Криптовалюта в законі: чи легальною є ця сфера в Україні та світі
Джерело:
ReutersМожна впевнено заявити, що цифрові гроші уже стали невіддільною частиною сучасного фінансового ландшафту. Водночас питання регулювання та легальності криптовалют для багатьох досі залишається відкритим. Тож розглянемо його детальніше.
Варто розуміти, що регулювання криптовалют – це досить складне питання. Особливо, якщо враховувати правові системи та особливості різних юрисдикцій. До того ж кожна країна має власний підхід до цього питання: від повної заборони до прийняття як офіційної валюти.
Варто знати Біржовий стакан: для чого потрібний цей інструмент на крипторинку
Регулювання криптовалют: що відбувається у світі
Перші спроби запровадити правове регулювання для криптовалют зафіксували ще у 2009 році, тобто з моменту появи біткойна. Тоді криптовалюти не надто цікавили регуляторів, адже їхній вплив на світ фінансів був мінімальним. Однак зі зростанням популярності цифрових грошей, частоти їх використання, а також з усвідомленням, що йдеться про появу абсолютно нової галузі, регулятори почали приділяти цьому питанню значно більше уваги.
Так, перші закони щодо цієї галузі були ухвалені, щоб унеможливити використання цифрових грошей для незаконної діяльності, як-от відмивання грошей або фінансування тероризму. Наступним кроком стало надання криптовалютам статусу легального фінансового інструмента у деяких країнах та розробки спеціальних законів, стандартів для регулювання операцій, які пов’язані з цифровими активами. Таким чином інвестори та бізнес отримали більш зрозумілу основу для роботи з криптовалютами.
Паралельно уряди, які вивчають це питання, мають на меті створити правила, які б запобігали потенційній шкоді для фінансового світу та сектору криптовалют зокрема, але водночас заохочували інноваційні можливості криптовалют. Підтримують це і в Міжнародному валютному фонді, де наголошують: регулювання криптосистеми – це питання глобальної фінансової стабільності.
Правовий статус криптовалют у світі
Країни, де легалізовані криптовалюти
У 2021 році Сальвадор ухвалив історичне рішення про повну інтеграцію криптовалют до своєї фінансової системи. У результаті біткойн отримав статус офіційного платіжного засобу. Роком пізніше на подібний крок наважилася влада Центральноафриканської Республіки. Тож біткойн отримав такий же статус у розрахунках, як і африканський франк.
Також різноманітні операції і транзакції з криптовалютами дозволені у:
США,
Канаді,
Японії,
Сінгапурі,
Австралії,
Південній Кореї,
країнах Євросоюзу,
Великій Британії,
Швейцарії тощо.
Та поки інші держави ще працюють над правовим регулюванням криптовалюти, Сінгапур створив настільки прогресивну та ефективну систему, що деякі країни використовують її як зразок для власних напрацювань. Водночас Об’єднані Арабські Емірати планують стати новаторами та запустити перше у світі відомство, яке буде зосереджене виключно на питаннях, пов’язаних із цифровими активами.
Загалом, за даними Finder, до шестірки найкращих юрисдикцій для криптовалют входять США, Велика Британія, Австралія, Канада, Нова Зеландія, Сінгапур.
Де цифрові гроші заборонені
Та далеко не всі країни готові приймати нові фінансові інструменти. Принаймні йдеться про поточну ситуацію. Причини для заборони криптовалют існує декілька, адже на це питання впливають політичні, економічні та інші аспекти.
Одна з найбільш очевидних підстав для ухвалення такого рішення – ризик для фінансової стабільності та побоювання щодо національного капіталу. Також виділяють такі причини: ймовірність використання криптовалют у незаконній діяльності, побоювання щодо втрати контролю держави над грошовою політикою та відтоку капіталу з країни завдяки криптовалютам.
На сьогодні відомо, що уряди Китаю, Єгипту та Болівії повністю заборонили торгівлю цифровими грошима, операції та послуги з ними. Чимало країн Північної Африки та Близького Сходу запровадили суворі обмеження та попередження щодо інвестування у криптовалюти і проведення операцій з ними. Тут можна згадати про такі країни:
Катар,
Непал,
Туніс,
Афганістан,
Алжир.
Регулювання ринку криптовалют – важливе питання
Криптовалюти – це повноцінна галузь у світі фінансів, яка має свої особливості та суттєво відрізняється від фіатних грошей. Крім того, цифрові монети впливають на фінансові та економічні системи як окремих країн, так і на глобальному рівні. Саме тому правовий статус цифрових грошей має надважливе значення.
По факту, це допоможе створити та роз’яснити основні правила гри для всіх: держав, центробанків, інвесторів, підприємців тощо. Зокрема, можна згадати про такі причини:
Легітимність та визнання;
Захист інтересів інвесторів;
Запобігання злочинній діяльності;
Створення прозорої та ефективної правової інфраструктури;
Управління ризиками.
Ще один важливий момент – створення галузевих та корпоративних стандартів для цифрових грошей. Загалом запровадження зрозумілої правової основи для криптовалют на рівні різних держав також сприятиме співпраці на глобальному рівні.
Криптовалюти: чи безпечні ці активи загалом
Цифрові гроші, як і будь-які інші активи, мають свої переваги та недоліки. Зокрема, одними із ключових плюсів є те, що:
транзакції з криптовалютами захищені від підробки та злому;
ця екосистема прозора, адже технологія блокчейну допомагає відстежити і перевірити буквально кожну проведену операцію з криптою;
для децентралізованої криптомережі відсутнє таке поняття як єдина точка управління;
а власник криптоактивів повністю контролює свої кошти: він може ухвалювати рішення, самостійно функціонувати у криптосвіті, чи заручитися підтримкою надійної криптобіржі, яка у разі виникнення будь-яких незручностей допоможе з ними розібратися.
Для прикладу, можна звернути увагу на криптобіржу з українським корінням WhiteBIT, яка є однією з найбільших на європейському ринку. Ця платформа підійде як для новачків у криптосвіті, так і для досвідчених трейдерів й інвесторів. Адже криптобіржа WhiteBIT пропонує широкий арсенал інструментів для операцій з цифровими активами. Серед них: понад 250 активів, а також більше ніж 350 валютних криптопар та 10 пар з фіатними валютами. Крім того, криптобіржа гарантує безпечне середовище для своїх клієнтів та фахову команду, яка завжди прийде на допомогу.
Без сумніву, галузь криптовалют стрімко розвивається та набирає нових обертів. Більшість країн із розвинутими економіками уже працюють над інтеграцією цифрових активів до своїх фінансових системи, паралельно формуючи легальну базу для їх використання. Цей процес вимагає багато часу та зусиль, проте його незворотність важко заперечувати.