Одним з основних компонентів торгівлі та аналізу криптовалют є книга ордерів. На ринку цей інструмент також відомий як біржовий стакан. У новому матеріалі розберемо, що це таке, який його функціонал та як його використовують у криптовалютній сфері.

Читайте також Популярні стратегії торгівлі криптовалютою: яку обрати

Біржовий стакан: що це таке

По суті біржовий стакан – це перелік усіх ордерів (заявок) на продаж та купівлю криптовалют на біржі, які доступні у цей момент. Список упорядкований за цінами на активи.

Біржовий стакан розташований зліва / Фото – скриншот з WhiteBIT

Структурно біржовий стакан можна описати так:

  • У верхньому полі розміщені заявки на продаж (Ask). Відповідні ордери розташовані у порядку за зменшенням ціни. У таблиці ці заявки позначені червоним кольором.
  • Тоді як у нижньому полі знаходяться заявки на купівлю (Bid). Цей блок помічений зеленим кольором. Тут порядок розміщення ордерів побудований за принципом зростання їхньої ціни.
  • У центрі зосереджені ціни для покупки та продажу активу, які найбільше наближені одні до одних. Таким чином формується ринкова ціна для обраного цифрового інструмента.

Переглядаючи та аналізуючи стакан, трейдери мають можливість зрозуміти загальні настрої на ринку, оцінити співвідношення попиту та пропозиції, зробити аналіз обсягу торгів й рівня ліквідності, зрозуміти, коли краще купувати/продавати активи тощо.

Для чого використовують біржовий стакан

Окрім своєї основної функції – візуалізації ордерів на купівлю чи продажу по певній торговій парі, біржовий стакан – це ще один інструмент у руках криптотрейдерів для проведення операцій на ринку. Його використовують у симбіозі з торговими стратегіями, а також для аналізу ринку. Одна з поширених комбінацій: біржовий стакан + технічний аналіз.

Найбільш затребуваними опціями на ринку як для продажу, так і купівлі криптовалют є два типи ордерів: ринковий (Market order) та лімітний (Limit order). Одна з головних відмінностей між цими заявками – це те, за якою ціною трейдер готовий проводити операцію з цифровою валютою.

Ось ключові характеристики вищезгаданих типів ордерів:

  • Маркет ордери – оформлення такої заявки на ринку свідчить про намір негайно продати або купити обраний актив. Тобто реалізація ордера проходить за ринковою ціною, проте з книги ордерів обирають найкращий доступний варіант.
  • Саме швидкість виконання маркет ордерів і є їхньою основною перевагою. Крім того, у цьому випадку трейдер може вказати лише кількість криптовалюти, яку він прагне продати або купити. Варто також враховувати, що курс криптовалют змінюється дуже швидко та на постійній основі.
  • Лімітний ордер натомість обирають та розміщують у книзі ордерів, коли трейдер прагне встановити конкретну ціну для його виконання. Тобто як тільки ринкова ціна досягне лімітованої ціни із заявки або злетить трохи вище, то заяву буде виконано.
  • Таким чином трейдери отримують додатковий контроль за ціною, адже обирають саме той рівень, який їм комфортний та вигідний. Водночас з лімітними ордерами відсутня гарантія на їх виконання, оскільки ринкова ціна може просто не досягати вказаного рівня в заявці. Тож ці ордери залишаються у книзі ордерів аж поки не з’явиться ордер, який йому відповідає. Ще один варіант – ордер може закрити трейдер.

Де знайти книгу ордерів

Книга ордерів зазвичай розміщується на криптобіржах на сторінках торгових пар. До прикладу, на одній з найбільших криптобірж у Європі WhiteBIT, яка має українське коріння, знайти книгу ордерів можна у розділі "Торгівля".

Далі варто перейти на сторінку торгової пари, яка привернула вашу увагу. Для цього потрібно відкрити вікно у лівому куті екрана з тикером однієї з торгових пар. При цьому вибрати є з чого, адже криптобіржа WhiteBIT пропонує своїм клієнтам доступ до понад 350 торгових пар та більше ніж 10 національних валют. За замовчуванням, біржовий стакан буде займати ліву частину інтерфейсу торгової пари.

Отже, біржовий стакан – це важливий інструмент для трейдерів, який надає інформацію в режимі реального часу про рівні попиту та пропозиції конкретної криптовалюти у вказаній торговій парі її ліквідність. Але щоб вміло їм користуватися, слід комплексно розібратися в основах крипторинку та трейдингу, наприклад, на таких безкоштовних курсах як "Освітній проєкт з криптограмотності та блокчейну на Дія.Освіта" чи WhiteBASE: trading.