Цікаво! Сатоші Накамото, особа або група осіб, що розробила протокол криптовалюти біткойн, не є першим творцем блокчейну. Втім, його технологія стала однією із найвідоміших. Зараз його розробки служать відправною точкою для блокчейнів, які з'явилися після нього.

Читайте також NFT це нова реальність: як цифрове мистецтво допомагає ЗСУ

Що ж таке блокчейн

Якщо простими словами, то блокчейн – це база даних, однак не традиційна. Головна відмінність між традиційною базою даних та блокчейном полягає у структуруванні даних та їхній доступності.

Найважливіше, що вам потрібно знати про блокчейн – це те, що технологія використовується для зберігання та передачі інформації у мережі інтернет. Відтак усі записи знаходяться на комп'ютерах користувачів, що робить блокчейн розподіленою базою даних. Тобто дані зберігаються не в одному місці, а одразу в кількох.

Роль блокчейну у світі / Фото Pixabay

Роль блокчейну у світі / Фото – Pixabay

Для чого ж потрібна ця база даних? Тут варто зауважити, що блокчейн застосовують для того, щоб забезпечити безпеку інформації й перевірку транзакцій у криптовалюті. Ця технологія робить дані конфіденційними, постійними та доступними для перевірки. Запис даних та транзакцій, звичайно, відкритий, але шифрування захищає його від сторонніх очей і змін.

Деякі криптовалюти реалізовані у власних блокчейн-мережах, інші ж – на вже існуючих блокчейнах. Головна відмінність між ними:

  • якщо криптовалюта рідна валюта її блокчейну, її називають монетою. Як-от Bitcoin, Ethereum, Solana.
  • а коли криптовалюта розміщена в існуючому блокчейні, її називають токеном. До прикладу WhiteBIT Token (WBT), Maker, Uniswap.

Коли не тільки про крипту

Блокчейн застосовується не лише у світі криптовалюти. Технологія насправді залучена у різних сферах. Це і фармацевтика, і охорона здоров’я, і роздрібна торгівля, банкінг і багато інших галузей.

  • Наприклад, один з найбільших виробників комп'ютерів та програмного забезпечення IBM створив власний блокчейн Food Trust, аби вираховувати пересування продуктів харчування.

Впровадили у свою діяльність блокчейн й такі відомі компанії, як Amazon, Facebook, Mastercard тощо. Головна причина – технологія виводить бізнес на новий рівень точності, прозорості та безпеки.

Власний блокчейн, як показник надійності

Без сумніву, блокчейн є надійним способом зберігання даних. Але насправді надихає те, що чимало компаній намагаються розробити власні технології. Це свідчить про масштабність та надійність, а ще говорить про бажання покращити свій рівень послуг.

Зокрема такою стала й одна із найбільших європейських криптобірж з українським корінням WhiteBIT. Компанія запустила тестову мережу власного блокчейну. Тепер WB Network Testnet дозволить випробувати власну технологію блокчейн у реальному часі, однак без реальних цифрових активів.

Можливості, які дає блокчейн Можливості, які дає блокчейн / Фото – Pixabay

Запуск цієї мережі надає переваги для користувачів біржі. Йдеться про:

  • низьку комісію за транзакції;
  • прогнозований інтервал між створенням двох блоків;
  • надійний захист від одиничних зломів;
  • високий показник Transactions Per Second (TPS), тобто кількість транзакцій, які мережа може опрацювати за секунду.

Для кращого розуміння: запуск криптобіржею власного блокчейну означає те, що про кожного користувача піклуються й забезпечують йому нові можливості у прозорій системі, де вартість транзакцій буде нижчою.

WhiteBIT також заохочує до пошуку вразливостей на біржі та виплачує за їх знаходження винагороду. Кожен користувач може скористатися програмою Bug Bounty, яка дозволяє поінформувати компанію про будь-яку вразливість системи й отримати за це приємну винагороду. В залежності від серйозності вразливості, варіюється і можлива винагорода.

Блокчейн – це завжди про безпеку

У світі, де щодня можна стати жертвою шахрайства, блокчейн є невіддільною частиною безпеки ваших даних. Особливо, коли потрібно обмінятись ними з незнайомцями й варто подбати про захищеність інформації.

Зробити це можна не тільки у криптосвіті, адже тепер блокчейн у різних галузях:

  • у відстежуванні товару чи інтелектуальної власності,
  • у забезпеченні надійного обміну медичними записами,
  • у запобіганні шахрайства у фінансових установах.

Саме тому сьогодні блокчейн застосовується у такій кількості сфер. Адже у сучасному світі ця технологія стала нічим іншим, як синонімом до слова "надійність".