Обвал світових цін на нафту: як це вплине на Росію
ОПЕК та Росія не змогли домовитися про зниження рівня видобутку нафти. У результаті ціни на нафту продовжують падати. Це найвідчутніший обвал, починаючи з 1991 року. Особливо потужно падіння цін на нафту б'є по Росії.
Про потужне падіння цін на нафту повідомляє CNN. Попередній раз такого рівня ціни на нафту сягнули у 1991 році, коли почалася війна в Перській затоці.
Як наслідок Російський рубль обвалився до 4-річного мінімуму: причини
Чому нафта так подешевшала
Зниження цін пов'язане зі зривом нафтової угоди між ОПЕК і Росією. Договір офіційно втратить чинність наприкінці березня.
Внаслідок поширення по всьому світі коронавірусу попит на нафту впав. Росія ж відмовилася скорочувати виробництво нафти. А Саудівська Аравія загострила ситуацію. Як пояснюють експерти, королівство знизило ціни на постачання у квітні на 6 – 8 доларів. У Саудівській Аравії вдалися до цього, щоб повернути собі частку ринку та натиснути на Росію.
Падіння цін на нафту вплинуло і на фондові біржі. Через обвал міжнародних фондових бірж та різке падіння акцій провідних російських компаній, цей день назвали "чорним понеділком".
Скільки грошей втратить Росія
- Російська нафта Urals, яку РФ поставляє у країни Європи, 18 березня подешевшала на 5,25 доларів за барель — до 18,64 доларів. Це найнижча ціна з лютого 2002 року.
- Вартість Urals невпинно падає через рішення саудівської національної компанії Saudi Aramco різко знизити контрактні ціни на нафту у квітні.
- Дешевшають також і нафтові компанії, наприклад, "Лукойл", "Роснефть" і "Сургутнафтогаз".
- Міністр фінансів РФ Антон Силуанов вже заявив, що федеральний бюджет Росії у 2020 році недорахується близько 3 трильйонів рублів (1,02 трильйона гривень) нафтогазових доходів через падіння цін на нафту.
Водночас у російському Сбербанку запевняють, що колапсу в Росії не буде, адже змодельований найжорсткіший сценарій економічної кризи при якому барель "чорного золота" коштуватиме лише 20 доларів, а один долар вартуватиме 100 рублів.
Проте російський бюджет, наголосимо, передбачає 42 долари за барель нафти.
Зверніть увагу! Через обвал цін на нафту російський рубль рекордно знецінюється. Курс долара 19 березня перевищив 81 рубль, євро піднявся вище 89 рублів. Це найнижчі показники з 2016 року.
Що відомо про ОПЕК?ОПЕК – міжнародна міжурядова організація, створена країнами-експортерами нафти. Її основною метою є контроль за розподіленням квот на видобуток нафти. Країни-члени ОПЕК контролюють близько 2 третин світових запасів нафти. До складу ОПЕК входять 14 країн: Алжир, Ангола, Венесуела, Габон, Іран, Ірак, Конго, Кувейт, Лівія, Об'єднані Арабські Емірати, Нігерія, Саудівська Аравія, Екваторіальна Гвінея й Еквадор.