і місцевих бюджетів на 2017 рік у порівнянні з 2016-м майже на 17%. Але, зауважує експерт, це збільшення відбулося не через те, що уряд чи Нацбанк щось зробили для цього. Працює інфляційний ефект.
Андрій Новак вважає логічним збільшення витрат на оборону майже на 15 мільярдів гривень – до 129 мільярдів. Адже агресія Росії проти України триває, і небезпека ескалації конфлікту чи повномасштабної війни залишається. Україна вимушена захищатися.
Водночас при виконанні бюджету на 2017 рік, говорить Новак, є низка небезпек.
Найбільша небезпека – чи відбудеться прогнозований ріст ВВП на 3%. Якщо цього не станеться, то знову під питанням виконання дохідної частини. Ще одна небезпека – доходи від приватизації. Чи відбудеться так звана велика приватизація до кінця цього року? Чи її перенесуть уже на 2017 рік. І чи наступного року це буде? Існує ризик дострокових парламентських виборів у 2017 році, а в період політичної активності і кризи, як правило, велику приватизацію не проводять,
– зазначив експерт.
Водночас Андрій Новак зауважив, що збільшити окремим категоріям працівників бюджетної сфери зарплату на 20-30%, як пообіцяв прем’єр Володимир Гройсман, цілком реально. Це спокійно можна зробити через інфляційний ефект, який дозволив збільшити дохідну частину бюджету.
Попередній уряд Арсена Яценюка два роки проводив політику "затягування соціальних поясів", що означало заморожування соціальних платежів. Але в цей час темпи інфляції були дуже великі – за останні два роки сумарно склали майже 100%. Звичайно, це дає можливість підняти зарплати. Відновлення співпраці з МВФ спричинило надходження коштів і від інших джерел. Таким чином, уряд має своєрідний запас фінансової міцності, резерву,
– переконаний експерт.
Говорячи про прогноз курсу гривні щодо долара, експерт нагадав: уряд заклав девальвацію гривні до 27,2 гривні за 1 долар, хоча немає жодних підстав для падіння гривні. Треба спостерігати тенденції до кінця року: чи дійсно буде реалізовуватися ця штучна девальвація. Можливо, стабілізація курсу буде однією з наступних вимог МВФ, щоб стабілізувати фінансову ситуацію і банківський сектор.
Читайте також: Як транш МВФ вплине на українців: коротко про важливе
В цілому, говорить Андрій Новак, діючий уряд краще справляється з бюджетним процесом, ніж раніше. У всякому разі – по термінах подачі документа в парламент. Інша справа, як довго народні депутати розглядатимуть основний фінансовий документ і будуть його затверджувати.
Втім, вважає Новак, говорити про вихід з економічної кризи ще рано. Це відбуватиметься тоді, коли буде ріст у більшості секторів економіки. Поки що, за його словами, цього немає.
Але є позитивний факт, що відновлена співпраця з МВФ, і Україна отримала перший транш. Є всі шанси до кінця року отримати другий. Головне – за продовженням співпраці з МВФ іде продовження співпраці з іншими кредиторами, інвесторами і партнерами,
– зазначив Андрій Новак.
Нагадаємо, глава уряду Володимир Гройсман презентував проект бюджету на 2017 рік. Проект держбюджету-2017 передбачає зростання мінімальної зарплати на 10,1% до 1762 гривень. Дохідна частина складатиме 712,5 мільярда гривень, видатки – 790 мільярдів, а дефіцит становитиме 77,5 мільярда.