Перегляд субсидій потрібен, бо є зловживання, – експерт
Перегляд (верифікацію) пільг треба було розпочинати ще в 2015 році. Зараз був би вже єдиний реєстр і відпрацьований алгоритм перевірки субсидій. Але масового позбавлення субсидій не буде.
Про це 24 каналу розповів економічний експерт Андрій Вігірінський.
Читайте також: Призначення субсидій: кого позбавлять пільг і скільки тепер платитимуть за комуналку
Малоймовірно, що когось позбавлять пільг. Ті, хто потребує субсидій, навряд чи стали за цей період багатшими. І вони знають про зміну правил. Але завжди є зловживання. Є громадяни, які мають нормальні доходи, але офіційно безробітні. І користаються нагодою,
– зазначає Андрій Вігірінський.
Експерт підкреслює: не можна постійно політиками з різних таборів загравати з соціальною тематикою – "ми ж не соціалізм будуємо".
"Політики, особливо опозиціонери, люблять грати на темі: менше субсидій – це "геноцид." Хоча кількість пенсіонерів зменшується, доходи українців потроху зростають. Протягом останніх чотирьох років була субсидіальна чистка, встановлювалися "мертві душі". Тому і виплати змінюються", – зауважує Вігірінський.
Фахівець зауважує: потрібна верифікація пільг і можливість ретроспективного стягнення за порушення закону. Якщо встановлено порушення отримання пільг, то людина повинна це компенсувати. Крім того, в процесі монетизації субсидій теж іде перегляд отримувачів пільг.
Монетизація субсидій змінює систему розрахунків. Ті, хто зловживав, зараз відсіються. Є отримання доступу до рахунків громадян, які отримують пільги. І буде моніторинг: кому надано і скільки,
– наголошує експерт.
Що передбачає законопроєкт про верифікацію?
Під перевірку мають потрапити пенсіонери, субсидіанти, студенти, матері-одиначки. Планувалося, що держава вивчатиме матеріальне становище таких громадян, які отримують:
- пенсію, пільгу, субсидію, стипендію;
- грошову виплату з державного бюджету;
- грошову виплату з місцевого бюджету, Пенсійного фонду або Фонду соціального страхування.
Автор законопроєкту, голова фінансового комітету парламенту Данило Гетманцев пояснював, що якщо людина має квартири в різних містах України і на кожну отримує субсидії – це несправедливо. Також несправедливо, якщо людина померла, а їй продовжують платити пенсію. Тож ці факти і планувалося перевіряти.
Президент України Володимир Зеленський ветував законопроєкт про верифікацію (перевірку) пенсій, пільг, субсидій, стипендій та різних видів соціальної допомоги. Наразі текст пропозицій Зеленського до закону відсутній.