Майнінг пули – рушійна сила криптоіндустрії: чим особливий цей вид створення нових монет
Видобування криптовалют – це така собі несуча стіна для всієї індустрії. Водночас процес створення нових монет має свої правила та види. Зокрема, варто звернути увагу на майнінг пули, які відіграють тут важливе значення.
Що таке майнінг пул і як він працює
Один із найвідоміших способів створення нових криптовалют – їхнє видобування. Цей процес складається з таких операцій: фіксування транзакцій, додавання блоків у блокчейн, захист цифрового реєстру та створення нових монет, також відомий під терміном майнінг (mining – англійською).
Варте уваги Як отримати виплати до Дня Незалежності та хто має на них право
Люди, що цим займаються, називають майнерами. Коли криптовалюти лише з’явилися, займатися майнінгом по факту міг будь-хто, адже для цього було достатньо персонального комп’ютера з достатніми потужностями.
Водночас видобувати цифрові монети можна як самостійно, так і об’єднавшись у групи. Саме групи майнерів, які спільними зусиллями працюють над створенням нових монет, називають майнінг пулом. По суті, всі учасники об’єднують свої обчислювальні потужності для розв’язання математичних задач, що потрібні для підтвердження транзакцій і додавання нових блоків у блокчейн.
Важливо! Один із поворотних моментів у криптоіндустрії – це поява та запровадження інтегральних схем спеціального призначення (ASIC) у 2013 році, які змінили правила та умови для майнінгу для всіх. Ці пристрої – чипи, які виконують одну дію, але дуже швидко. Йдеться про обчислення хеш-значень, які важливі до видобутку нового блоку. Завдяки ASIC самостійний майнінг став суттєво складнішим процесом, адже ефективність систем було виведено на абсолютно новий рівень.
При цьому пул відповідає за налаштування та координацію всіх процесів. Йдеться про розподіл роботи, пошук блоків коштом об'єднання обчислювальних потужностей майнерів, облік роботи кожного з учасників, а також розподіл частки винагороди між усіма учасниками пулу.
До теми! Як правило, майнінг пулами управляють централізовані організації.
Загалом схема роботи у майнінг пулі виглядає так:
Вибір та підключення учасників до мережі;
Розподіл завдань між майнерами;
Вирішення завдань;
Додавання блоку в блокчейн ланцюжка, коли майнери знаходять правильне рішення;
Розподілення винагороди за блок між учасниками, яке відбувається пропорційно до їхнього внеску у вирішенні завдань.
При цьому за кожен створений блок майнери отримують винагороду, яка складається з криптовалютних токенів і комісій за транзакції, що були включені в блок. При цьому різні майнінг пули можуть по-різному розраховувати винагороду для кожного учасника на основі різноманітних критеріїв. До того ж існує понад 15 моделей виплат винагород майнерам, проте до основних відносять лише 4:
Pay-Per-Share (PPS): Майнери отримують фіксовану оплату за кожну частку, яку вони надають майнінг-пулу. Це стабільний і прогнозований дохід. По факту майнерам платять за роботу в режимі реального часу, а не за фактичне знаходження блоків;
Full-Pay-Per-Share (FPPS): Це оновлена та вдосконалена версія попереднього способу оплати. Зокрема, ця модель усуває деякі обмеження оригінального методу. Як-от, FPPS платить майнерам не лише за видобутий блок, а ще додатково включає до винагороди комісію за транзакції з блоків, видобутих пулом.
Pay-Per-Last-N-Share (PPLNS): Цей метод розраховує винагороду для майнерів на основі того, скільки часток вони надали у певний період часу до того, як вдалося знайти новий блок. Важливо, що виплати здійснюються лише після знаходження блоку й розподіляються серед тих майнерів, чиї частки були зараховані в останній N-кількості часток.
Pay-Per-Share + (PPS+): По суті це комбінація першого та третього методів, але зі збалансованою структурою виплат. У PPS+ майнери отримують фіксовану виплату за кожну частку, подібно до методу PPS. Однак, на додаток, вони отримують бонус за свої частки, які сприяли знаходженню блоку, подібно до методу PPLNS.
Цікаво! Кожен майнер має можливість самостійно обирати пул, до якого приєднатися, в тому числі на основі системи виплат.
Майнінг пул vs соло-майнінг
Соло-майнінг та майнінг пул – це два види видобування цифрових монет, які мають свої особливості. Далі розповідаємо про головні плюси та мінуси кожного з них.
Переваги соло-майнінгу:
Всю винагороду отримує одна людина;
Мінімальна ймовірність втручання через перебої в роботі тощо. Завдяки цьому збільшується час безперебійного майнінгу;
Незалежність та автономність.
Водночас соло-майнінг має низку недоліків. Серед них – необхідність значних фінансових вкладень як на старті, так і протягом усього процесу. Зокрема, витрати на обладнання, енергоспоживання можуть бути досить великими, а через нестабільний прибуток існує ймовірність досить легко вийти в мінус.
Крім того, є ризик втратити винагороду, якщо інші майнери швидше пройдуть усі необхідні етапи. Особливо, якщо враховувати, що шанси самостійно знайти блок досить малі. У результаті можуть бути досить тривалі періоди без винагород.
Потреба самостійно та детально моніторити обладнання, відсутність стабільного доходу та значна ймовірність, що самостійний майнер ніколи не зможе зрівнятися за обчислювальними потужностями та рівнем ефективності з майнінг пулами теж не є перевагами самостійного майнінгу блоків. До того ж потрібно володіти високим рівнем технічних умінь / навичок, аби підтримувати роботу системи, як і оцінити її потенційну прибутковість наперед.
Зверніть увагу! Соло-майнери, які мають у розпорядженні обмежені потужності, можуть взагалі не знайти необхідний блок. За такого сценарію вони залишаються без винагороди.
Ключові переваги майнінг пулів:
Учасники можуть розраховувати на стабільний дохід. Для прикладу, завдяки пулам навіть майнери з обмеженими можливостями можуть отримувати дохід на постійній основі. Вийти на такий рівень самостійно їм було б значно складніше, а також цей процес зайняв би значно більше часу.
Майнери можуть обрати пул, який спеціалізується на майнінгу однієї монети, або на тих, де видобувають різні криптовалюти;
Майнінг пул також робить процес створення/видобування нових цифрових монет більш доступним, ефективним та простим.
Крім того, завдяки пулам збільшуються шанси на отримання винагород за створення нових монет.
Водночас недоліки майнінг пулу такі:
Високий рівень вразливості до DOS-атак та інших безпекових викликів. Проте це скоріше винятки, що не є суттєвим ризиком.
Ризик шахрайства зі сторони організаторів пулу (саму тому варто ретельно вивчати усю інформацію до приєднання);
Ймовірність зміни алгоритму майнінгу, через що пулу може знадобитися час на адаптацію, а також призвести до тимчасової втрати доходу;
Можливі проблеми із синхронізацією майнерів у пулі;
Відмова від певної частини автономії.
Як обрати пул для майнінгу криптовалют
Одне із ключових правил будь-якої роботи з фінансами – ретельне дослідження. Адже завжди краще дізнатися якомога більше, аби обрати максимально вигідний та комфортний для себе варіант.
Так от під час обрання майнінг пулу варто звертати увагу на такі моменти:
Репутацію майнінг пулів та відгуки про них. Якщо є бажання або можливість, то можна поспілкуватися з учасниками пулів, аби отримати дані напряму;
Дізнатися, які цифрові монети підтримує той чи інший майнінг пул, його розмір та елементи захисту;
Оцінити прозорість операцій у майнінг пулі;
З’ясувати якомога більше про виплату винагород, схему їх розподілу між учасниками, частоту виплат, ліміти, комісії тощо.
Також вкрай важливо наперед розрахувати потенційні витрати та прибутковість від приєднання до певного майнінгу пулу. Крім того, рекомендуємо зважати на енергозатратність цього процесу та свої можливості. До того ж на старті потрібно коректно оцінити вимоги до обладнання, сумісність програм тощо.
Вся ця інформація може сформувати максимально об'єктивну картинку щодо своїх можливостей, ресурсів, потреб та переваги, недоліки майнінг пулів, що у результаті допоможе ухвалити правильне рішення.
На який майнінг пул варто звернути увагу
Криптобіржа WhiteBIT, яка є однією із найбільших у Європі, активно розвивається та розширює свою інфраструктуру й екосистему, аби максимально закривати потреби своїх клієнтів та усіх, хто прагне приєднатися до криптосвіту.
Саме тому у серпні 2024 року WhiteBIT оголосила про запуск власного майнінг-пулу – WhitePool. Завдяки цьому продукту майнери матимуть можливість об’єднати свої потужності й отримувати стабільний дохід за допомогою системи винагород FPPS у рамках однієї платформи.
WhitePool пропонує чесні винагороди, підтримку 24/7, безплатні транзакції, начислення винагород на біржовий акаунт, обчислювальні потужності майнерів з усього світу, спеціальну програму для VIP-клієнтів.
При цьому доєднання до WhitePool максимально просте. Потрібно зробити всього кілька кроків:
Створити свій унікальний майнінг-акаунт на WhiteBIT;
Перейти до IP-адреси майнера, щоб отримати доступ до сторінки "Конфігурація";
Налаштувати URL-адресу майнінг-пулу, що дозволить майнеру ефективно підключатися до пулу;
Обрати параметри майнінг-акаунта відповідно до власних уподобань;
Зберегти та приєднатися до WhitePool за лічені хвилини.
Майнінг пул від WhiteBIT – це вигідна альтернативна самостійному майнінгу, який дозволяє стабільно заробляти та долучитися до глобальної та потужної спільноти у криптоіндустрії.