Перевершує навіть золото: чому біткойн – це нова ера цифрових можливостей

1 вересня 2023, 17:33
Читать новость на русском
ПАРТНЕРСЬКИЙ МАТЕРІАЛ

Джерело:

incrypted

Створення біткойну дало поштовх для розвитку криптосвіту й змінило реальність для багатьох. Увійти у цю сферу може кожен: від звичайного студента до Ілона Маска. У крипту можна інвестувати, займатися стейкінгом чи примножувати власні накопичення за допомогою криптодепозитів тощо.

Криптопанки, 90-ті та економічна криза: як "народжувався" біткойн

Біткойн вважається першою у світі криптовалютою, з якої розпочався весь криптовалютний ринок. Створили цю монету у 2008 році, тож цьогоріч їй буде 15 років.

Читайте також Основа та безпека: блокчейн – новий захисник даних

Цікаво, що до сьогодні достеменно невідомо, хто саме створив криптовалюту. Творці називають себе псевдонімом Сатоші Накамото, однак чи це одна людина, чи група людей так нікому й не вдалось дізнатись.

Для того, щоб дізнатися більше про ідею та розвиток створення криптовалюти загалом, варто повернутися у 90-ті роки, коли з'явився рух кіберпанків.

  • Люди, що належали до цього руху, захоплювалися інтернетом та свободою, яку він дає. Таким чином чимало з них створювали програми, що мали на меті захистити анонімність та зменшити контроль влади.
  • Згодом від програм створених з метою захисту приватного життя, вони перейшли до створення прототипів цифрових грошей. У період глобальної економічної кризи 2008 року потреба створити незалежні кошти від держави стала ще більшою, адже люди втрачали свої заощадження, а влада витрачала рекордні суми на порятунок банків та фондів.
  • Внаслідок цього кіберпанки створили кілька незалежних платіжних систем під назвою Hashcash та Bit Gold. А вже згодом Сатоші Накамото, зібравши усі ідеї своїх колег, вивів нову систему – блокчейн. Вона мала на меті мінімізувати державне втручання та маніпуляції.

Блокчейн – це децентралізована технологія зберігання інформації, яка використовується в криптовалютах та інших онлайн-додатках. Для того, щоб краще це зрозуміти, уявіть ланцюжок блоків.

Кожен із таких блоків має набір транзакцій та підписів, крім того, хеш (64-значне шістнадцяткове число) від попереднього блоку. У такому вигляді блокчейн є незмінним та захищеним від будь-яких змін. Тобто без згоди усіх учасників у системі щось змінити неможливо.

Ціна біткойна від початку створення / Скриншот з криптобіржі WhiteBIT

Цифрове золото: як видобуваються монети та що таке халвінг

Якщо говорити про безпеку біткойна, то тут варто згадати майнінг. Це процес створення нових блоків, а також додавання їх до попередніх блоків, які були вже створені. До речі, за допомогою майнінгу випускаються в обіг нові монети.

Люди, які займаються майнінгом, називаються майнерами. Саме вони намагаються першими підібрати 64-значне шістнадцяткове число – хеш, яке складається з цифр і букв.

Довідка. Хеш – це перетворення вхідної інформації за певним алгоритмом для отримання на виході шифрованої інформації. Йдеться саме про 64-значне число.

Це відбувається так:

  • після того, як користувачі створюють транзакції, вони потрапляють у мемпул (memory pool);
  • робота майнера полягає у тому, щоб вибрати в мемпулі транзакції з найвищою комісією;
  • після цього майнер використовує хеш попереднього блоку, а саме заголовок – частину, яка відповідає за набір даних;
Зверніть увагу! Заголовок містить хешований рядок символів, в основі якого лежать усі транзакції, які перебувають у блоці, час і деякі інші дані.
  • далі підбирається випадкове число, що має назву нонс. Його додають до інформації, яка міститься у поточному блоці, і хешують. Якщо хеш буде менший за поточне цільове значення, то майнер повідомляє, що знайшов виграшний блок. Далі він надає введені дані, а це транзакції та нонс, які були використані для цього числа. Відповідно, зібрана інформація утворює блок;
  • решта майнерів підтверджують достовірність блоку і додають його у свою копію реєстру блоків. За таким принципом формується блокчейн.

Відтак кожен новий блок створюється в середньому кожні 10 хвилин. Цей час контрольований, тобто навіть якщо буде більше майнерів, які збільшать кількість хешів, кожен новий блок все одно створюватиметься не менше, ніж за 10 хвилин.

Таким чином в блокчейні запрограмована певна кількість монет, які можна добути. У кожної криптовалюти своя максимальна пропозиція (Max Supply). До прикладу, у біткойна це 21 мільйон монет.

Цікаво! Зараз на блокчейні добули вже 19 мільйонів біткойнів. Отже, до кінцевої позначки залишається ще 2 мільйони. Втім, прогнозують, що останні монети добудуть аж через 120 років.

Річ у тому, що творець біткойна заклав процедуру халвінгу, яка проходить приблизно кожні 4 роки. По суті це процес зменшення вдвічі нагороди майнерам за один здобутий блок. У перші кілька років існування блокчейну Bitcoin, за один добутий блок майнер отримував 50 BTC. На сьогоднішній день майнери отримують 6.25 біткойна за блок.

Головна ціль –  підвищення цінності біткойна. Водночас халвінг сприяє уповільненню інфляції, скороченню емісії та ускладненню видобування біткойна. Після видобутку останнього біткойна винагородою для майнерів буде комісія за транзакції від користувачів мережі.

Переваги та недоліки біткойна

До переваг можна віднести наступні характеристики криптовалюти:

  • Найголовніша – децентралізація. Це означає, що біткойном не керує уряд чи банк, а відповідно його ціна не залежить від монетарної політики на відміну від національної валюти.
  • Біткойн базується на технології блокчейн, яка дозволяє безпечно обмінюватися коштами та інформацією.
  • Транзакції цифрових активів швидкі та з низкими комісіями.
  • Попри те що транзакції біткойна відкриті та доступні, імена користувачів не пов'язані з їхніми адресами. Це дає більшу приватність й анонімність.
  • Біткойн і торгівля ним доступна на будь-якій біржі для торгівлі цифровими активами.

Попри усі переваги, біткойн має і свої недоліки:

  • Це непередбачувані коливання вартості. Біткойн може падати та зростати у ціні. Тож саме тому варто постійно бути в курсі останніх подій у криптосвіті та покращувати свої знання, аби аналізувати ринок.
Цікаво знати!  Максимальна ціна біткойна становила понад 68 тисяч доларів. Такий історичний максимум було встановлено у 2021 році. А мінімальна ціна була зафіксована у 2013 році, коли біткойн коштував всього 67,81 долара.
  • Державне регулювання криптовалюти може стати ще одним фактором, який впливатиме на курс біткойну щодо інших валют.
  • Оскільки першу криптовалюту у світі неможливо фізично потримати у руках, це зупиняє деяких користувачів від взаємодії з нею.
  • Досить повільна швидкість транзакцій.
  • Крім того, скасувати транзакції у блокчейні неможливо;

Інколи до негативних характеристик біткойна відносять й те, що біткойн нічим не підкріплений. Втім, це не зовсім так.

Для початку, підкріплена або забезпечена валюта – це та, яку можна обміняти на якусь суму іншого активу, як-от золото чи срібло. Крім того, підкріплена валюта також може бути забезпечена іншою валютою.

Це правда, що біткойн не підкріплений жодними активами. Пояснення цьому те, що його не контролює жодна особа чи організація, як традиційні активи. Але вважати, що біткойн не має цінності через те, що він не підкріплений – хибна думка.

Водночас можна сказати, що біткойн підкріплюють майнери своєю роботою, адже вони забезпечують працездатність мережі, яка витрачає велику кількість енергії та коштів.

Крім цього, цінність біткойна залежить від попиту на нього, а обмежена пропозиція у 21 мільйон монет робить його дефляційним активом та захищає від гіперінфляції. За таких умов біткойн стає довгостроковим сховищем, яке можна навіть прирівняти до золота, а подекуди перевершити його.

Нова глобальна валюта в дії

Якщо на початку створення біткоїн розглядався лише як ще один непопулярний фінансовий актив, то зараз криптовалюту можна багато де використовувати: отримувати дохід інвестуючи, купувати продукти чи інші товари, оплачувати послуги тощо.

Тож, щоб бути в курсі сучасних фінансових технологій –  купуй свій перший біткойн вже зараз. А зробити це можна, наприклад, на одній з найбільших криптобірж Європи родом з України –  WhiteBIT.