Інфляція в Україні пришвидшилася: які продукти подорожчали найбільше
Інфляція у жовтні пришвидшилася у порівнянні з вереснем. Проте такі темпи виявились кращими за прогнози аналітиків.
За даними Держстату, у жовтні інфляція в Україні склала 2,5% порівняно з вереснем і 24,8% з початку року. З минулого місяця вона пришвидшилася на 0,6%. Найбільше подорожчали яйця, а також овочі та фрукти.
Цікаво США позбавили Росію статусу країни з ринковою економікою
Базова інфляція у жовтні склала 1,9% порівняно із вереснем, а з початку року склала 20,1%.
Базова інфляція є однією зі складових загальної інфляції, але виключає короткострокові нерівномірні зміни цін під впливом чинників, що мають адміністративні, випадкові або сезонні властивості.Як змінились ціни
Найбільше подорожчали яйця – на 60,5% за місяць та на 81,4% у порівнянні з цим періодом минулого року. На 7% за місяць піднялися у ціні овочі, загалом інфляція становила 78,8% за рік. Також на 4,1% та 3,7% подорожчали фрукти та риба і продукти з риби.
Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 0,9%. Одяг і взуття подорожчали на 1,9%, зокрема, взуття - на 2,1%, одяг - на 1,7%. Загалом харчові продукти та безалкогольні напої подорожчали на 4,2%, що склало 62,6% з минулого жовтня. На 4,8% подешевшали продукти переробки зернових.
Яку інфляцію прогнозують на 2023 рік
- Очікується, що ціни продовжать рости і наступного року, проте не так стрімко, як вважали раніше. Раніше повідомлялося, що рівень річної інфляції може сягнути 30%. Проте річну інфляцію встановили на рівні 28%.
- Уряд скоригував прогноз зростання ВВП на 2023 рік в бік консервативного сценарію замість песимістичного (3,2% замість 4,6%)
При цьому НБУ очікує, що наступного року інфляція скоротиться до 20%. Цьому сприятимуть поліпшення інфляційних очікувань, налагодження логістики, поступове зростання врожаїв, зниження світової інфляції та жорстка монетарна політика НБУ.