Пенсійна реформа: екс-міністр економіки дав оцінку ініціативі уряду
В запропонованому урядом законопроекті пенсійної реформи немає ніяких суттєвих змін щодо накопичень і виплат пенсій. Кабмін збільшує страховий стаж, що насправді є збільшенням трудового. Це все ігри, розмови і імітація діяльності, а не реформа пенсійної системи.
Про це сайту "24" заявив екс-міністр економіки Володимир Лановий.
Як зазначає Лановий, по суті, збільшується кількість років, які потрібно відпрацювати і відраховувати в цей період страхові внески до Пенсійного фонду. Іншими словами, якщо людина працювала, але до Пенсійного фонду не відраховували внески, то ці роки не зараховуються до страхового стажу.
Читайте також: Підвищення пенсій та інших соцстандартів у травні: кому і на скільки
Таких років, згідно з цим проектом, має бути 25, а раніше було 20. Це спосіб частково подовжити термін перебування в допенсійному стані. Тобто можна досягти 60-65 років, але, якщо не буде 25 років страхового стажу, людина не зможе вийти на оплачувану пенсію,
– зауважує екс-міністр.
Що стосується можливості купівлі страхового стажу, – років, коли людина не працювала або не робила відрахувань, то, на думку економічного експерта, це масло масляне. За його словами, невідомо, коли ця купівля може відбутися. Приміром, чи можна це буде зробити, коли людині виповниться 25 років. Тоді можна обіграти державу. Адже, говорить Лановий, через 40 років ці гроші вже нічого не коштуватимуть через інфляцію.
При цьому Володимир Лановий звертає увагу на заяви уряду, які суперечать одна одній. Екс-міністр нагадує: уряд на початку 2017 року підняв мінімальну зарплату, мотивуючи це також тим, що цим кроком збільшаться надходження до Пенсійного фонду, і його дефіцит впаде.
"Збільшенням мінімальної зарплати Кабмін тільки збурив грошові відносини, і це призведе до високої інфляції. Водночас уряд говорить, що доходи за 2-3 місяці до Пенсійного фонду збільшилися на 30%, і паралельно заявляє, що його дефіцит залишився незмінним – 140 мільярдів гривень. Так дефіцит впав чи ні?" – наголошує Володимир Лановий.
Як зауважує екс-міністр, якщо посеред року з’ясовується, що держава не може заплатити за старими ставками, то що вже говорити про підвищення пенсій, яке обіцяє Кабмін восени?
Читайте також: Підвищити усім: коли і на скільки підвищать українцям пенсії
За словами Ланового, сьогодні, щоб вирішити проблему з дефіцитом Пенсійного фонду, потрібно в більшості скасувати субсидії і знизити паралельно тарифи на комунальні послуги, щоб людям було під силу без субсидій їх оплачувати. І ці бюджетні десятки мільярдів гривень направити на Пенсійний фонд.
Також, вважає він, треба скасувати надумане тарифування надзвичайних прибутків для "Нафтогазу" та інших монополістів і направити гроші на виплату пенсій. Хоча, підкреслює експерт, чиновники цього не хочуть, тому що надприбутки монополістів йдуть на їхні доходи.
"Але це тимчасові заходи. Насправді треба знайти зростаюче джерело доходів, яке спеціально оподатковувати для Пенсійного фонду. Приміром, у Норвегії платять ренту за видобуток нафти і газу. Україна у величезних обсягах експортує зерно, а потім відшкодовує ПДВ з Держбюджету. Це повна дурниця. Потрібно багатства, якими ми володіємо, використовувати доцільно", – наголошує Володимир Лановий.
Однак, на думку Володимира Ланового, суть пенсійної реформи полягає в тому, щоб створити зацікавленість робітників відраховувати гроші в Пенсійний фонд і легалізувати свою зарплату.
Це можна зробити за двох умов. Перша – стабільна гривня. Друга – створення накопичувальних рахунків у державного Пенсійного фонду і зменшення оподаткування зарплат. Якщо із зарплат зніматимуть 20% податку, то хто захоче відраховувати в Пенсійний фонд? А при умові накопичування грошей у стабільній гривні і нарахування відсотків, людина буде зацікавлена показати свою зарплату і робити відрахування у Пенсійний фонд,
– переконаний екс-міністр.
Нагадаємо, Кабінет Міністрів затвердив законопроект про пенсійну реформу. Вік виходу не пенсію не зміниться. Утім, іншим буде порядок нарахування страхового стажу.