Нафта в обмін на боєприпаси: Росія постачає нафту в КНДР попри санкції ООН
Джерело:
Financial TimesВсупереч санкціям ООН, Росія у березні цього року почала постачати нафту Північній Кореї. Це не лише завдає удару по ефективності санкціям, але й показує все тісніший звʼязок між авторитарними режимами.
Удар по санкціях ООН щодо КНДР
У 2017 році ООН наклали санкції на постачання нафти у КНДР у відповідь на випробування ядерної зброї. Варто зауважити, що тоді Кремль підтримав запроваджені обмеження.
Читайте також Дрони ефективніші за санкції: чи можуть удари по НПЗ змусити Росію припинити війну?
Однак вже 7 березня 2024 року було вперше зафіксовано, за допомогою супутникових знімків, прямі постачання нафти морським шляхом до Північної Кореї.
Так за даними британського аналітичного центру Royal United Services Institute (RUSI) щонайменше 5 північнокорейських танкерів вийшли цього місяця з нафтопродуктами з порту Восточний на Далекому Сході Росії.
Ці поставки нафти є повномасштабною атакою на режим санкцій, який зараз перебуває на межі краху,
– сказав Х'ю Гріффітс, колишній координатор групи ООН, яка стежить за санкціями щодо Північної Кореї.
Експорт російської нафти до КНДР / Інфографіка – Financial Times
Північнокорейські танкери в російському порту
За даними RUSI 5 танкерів, які ходять під прапором Північної Кореї та класифікуються як танкери для перевезення нафтопродуктів, підійшли до одного й того ж причалу російської нафтової компанії у порту Восточний, де вони навантажилися.
Далі супутникові знімки зафіксували, що два танкери вирушили з порту Восточний до північнокорейського порту Чхонджин, де розвантажилися.
Суди, які ми бачили на російських терміналах, є одними з судів найбільшої місткості у флоті Північної Кореї, і судна постійно заходять у порт і виходять із нього,
– пояснив Джозеф Бірн, науковий співробітник RUSI.
Нафта в обмін на боєприпаси
Показав моментом є й те, що постачання нафти до КНДР почалось після того, як Пьхеньян почав постачати боєприпаси до Москви у серпні 2023 року. На думку військових експертів, КНДР зробила таким чином значний внесок у військові зусилля Москви в Україні.
Те, що ми бачимо зараз, – це чітка бартерна домовленість "зброя в обмін на нафту", яка відкрито порушує санкції, які Володимир Путін підписав особисто, ілюструючи траєкторію шляху Росії останніми роками до держави-злочинця,
– резюмував Гріффітс.