Чи можуть українці під час війни отримувати й переказувати валюту за кордон

16 березня 2022, 12:12
Читать новость на русском

Джерело:

Financial Literacy Ukraine

В Україні навіть в умовах воєнного стану працює система SWIFT та міжнародні системи грошових переказів. В Нацбанку пояснили, які платежі з-за кордону та за кордон можуть отримувати та відправляти українці під час воєнних дій.

Як отримувати й переказувати валюту з-за кордону

Скористатись послугами міжнародні системи грошових переказів та SWIFT можна як в Україні, так і за її межами. Однак є кілька обмежень, підкреслюють в організації з фінансової грамотності при НБУ. 

До теми Що робити з валютою, якщо ви виїжджаєте під час війни за кордон

Як отримати переказ у валюті 

Переказ здійснили через SWIFT

Якщо українець хоче отримати готівку в іноземній валюті, яку йому перерахували на рахунок через SWIFT, то він може скористатись двома варіантами:

  1. Щоденно знімати в касі відділень вашого банку, котрі працюють, іноземну валюту в еквіваленті 30 тисяч гривень (це, наприклад, трохи більше ніж 1000 доларів США або близько 900 євро).
  2. Конвертувати відповідні кошти в гривню і знімати до 100 тисяч гривень на день.

Виняток лише для українців, що перебувають на територіях, які під загрозою окупації державою-агресором/державою-окупантом.

Видача готівки здійснюється в межах залишку коштів на рахунку за наявності готівкових коштів у касі філії/відділення. Рішення про видачу таких коштів приймається керівником банку та може делегуватися керівникові філії/відділення банку.

Переказ здійснили через міжнародну систему грошових переказів

Перекази, що здійснюються через міжнародні системи грошових переказів без відкриття рахунків, надходять в Україну без обмежень. Видача готівкових коштів з рахунків клієнтів здійснюється з урахуванням вимог Постанови № 18 від 24.02.2022 року.

Тож, якщо вам надійшов переказ через міжнародні системи грошових переказів, то ви можете отримати готівку в іноземній валюті у повному обсязі, але з урахуванням чинних на день отримання обмежень та можливостей відділень банків та небанківських фінансових установ – учасників, відповідних міжнародних платіжних систем.

Чи є обмеження стосовно грошових переказів

Національний банк не вводив обмеження на більшість переказів з-за кордону. Заборона стосується виключно переказів, пов'язаних з Росії та Білорусі, а також переказів у російських та білоруських рублях. Тобто ви можете отримувати перекази з-за кордону, якщо вони не підпадають під наведену заборону.

Зверніть увагу! Сьогодні більшість переказів з України за кордон заборонені. Вийняток – оплата витрат за кордоном, пов’язаних зі смертю громадян, лікуванням в медичних закладах та транспортуванням хворих.

Такі обмеження – необхідний крок зараз для підтримки економіки та фінансової системи в умовах збройної агресії Росії. Звертаємо вашу увагу, що НБУ поступово послаблює обмеження на валютному ринку, якщо бачить простір та можливості для цього.

Різниця між SWIFT та міжнародними системами миттєвих переказів

  • Перекази через міжнародні системи грошових переказів (наприклад Western Union) – це миттєві перекази, які не потребують відкриття рахунку в банку. У міжнародної системи грошових переказів є власна база, куди заноситься ваш переказ і за допомогою цієї бази, знаючи номер переказу, – можна отримати надіслані кошти.
  • Перекази через SWIFT – це перекази коштів з банківського рахунку на банківський рахунок. Такі перекази не швидкі, можуть йти 1 – 3 дні.

Що таке SWIFT

SWIFT – це міжнародна міжбанківська система передавання інформації та здійснення платежів. Її послугами користуються близько 11 тисяч банків і фінансових установ у понад 200 країнах світу. 
Зверніть увагу! Після перемоги України над окупантами РФ обмеження будуть скасовані до довоєнного рівня.

Для України вже зарезервували 300 мільярдів доларів російських грошей: дивіться відео