Чи повернеться Європа до російського газу: експерт назвав головну проблему

24 жовтня 2022, 22:40
Читать новость на русском

Окремі політики в Європі вже говорять, що "колись доведеться повернутися" до споживання російського газу. Втім, головна проблема полягає в тому, що це саме Росія не хоче постачати європейським країнам газ.

Навіть якщо європейці самі відремонтують "північні потоки", Росія знайде нові приводи, щоб газ у Європу не постачати. Про це в ефірі 24 каналу розповів голова Центру політичних студій "Доктрина" Ярослав Божко.

Зверніть увагу Українські газосховища заповнені на 45%: чи достатньо цього для проходження зими

Проблема – лише в Росії

За словами фахівця, поки Росія розглядає газ як політичний інструмент, Європа міркує про співпрацю з точки зору підписаного контракту з Москвою. Втім, там немає жодних зобов'язань про "вічні мир і дружбу".

Там усе просто – гроші за газ і навпаки газ за гроші. Там немає якихось зобов'язань не вводити проти Росії санкції, коли вона нападає на якісь країни та порушує міжнародне право,
– відзначає Ярослав Божко.

Тому росіяни розуміють, що в правовому полі ця тема не на їхньому боці, тому лише гібридними диверсіями можуть зупинити постачання газу до Європи.

"Навіть якщо труба буде абсолютно цілою, Росія постачати газ все одно не буде. Європа хотіла б, щоб їй Росія постачала газ, щоб його ціна була нижчою. Та при цьому ніхто скасовувати санкції не збирається", – переконаний експерт.

Хто підірвав "північні потоки": дивіться відео

 

На Росію можуть "посипатися" суди

Чехія планує судитися з Росією через невиконання нею зобов'язань щодо поставок газу у 2022 році. Якщо рішення арбітражу буде на користь Праги, фахівець вважає імовірним сценарій ланцюгової реакції інших європейських держав.

Є дуже висока імовірність, що рішення цього арбітражу буде проти "Газпрому", адже умови контракту порушувалися. Це всі бачили, як політичні фактори зумовлювали то подачу газу, то зупинку, то якісь незрозумілі вибухи на "Ямалі",
– каже Ярослав Божко.

Втім, є один нюанс – Росія вже кілька років проводить низку заходів для виведення себе з-під впливу міжнародного права. Тому якщо ринок для неї закритий, то рішення арбітражу й не впливатиме на Росію як іміджева втрата. 

Європа та російський газ

  • Росія протягом багатьох років нарощувала залежність європейських держав від своїх енергоносіїв. Зокрема, підкуповувала низькими цінами. У цьому вона наслідувала політику СРСР.
  • Хоча європейців багато попереджали, що така залежність від Росії небезпечна, цього ніхто й не хотів слухати. Щонайменше, до 24 лютого 2022 року, коли Росія почала повномасштабну війну проти України.
  • Тоді почалися обговорення зодо повного ембарго на російські енергоносії. Втім, від газу з Росії Європа так і не наважилася відмовитися у 2022 році.
  • Водночас багато експертів і політиків припускають, що зима 2022 – 2023 років для деяких європейських держав стане останньою з російським газом.