Керівники держкомпаній, які розпоряджаються мільярдами, уникають е-декларування

29 березня 2018, 15:47
Читать новость на русском

Цьогоріч вперше разом із чиновниками подають декларації антикорупційні активісти. Разом із цим, залишаються "недоторканні", які причетні до розподілу мільярдів державних коштів. Одними з тих, хто не подає декларації – керівники державних банків, газовидобувних компаній, наскрізь корумпованої зернової корпорації та агентства, відповідального за ремонт доріг.

Про це пише Центр протидії корупції.

Читайте також: Більше тисячі українців подали мільйонні декларації

Коли навіть антикорупційні активісти подають декларації, закон не змушує декларуватися керівників великих підприємств. До прикладу, такими є відомі через їхні гучні корупційні скандали Державна продовольчо-зернова корпорація України (ДПЗКУ), Запорізький титано-магнієвий комбінат (ЗТМК), Укртрансгаз, Надра України, Укргазвидобування та багато інших.

Зокрема декларацію не подаватиме Віктор Суботін — директор ПАТ “Турбоатом”, яким на 75% володіє держава. Це один з найбільших українських виробників турбін для теплових, атомних і гідроелектростанцій для 45 країн. Також державний Турбоатом є найбільшим кредитором приватного Мегабанку. А Суботін володіє 60%.

Сам Суботін не бачить конфлікту інтересів у такій співпраці. А НАЗК не бачить нічого дивного у тому, що керівник на 75% державного Турбоатому не подає свою декларацію, – йдеться у статті ЦПК.

Не подають декларації також ТОПи всіх чотирьох державних банків: Укрексімбанку, Приватбанку, Укргазбанку та Ощадбанку.

Укрексімбанк, який повністю належить Кабінету Міністрів України, витратив майже 2 мільйони гривень на рекламу у британських виданнях, яку неможливо знайти.

94,94% акцій Укргазбанку належать державі. У 2016 році там за завищеними цінами закупили комп’ютерів на 64 мільйони, а у 2017 прокуратура нарешті повідомила про підозру колишньому заступнику голови правління Укргазбанку щодо службового підроблення та службової недбалості, що завдало збитків на суму понад 155 мільйонів гривень.

Приватбанку – у 2016 році держава виділила 139,3 мільярда гривень на його докапіталізацію, однак керівник банку не зобов'язаний подавати електронну декларацію. Керівництво державного Ощадбанку — другого за розмірами активів та найбільшого за кількістю відділень серед усіх банків України – також не декларується.

Не менш цікавим серед недекларантів є ПАТ “Державна продовольчо-зернова корпорація України” (ДПЗКУ) – збитковий державний зернотрейдер. А збитковий через те, що крадуть,
– зазначають антикорупціонери.

В переліку йдеться також про ПАТ “Укртрансгаз”, яке повністю належить найбільшій нафтовидобувній компанії України НАК “Нафтогаз", керівництво якої також уникає е-декларування.

Читайте також: Оптимізму мало, – експерт про нового голову Агентства по запобіганню корупції

Не декларуються також керівники державного ПАТ “Укргідроенерго” (УГЕ) зі статутним фондом 1,12 мільярда гривень, якому належать земля та об’єкти гідроенергетики такі, як Канівська, Дністровська, Дніпровська ГЕС. Загальна вартість останніх — мільярди доларів.

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) не вимагає у керівників цих великих державних підприємств подавати декларації на рівні з іншими держслужбовцями.

Нагадаємо, кампанія з декларування закінчується 1 квітня. Цього року, окрім держслужбовців, декларації зобов'язані подавати також і антикорупціонери.