Підвищення мінімальної зарплати: економіст назвав підводні камені такого рішення
Володимир Зеленський дав доручення уряду підвищити мінімальну заробітну плату. На думку ексзаступника міністра економічного розвитку Павла Кухти, для бюджету від цього може бути позитивний ефект. Якщо рахувати прямо, без урахування того, що бізнес іде частково від цього в тінь, з'являються якісь втрати для економіки. Зокрема, втрачаються робочі місця, перестають генерувати податки і ВВП.
Відповідно, коли підвищується мінімальна заробітна плата, прямий підрахунок дає плюс для всього бюджету плюс, з урахуванням пенсійної системи. Про це Павло Кухта розповів в ефірі програми "Політбюро" на 24 каналі.
До теми У дусі бідної Венесуели: як влада зібралась підвищувати "мінімалку"?
Однак економіст зазначив, що є нюанс. Він полягає у тому, що бізнес може частково від цього піти в тінь. Або навіть закритися, якщо не витримає таке рішення.
Відтак це може негативно вплинути на економіку в умовах, коли на Україну насувається друга хвиля коронавірусу, спостерігається значне зростання захворюваності і можливий другий карантин, який б'є саме по малому та середньому бізнесу.
"Треба дуже обережно дивитися на розрахунки. Я не бачив цих розрахунків Мінфіну. Підозрюю з досвіду, що вони саме прямі", – зазначив Павло Кухта.
Тобто, у Міністерстві фінансів подивилися, як зараз виглядає картинка, перерахували, що буде якщо підвищити мінімальну заробітну плату, подивилися, що загалом сумарно виходить плюс по системі.
Думаю, що підвищення може бути небезпечним для економіки аж до того, що воно може просто не відбутися,
– відзначив ексзаступник міністра економічного розвитку.
Він пояснив: якщо паралельно буде запроваджений новий карантин, малий і середній бізнес, в принципі, встане знову, відтак ще зверху додасться нова мінімальна заробітна плата.
"Мені важко уявити арифметику, при якій це спрацює. Я думаю, що проблема може бути тут. Треба детально дивитися прорахунки", – зауважив він.
З досвіду роботи в уряді Павло Кухта припускає, що може бути прорахунок в тому, що не враховані ефекти для тінізації бізнесу або згортання його. І це може бути проблемою.
Що відомо про підвищення мінімальної заробітної плати
В Україні з 1 вересня 2020 року планують підвищити рівень мінімальної зарплати. Денис Шмигаль представив президенту орієнтовний план збільшення рівня мінімальної оплати праці:
- з 1 вересня 2020 року – до 5 тисяч гривень;
- з 1 січня 2021 року – до 6 тисяч гривень;
- з 1 липня 2021-го – до 6,5 тисяч гривень.