Підсумок тижня: українсько-російська сирна війна отримала новий розвиток
Росія відмовилася від попередніх домовленостей щодо врегулювання непорозуміння через необережні висловлювання українських чиновників. Черговий візит російських інспекторів допоки відкладається, отже й українським виробникам з експортом доведеться зачекати.
За оцінками експертів, потенційні втрати України від "сирного табу" можуть сягнути 120 млн. доларів. Адже заборону наклали на експорт трьох найбільших сироварних підприємств України, які разом забезпечували половину український постачань сиру до Росії.
Перші "жертви" сирної війни вже є: про вимушену зупинку виробництва на поточному тижні заявив Пирятинський сирзавод. Інші підприємства поки планують переорієнтуватися на внутрішній ринок, проте він далеко не такий привабливий, як зовнішні. Тому надії повернутися на російський ринок сировари не втрачають.
Вітчизняний сир має перспективу на ринку ЄС
Тим часом, як переконує урядовий уповноважений з питань європейської інтеграції України Валерій П’ятницький, у разі втрати російського ринку вітчизняний сир буде мати хорошу перспективу на ринку ЄС. Щоправда, лише після підписання угоди про зону вільної торгівлі і в разі відповідності тамтешнім стандартам. Подібну думку про європейську альтернативу аналітики ринку як підтверджують, так і спростовують.
"Залишається тільки по швидше ратифікувати угоду про ЗВТ. І далі буде питання за малим, за вирішенням різних фітосанітарних питань. І тоді в першу чергу в країни колишнього соцтабору нам би вдалося експортувати сири. Відповідно й у Росії відпала б частина претензій. Оскільки, якщо ми експортуватимемо до ЄС, чому не зможемо до Росії", - каже експерт Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Гагалюк.
"За певними стандартами наша продукція сьогодні в ЄС не проходить. Якби це було так просто, чому б ми вже давно туди не зайшли? Не Європа є сьогодні альтернативою, а країни Близького Сходу, Африки. Там зацікавленість справді проявляли в цій продукції. Там вона за якістю може сьогодні пройти", - вважає директор УкрЕксІМП Григорій Шендеров.
Експорт до Росії - вигідніший
Утім, російський ринок для українського виробника значно вигідніший для експорту з міркувань логістики та завдяки схожій традиції споживання сирів, аніж згадані регіони. Тому втрачати його небажано, попереджають експерти. Адже повернути собі цю позицію буде важко, конкуренти на нішу українського сиру знайдуться швидко.
"Там досить добре представлені сири найближчих російських сусідів. Це будуть і Білорусь, і країни Прибалтики, які досить активно постачають сири в Росію. І це буде Європа, та ж Польща. Тобто в нас високий рівень конкуренції. Але ми можемо зайняти й не віддати свою нішу тільки якістю", - вважає провідний експерт АЦ "УкрАгроКонсалт" Ольга Мозгова.
Приклад Росії можуть повторити Білорусь і Казахстан
Тим часом приклад Росії можуть повторити й інші країни Митного союзу: Білорусь і Казахстан. Однак, як зауважують аналітики, перша й так імпортує дуже мало, а другий чекатиме остаточного рішення "старшого партнера" по митному об’єднанню.