Лише уявіть, у 2021 році один з учасників торгів заплатив більш як пів мільйона доларів, аби стати власником NFT-кота Nyan. Особливістю цієї анімації було те, що кіт летів у космосі, залишаючи за собою шлейф із веселки.
Читайте також Криптотехнології всюди: чому в них варто розібратись і як почати заробляти
Що таке NFT
Ця абревіатура розшифровується як невзаємозамінний токен. А тепер простими словами. Візьмемо за приклад відому картину Леонардо да Вінчі – Мону Лізу. У фізичному світі вона існує в єдиному екземплярі. Звісно, є чимало копій. Але експерти все ж можуть відрізнити її від підробок.А в віртуальному світі захистити оригінал було практично неможливо, адже його можна скопіювати одним кліком мишки. Це було до появи NFT – унікальних токенів.
Бум на NFT
NFT – це як мистецтво, однак не традиційне, а цифрове. Його неможливо скопіювати чи привласнити. Відомо, що кожному витвору присвоюється персональний номер, який зберігається в блокчейні. Тож колекціонери NFT-токенів та інвестори можуть бути певні не лише в унікальності витвору мистецтва, але й захистити свою власність від крадіжки.
Інвестор венчурного капіталу в Andreessen Horowitz під час дискусії у соціальній мережі Clubhouse підкреслив, купівля NFT – це емоції, естетичність та відчуття. Аналогічно, як і купівля картини фізично.
Перші цифрові колекції з’явились ще у 2012 році, через три роки після створення біткойна, однак тривалий час це був досить нішевий торговий інструмент у цій сфері. Все змінив графічний дизайнер Майк Вінкельман, який продав свій витвір "Everydays – The First 5000 Days" за майже 70 мільйонів доларів через великий аукціонний дім. Так у 2020 році розпочався бум на NFT.
Чимало митців врятував криптомайданчик під час пандемії. Діджей Джастін Блау почав продавати власні пісні як NFT, коли через COVID-19 був змушений зупинити гастролі. З його слів, він продав цифрове мистецтво та музику на суму у понад 1,1 мільйона доларів.
Цифрове мистецтво та допомога ЗСУ
Вже зараз NFT відіграє певну роль й у боротьбі проти російської агресії, адже це ще один спосіб допомогти донатами. Зокрема, в Україні існує благодійний проєкт UA Cats Division, який розробив унікальну колекцію NFT із зображеннями бойових котів. Усі виручені кошти від продажу цих котів йдуть на допомогу українській армії.
Партнерами цього вагомого проєкту стала криптобіржа WhiteBIT. Вона викупила NFT-котів на 1 мільйон гривень для придбання морських бойових дронів для України. Потім компанія розіграла ці NFT серед своїх підписників.
За словами Володимира Носова, засновника та СЕО криптобіржі WhiteBIT, на умовах конкурсу було передано 250 NFT з колекції бойових котів.
Ми викупили 250 NFT з колекції UACatsDivision і сподіваємося, що цим внеском зможемо наблизити закриття збору на створення першого у світі флоту морських дронів. Тепер ми хочемо передати їх українцям, аби кожен відчув свою причетність до допомоги Україні й нашим захисникам,
– додав Носов.
Нерухомість та іпотека
NFT активно використовують у сфері нерухомості, оскільки він має унікальний номер з правом власності. Відтак люди можуть продавати частину токенів великій кількості дрібних інвесторів, випустивши NFT на блокчейні. Водночас інвестори можуть тримати їх, отримувати за це дохід від оренди та розподілити прибуток на приріст капіталу після продажу.
Криптофахівці також впевнені, що у майбутньому можна буде брати іпотеку за допомогою NFT. Це відбуватиметься за такою схемою:
- людина замість того, аби взяти житло в іпотеку, випускатиме NFT, які будуть захищені правом власності на її нерухомість;
- далі окремі інвестори будуть купувати NFT, що представляє невелику частину боргу;
- власники NFT отримають виплати через блокчейн пропорційно сумі, яку вони позичили.
Починати треба вже
За доволі короткий період NFT зуміло стати більше, ніж суто цифрове мистецтво для дуже вузького кола поціновувачів. NFT використовують у сфері нерухомості, логістики, музичній та ігровій індустріях, інвестиціях та багатьох інших сферах. Зокрема й у благодійних проєктах, як показала співпраця WhiteBIT та проєкту UA Cats Division.
І це лише початок. Ринок NFT до 2030 року буде оцінюватися у понад 211 мільярдів доларів, згідно з новим звітом Grand View Research, Inc. Тож, коли як не зараз, час починати його розуміти та "інвестувати" свій час та знання у можливості майбутнього.