Науковці: Україні не вдається знизити рівень тінізації економіки

2 грудня 2011, 11:01
Читать новость на русском

Хоча детально її визначити вітчизняні науковці поки не можуть. За різними підрахунками, обсяг тіньового сектору сягає від 15 до 52% ВВП. А рівень тіньової зайнятості, за оцінками Міжнародної організації праці, 9%.

Тим часом, згідно з Програмою економічних реформ, до 2014 року Україна має знизити тінь на третину.

“Україна входить до 20-ки країн лідерів з найбільшим обсягом відтоку тіньового капіталу. Його обсяг з 2000 по 2008 рр. становив понад $ 82 млрд., що в 2,5 рази перевищує обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну на кінець цього періоду”, - сказала завідувач відділу Інституту стратегічних досліджень Тетяна Тищук.

Утім, боротися з тінню напередодні кризи справа небезпечна, попереджають фахівці. Адже неофіційні доходи дозволяють громадянам вижити тоді, коли офіційні можуть і не надходити.

“Про це треба теж пам’ятати: це - амортизатор. Він завжди був присутнім, він виконував функцію подушки. Діяти треба вкрай обережно. Просто лозунги “Прибрати тіньовий сектор” і є просто лозунгами. Точкові удари в цьому випадку не годяться. Це комплексна політика, що має розроблятися державою. Тільки це допоможе”, - переконаний виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Однією з складових такої політики, на думку Устенка, може бути мінімізація обігу готівки, і, відповідно, популяризація безготівкової форми розрахунків. Саме правильний розвиток фінансового сектору, вважає експерт, дасть Україні шанс з часом детінізувати значну частину економіки.