Передова цифрова база даних у світі: в яких сферах використовують блокчейн

29 липня 2024, 13:00
Читать новость на русском
ПАРТНЕРСЬКИЙ МАТЕРІАЛ

Джерело:

McKinsey&Company

Блокчейн – одна із головних технологій останнього десятиліття, яка стала початком як стрімких змін у різних секторах, так і появи абсолютно нових галузей. Попри чимало інформаційного шуму навколо цієї теми, дуже часто люди не надто розуміють, що це таке блокчейн і як він функціонує.

У світі масово дізналися про блокчейн завдяки криптовалютам, але цю технологію використовують у багатьох інших сферах. Більше про це – читайте далі.

Зверніть увагу Кому з 1 серпня не перерахують субсидію

Що таке блокчейн і як він працює

Блокчейн – це децентралізована технологія зберігання та систематизації даних, яка дозволяє всім учасникам мережі одночасно отримувати доступ до актуальної інформації. Блокчейн допомагає здійснювати незмінний і відкритий запис даних і транзакцій на постійній основі.

Цікаво! Вперше про технологію блокчейн згадав творець біткойна. Сатоши Накамото описав їх у Whitepaper криптовалюти. Нагадаємо, що документ був опублікований у 2008 році. Блокчейн також є базовою інфраструктурою для цифрових монет, зокрема, біткойна.

До структури блокчейну входять такі елементи:

  • Блоки – це набір даних, який складається з транзакцій та унікального хешу.

  • Транзакції – це записи про обмін цінностями між сторонами у блокчейні. Транзакцію групують та формують блоки, що додаються в ланцюжок.

  • Вузли (ноди) – це комп’ютери, на яких встановлене програмне забезпечення, що потрібне для підтримки роботи мережі. Ноди відповідають за видобування нових блоків, підтвердження та скасування транзакцій, зберігання копій ланцюжка.

  • Хеш-функції – це криптографічні алгоритми, що є обов’язковою частиною будь-якого блокчейну. Хеш-функції перетворюють дані на рядок символів фіксованої довжини, які є унікальним “хешем” для кожного блоку та захисту блокчейну від несанкціонованого доступу.

  • Криптографічні підписи – це математичні функції, які відповідають за перевірку справжності транзакцій у мережі.

Низка криптобірж розвиває власні блокчейни. Серед них – одна з найбільших криптобірж Європи WhiteBIT, яка у 2023 році запустила блокчейн-платформу Whitechain, що вбудована в її екосистему.

Whitechain відповідає за передові цифрові рішення, які сприяють посиленню безпекової складової та покращенню користувацького досвіду клієнтів. Блокчейн-платформа криптобіржі WhiteBIT також відіграє ключову роль для розвитку концепції справедливого та відкритого обміну цінностями й покращенню контактів між користувачами.

Блокчейн також є способом розв’язати проблему довіри між учасниками мережі. Адже усі вони мають доступ до цільної історії транзакцій. Відтак зміна чи підробка даних у мережі фактично неможлива. Таким чином, можна створити систему, яка функціонує без потреби у залучені третьої сторони або посередника.

На сьогодні виділяють чотири види блокчейну: публічний, приватний, блокчейн-консорціум та гібридний.

Головні переваги та недоліки блокчейну

Серед ключових плюсів технології блокчейну, перш за все, виділяють цілісність даних. Річ у тому, що в основі блокчейну лежить принцип, згідно з яким будь-який блок або транзакція, які додають до ланцюжка, не може бути відредагована. Це створює високий рівень безпеки для даних, які зберігають чи передають.

Також можна виділити такі переваги технології:

  • Відсутність цензури, адже у цій технології немає однієї точки контролю.

  • Стійкість до збоїв та кібератак, оскільки дані блокчейну зберігають на численних пристроях у розподіленій мережі.

  • Можливість легко перевіряти дані.

Водночас для повного розуміння ситуації варто враховувати недоліки, які притаманні блокчейну. І найперше – це складність. Блокчейн досить непросто зрозуміти тим, хто не дотичний до криптосфери, що може стати на заваді масовому впровадженню.

Виділяють ще такі недоліки:

  • Енергозатратність.

  • Несумісність різних мереж блокчейнів, що ускладнює передачу інформації.

  • Питання, пов’язані з регулюванням. Наразі не надто зрозуміло, які будуть правила у майбутньому, оскільки цей сектор формується та розвивається.

  • Попри високий рівень безпеки у мережі блокчейну, все одно існують ризики злому та порушення протоколів безпеки.

В яких галузях активно використовують блокчейн

Блокчейн насамперед відповідає за захист даних, а також виводить цей процес на абсолютно новий рівень точності. Тож зовсім не дивно, що у багатьох галузях активно імплементують цю технологію.

Для прикладу, можна згадати про використання блокчейну у медицині, яка за останні роки пройшла через глобальну пандемію, що продемонструвала чимало слабких сторін у цій галузі. Зокрема, йдеться про виснаження працівників охорони здоров’я, перевантаження медустанов тощо. В якийсь момент стало зрозуміло, що потрібні зміни. Покращити ситуацію намагаються саме завдяки блокчейну, який допомагає перекрити такі виклики:

  • Створення децентралізованого середовища;

  • Посилити контроль за постачанням медикаментів;

  • Перехід на електронні медичні карти;

  • Створення та розвиток напрямку віддаленого моніторингу пацієнтів;

  • Аналіз медичних даних тощо.

Технологія блокчейну сприяє тому, що галузь охорони здоров’я стає більше стійкою до кібератак, фіксують пришвидшення робочих процесів, посилення конфіденційності та об’єктивності при обміні даних.

Проте також існують певні мінуси впровадження змін у секторі: складність імплементації нової технології, проблеми із масштабуванням технології відповідно до потреб, а також згадують про ймовірні збої, що є особливо чутливим питанням для медичного сектору.

Ще одна сфера, яка використовує блокчейн на повну – це логістика. Ця технологія допомагає логістичним компаніям стрімко розвиватися. Зокрема, можна згадати про такі переваги блокчейну для бізнесу:

  • Прискорення бізнес-процесів (доставка, перевірка документів);

  • Створення прозорих ланцюжків постачання;

  • Спрощення процесів, які пов’язані із документообігом;

  • Ефективний пошук проблемних точок;

  • Покращення взаємодії між усіма сторонами процесу (постачальники, клієнти, посередники тощо).

Це також сприяє тому, що компанії більш ефективно виконують свої завдання, витрачають менше часу та мають можливість економити кошти.

Ще одна індустрія, яка все більше залучає блокчейн, – це освіта. Першу спробу у 2015 – 2017 роках використати технологію в цій сфері зробили у Массачусетському Інституті Технологій (MIT).

Науковці вивчали можливість запису документів про освіту в блокчейн біткойна. Хоча цей проєкт не був успішним, працювати у цьому напрямку не припинили.

На сьогодні уже десятки університетів у Європі та США запроваджують блокчейн для своєї роботи. Технологію використовують для ведення документації, стимулювання навчання та оптимізації плати за навчання.

Україна також не втрачає можливість розвиватися та адаптувати нові технології. До прикладу, використовуючи потужності блокчейну Whitechain від криптобіржі WhiteBIT, вдалося випустили токенізовані сертифікати для випускників програми "Блокчейн-технології" факультету інформатики Києво-Могилянської академії.

Це вперше в історії українських вишів випускники отримали офіційні академічні документи за допомогою блокчейн-технологій. Ці сертифікати є підтвердженням справжності традиційних документів, а також, що не менш важливо, роблять неможливим передачу або фальсифікацію документа про отримання освіти.

Курс створили НаУКМА спільно з експертами криптобіржі WhiteBIT. У програмі курсу були представлені такі дисципліни:

  • Криптографія в блокчейн-технологіях;

  • Алгоритми розподіленого обміну криптовалют на основі smart-контрактів (DeFi);

  • Розробка smart-контрактів;

  • Технічні інструменти регуляції криптовалют на ринку.

Блокчейн є не лише однією із передових технологій у світі за останнє десятиліття, але й двигуном революційних змін як в криптоіндустрії, так і в інших сферах.