Осінь на порозі: чого українцям варто очікувати найближчим часом?
Політична осінь ще не наступила, а в Україні з кожним днем стає все спекотніше. Країну одна за одною сколихнули негативні події, які спричинили серйозне напруження в суспільстві. До того ж, з вересня українців чекає чергове подорожчання "комуналки". Хто зацікавлений у розхитуванні ситуації, і чого чекати восени, розбиралися журналісти сайту "24".
Вбивство, революція і нові тарифи
Останній місяць українці спостерігають за низкою досить невеселих, інколи і трагічних подій. Демонстративне вбивство журналіста Павла Шеремета в центрі Києва. Маніпуляції навколо так званої хресної ходи до столиці України, яку організував Московський патріархат РПЦ. Загострення в зоні АТО. Тиждень тому українське суспільство охопила паніка щодо можливості повномасштабної війни з Росією вже цієї осені. Фактична відмова Кремля проводити будь-які переговори по врегулюванню конфлікту на Донбасі.
Крім того, не менше дивують заяви Надії Савченко про революційний шлях розвитку України, зміни конституційного ладу і якогось "перезавантаження" держави. Що повністю співпадає з програмними положеннями проросійської партії "Український вибір", яку очолює кум Путіна Віктор Медведчук. Днями громадяни з не меншим подивом спостерігали сутичку між працівниками Генпрокуратури і новоствореного Антикорупційного бюро, яка закінчилася незаконним затримання представників НАБУ.
Це призвело до росту напруги в суспільстві. А курс гривні знову почав стрімко падати.
На будь-які внутрішні стреси в державі гривня реагує стрімким падінням
Незважаючи на заспокоєння Нацбанку, що фундаментальних причин для знецінення гривні немає, українці не довіряють таким заявам. Тим більше, що споживчі ціни зростають, а з 1 вересня очікується чергове підвищення комунальних тарифів. Знову стали говорити про так званий тарифний майдан і масові народні протести через нову хвилю збідніння громадян.
Збурення будуть, зберігайте спокій?
Дії нового уряду Володимира Гройсмана з проведення економічних реформ, зокрема в сфері ЖКГ, з кожним днем стають все більш популістськими – одні лиш гучні заяви, і не більше. Кабмін заспокоює українців тим, що платити за новими тарифами буде легко завдяки передбаченій програмі по наданню субсидій. Однак, як зауважує екс-міністр з питань ЖКГ Олексій Кучеренко, політика, коли 60% українців отримуватимуть субсидії, – це глухий кут, оскільки ніде в світі такого немає. При цьому, підкреслює він, в Україні за цінами оптового ринку тарифи на електроенергію на 20% вище, ніж в сусідніх країнах, таких, як Польща, Болгарія, Угорщина, Словаччина. Тому, наголошує колишній чиновник, якщо керівництво країни не побачить очевидного, буде біда.
З початку вони (можновладці) відбиратимуть у людей житло і майно, але завтра люди приберуть їх самих. Реформи, у нас – це суцільна демагогія,
– зазначив він.
Особливо наполегливо на темі підвищення тарифів і організації масових протестів грають дві опозиційні сили – ВО "Батьківщина" і Радикальна партія Олега Ляшка. Юлія Тимошенко і Олег Ляшко вже півроку активно збурюють українських громадян щодо високої "комуналки". Щоправда, до активних протестних дій справа поки не дійшла. Але, як кажуть, ще не осінь. Як зауважила в коментарі сайту політичний експерт Тетяна Лупова, українці обурені високими тарифами, ніякі субсидії їх не врятують. Та це ще не значить, що вони підуть протестувати.
В розхитуванні внутрішньої ситуації в Україні більше зацікавлені зовнішні сили, ніж внутрішні. Країна знаходиться в ситуації, коли вона стоїть на краю прірви, а їй посилено командують зробити крок уперед,
– наголошує вона.
Читайте також: Генпрокуратура vs Антикорупційне бюро: зрозуміло про причини сутички правоохоронців
За словами політолога, ні влада, ні опозиція не дуже зацікавлені в поглибленні внутрішньої кризи. Та все ж восени варто очікувати зростання напруження в суспільстві. Це вже видно по останніх подіях.
Будуть створюватися будь-які інформаційні приводи, щоб відвернути увагу від тих же комунальних тарифів, від високих споживчих цін, податків. Але ціни восени після підвищення тарифів все одно зростуть. Зараз батьки зберуть дітей в школу і подивляться на ці ціни, і будуть дуже "раді",
– переконана вона.
А от політичний експерт Тарас Чорновіл переконаний, що в розхитуванні ситуації зацікавлені, в першу чергу, ВО "Батьківщина" і Радикальна партія, які будуть дуже жорстко працювати на тарифній темі. Менше – "Опоблок", який вестиме себе обережніше, оскільки по представниках партії є багато напрацювань у правоохоронців, які рано чи пізно виллються в кримінальні справи.
Така активність партій, вважає Чорновіл, пов’язана з очікуванням дострокових парламентських виборів, які "Батьківщина" і радикали хотіли вже цієї осені.
Вони зараз у фаворі, у них високі рейтинги. З точки соціально-економічної ситуації для них дуже гарні умови, щоб виходити на будь-які дострокові вибори. Весною 2017 року ситуація для цих опозиційних партій буде гіршою, але прийнятною. А от восени 2017 року їм ці вибори вже будуть не потрібні, оскільки про них почнуть забувати,
– зазначив політолог.
Більше побоювань, на його думку, викликають дії іншої партії – оновленого "ДемАльянсу". Ця партія, куди входять, зокрема, народні депутати Сергій Лещенко і Мустафа Найєм, своїми діями і заявами може нашкодити країні. Мова про заяви щодо того, що влада імітує реформи, тому Україні треба відстрочити лібералізацію візового режиму з ЄС і не надавати кредити. Це, підкреслює Тарас Чорновіл, дуже на руку проросійським лобістам в євроструктурах, і може призвести до негативних наслідків.
На його думку, спроби вивести людей на майдан восени будуть. Та соціальних вибухів, швидше за все, не буде. Масово українці не підуть протестувати.
В загальному плані на тих українців, які готові найбільше виступати з протестами, підвищення тарифів не вплине особливо. Бідніші люди, в основному, отримують субсидії. Для них з оплатою сильно нічого не зміниться. Неспокій, шум, який зараз розкручують на цій темі, почне затихати з моменту появи нових платіжок,
– переконаний експерт.
Чи "потягнуть" українці нові тарифи наступної зими?
В той же час Тетяна Лупова вважає, що спеціально створюється атмосфера, щоб людей тримати в стресовому стані, аби в певний момент зіграти на потрібній темі і викликати людей на певні дії. Тому, на її думку, головне завдання українців – втриматися в розумному стані і не сходити з розуму.
Справді досить помітним стають намагання різних політичних сил і політиків розхитати українське суспільство, викликати хвилю народного незадоволення, яке б переросло в масові акції протесту. З одного боку, в такому сценарії навряд чи зацікавлена влада. З іншого – якщо керівництво країни не припинить демагогію, то зовнішній агресор, який сьогодні почуває себе щодня впевненіше, отримає потрібний йому результат. Тоді програє держава і програють всі українці.
Чи варто очікувати восени акцій протесту? Думка експертів
Тарас Чорновіл, політичний експерт
Початок осені буде гарячим, а її завершення – спокійним.
На цю осінь кілька політичних сил зробили ґрунтовну ставку. Це ледь не остання їхня надія. В першу чергу, ВО "Батьківщина" і Радикальна партія Олега Ляшка, які жорстко працюватимуть по тарифній темі. Менше – "Опоблок", який вестиме себе обережніше, оскільки по представниках партії є багато напрацювань у правоохоронців, які рано чи пізно виллються в кримінальні справи. Активне нагадування про себе підштовхне до пришвидшення розслідувань.
Були побоювання щодо "Об’єднання "Самопоміч", але ця партія стала серйозніше оцінювати події в країні і можливі наслідки. Тому, думаю, "Самопоміч" не братиме участь у спробах розхитати ситуацію в країні.
Найгірше, що відверто включається у деструкцію нова сила, яка хотіла себе позиціонувати як ліберальна, але, на жаль, все більше перетворюється на стандартну популістську силу – оновлений "ДемАльянс". Діє принцип: ми не вміємо будувати, але добре знаємо, як руйнувати.
Ці сили старатимуться, щоб восени розкрутити якісь серйозні скандали. "Батьківщина" і Радикальна партія будуть педалювати тему високих тарифів. "ДемАльянс" продовжуватиме дії, щоб зірвати безвізовий режим з ЄС, переговори з МВФ тощо, збурювати ситуацію і викликати певний неспокій.
Є сумніви, що вони досягнуть певного ефекту. З тарифами буде не все зовсім так, як розказує Юлія Тимошенко. Бідніші люди, в основному, отримують субсидії. Для них сильно нічого не зміниться. Кардинально підвищення "комуналки" відіб'ється на багатих українцях, які не люблять багато платити. Але звичайні українці не стануть підтримувати соціальні забаганки заможних людей. Певні втрати зазнає середній клас, якому доведеться реально платити за новими тарифами. А це багато. Але середній клас добре розуміє, що безкоштовний сир буває тільки в мишоловці. Він не стане джерелом вибухів. Таким джерелом можуть стати певні асоціальні елементи, і ті, хто з якихось причин, можливо, неуважності соціальних служб, залишаться без субсидій. Але їх небагато.
В загальному плані на тих українців, які готові найбільше виступати з протестами, підвищення тарифів не вплине особливо. Неспокій, шум, який зараз розкручують на цій темі, почне затихати з моменту появи нових платіжок. Це не стане соціальним вибухом, а навпаки – викличе заспокоєння.
Політичні сили гратимуть на тарифах до жовтня. А з листопада тема затихне. Але партії до цього часу спробують максимально розкрутити тарифний майдан. Будуть спроби вивести людей, та, думаю, масово вони не підуть. Все це перетвориться в партійну акцію з демонстративними походами до центральних державних установ. Це буде не громадський, а політичний неспокій.
ВО "Батьківщина" і Радикальна партія зараз у фаворі. З точки соціально-економічної ситуації для них дуже гарні умови, щоб виходити на будь-які дострокові вибори. Весною 2017 року ситуація для цих опозиційних партій буде гіршою, але прийнятною. А от восени 2017 року їм ці вибори вже будуть не потрібні, оскільки про них почнуть забувати.
Більше побоювань викликають дії іншої партії – оновленого "ДемАльянсу". Ця партія, куди входять, зокрема, народні депутати Сергій Лещенко і Мустафа Найєм, своїми діями і заявами може нашкодити країні. Мова про заяви щодо того, що влада імітує реформи, тому Україні треба відстрочити лібералізацію візового режиму з ЄС і не надавати кредити. Це дуже на руку проросійським лобістам в євроструктурах, і може призвести до негативних наслідків.
Тетяна Лупова, політичний експерт
В розхитуванні внутрішньої ситуації в Україні більше зацікавлені зовнішні сили, ніж внутрішні. Країна знаходиться в ситуації, коли вона стоїть на краю прірви, а їй посилено командують зробити крок уперед.
У суспільстві ситуація дуже напружена. Такого шквалу інформації з усіх боків, негативу, штучно створених конфліктів не було давно. Спеціально створюється атмосфера, щоб людей тримати в стресовому стані, аби в певний момент зіграти на потрібній темі і викликати людей на певні дії.
Деякі політичні сили розраховували на дострокові парламентські вибори цієї осені. Але перевибори не всім вигідні, і багато хто боїться зміни нинішньої влади. Тому головне завдання українців – втриматися в розумному стані і не сходити з розуму.
Восени варто очікувати зростання напруження в суспільстві – це вже видно по останніх подіях. На це почав бурхливо реагувати курс гривні, який стрімко падає.
Будуть створюватися будь-які інформаційні приводи, щоб відвернути увагу від тих же комунальних тарифів, від високих споживчих цін, податків. Але ціни восени після підвищення тарифів все одно зростуть. Зараз батьки зберуть дітей в школу і подивляться на ці ціни, і будуть дуже "раді".
Втім, навряд чи в загостренні ситуації зацікавлена влада, тому що в такому випадку вона має шанси цю владу втратити. Але відвернути уваги від тарифів – у цьому влада може бути цілком зацікавлена. Але у нас проблема зі створенням контрольованих криз. Думаю, що владні представники повинні з обережністю ставитися до можливості загострення внутрішніх хвилювань.
Навряд чи зацікавлена і опозиція. Тим більше, що зараз не ясно, хто ж насправді її представляє. Це зовсім не ті політичні сили, які себе видають за опозицію. Тому єдині, кому потрібне послаблення країни – зовнішні сили.
Щодо можливості осінніх акцій протесту, то це складно спрогнозувати. Українці обурені високими тарифами, ніякі субсидії їх не рятують. Та це ще не значить, що вони підуть протестувати.
Все це нагнітається. До прикладу, "Нафтогаз" вийшов у плюс і показує прибуток, то тоді питання: чому підвищують тарифи для населення? Українські громадяни не відчувають себе ні захищеними, ні в безпеці. Вони нікому не потрібні і кинуті на виживання. Наскільки це може спровокувати і хто скористається, важко сказати. Але штучно накручуються різні теми, щоб людей тримати в стресі.
Олексій Кучеренко, екс-міністр з питань ЖКГ
Зараз ми з вами говоримо про тарифи на теплоенергію та газ, а завтра, якщо закриємо на те, що відбувається, очі, виникне цінова проблема, що стосується електроенергії. Уже сьогодні в Україні за цінами оптового ринку тарифи на електроенергію на 20% вище, ніж в сусідніх країнах – таких, наприклад, як Польща, Болгарія, Угорщина, Словаччина. Тому, якщо керівництво країни не побачить очевидного, буде біда. З початку вони (можновладці, – 24) відбиратимуть у людей житло і майно, але завтра люди приберуть їх.
Реформи у нас – це суцільна демагогія, не більше того. Наприклад, у сфері ЖКГ я під збільшувальним склом не бачу ніяких реформ, а тих, хто говорить про них, вважаю популістами. За фактом головним популістом в країні сьогодні є Володимир Гройсман. Політика, коли 60% українців отримуватимуть субсидії, – це тупикова політика, оскільки ніде в світі такого немає.
Ця безглузда тарифна вакханалія побудована таким чином: вони вважають, що куплять 60% субсидіями і цим згладять свою провину перед проблемної групою населення. Однак треба розуміти, що з решти сорока відсотків – 35% – це середній клас, який змушений платити за всіх. Це, по суті, є податком на працюючих українців, які змушені тікати з країни. Хто вони? Медики, айтішники, представники інших професій. Їдуть тому, що не можуть витримати непосильного податкового навантаження. Вони всі поїдуть, а ті, хто залишиться на субсидії, і стануть основною рушійною силою.
Головне завдання нового уряду – повернення довіри до тарифної політики, яка є квінтесенцією реформи сфери ЖКГ. Влада і люди повинні стати партнерами, а не так, як зараз, – опонентами.
Читайте також: Що відбувається з гривнею: зрозуміло про коливання курсу української валюти