"Приватбанкнаш": про наслідки його націоналізації для українців

19 грудня 2016, 20:01
Читать новость на русском

"Подарунок від Миколая" для всіх українців цього року виявився несподіваним і масштабним: 18 грудня уряд оголосив про націоналізацію найбільшого приватного банку країни – "Приватбанку". Соцмережі та ЗМІ вибухнули хвилями розмірковувань та аналітики на тему "що тепер буде" з економікою, грошима клієнтів та фінансовою установою. Журналісти сайту "24" спробували систематизувати написане і сказане.

Держава гарантує

Державні керівники запевнили, що з коштами клієнтів "Приватбанку" все буде добре, вони у безпеці. Президент Петро Порошенко у своєму зверненні наголосив, що націоналізували банк якраз для того, щоб захистити кошти українців.

Більше того — націоналізація врятує від величезного ризику соціально незахищені категорії клієнтів "Приватбанку": 3 мільйони пенсіонерів, понад 500 тисяч студентів та 1,6 мільйона соціально незахищених громадян, — повідомив прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

Гроші клієнтів

IT-директор "Приватбанку" Дмитро Дубілет у своєму дописі у Фейсбуці відзначив, що переживати за свої гроші не потрібно. Всі кошти на поточних і депозитних рахунках всіх фізичних та юридичних осіб будуть "в цілісності й схоронності". Це гарантує держава.

Фінансовий аналітик Віталій Шапран також переконаний, що у кредиторів і вкладників "Приватбанку" немає приводу для занепокоєння.

З понеділка (19 грудня — "24") кредитний ризик банку різко знижений, оскільки всі його ризики на себе взяла держава. Держбанки в Україні, як і раніше, залишаються надійними в довгостроковій перспективі, а їхні операції гарантовані державою як емісійним центром. Що це означає? Якщо у Банку виникнуть проблеми, держава може або через держборг (що сталося зараз), або через емісійний механізм докапіталізувати банк,
— пояснив експерт.

"Приватбанк" і держбюджет

І тут виникає найголовніше запитання: "Хто платить за бенкет?" Міністр фінансів Олександр Данилюк під час прес-конференції запевнив: у держбюджеті були передбачені кошти, щоб перевести "Приватбанк" у стовідсоткову власність держави.

Уряд виділяє гроші в необхідному розмірі для того, щоб стабілізувати банк. Для цього в бюджеті передбачені кошти, тобто це не є щось додаткове,
— сказав міністр.

За словами Данилюка бюджет залишається збалансованим, його параметри знаходяться в межах програми співпраці з Міжнародним валютним фондом.

Однак факт залишається — за проблеми "Приватбанку" таки заплатить держбюджет, а отже — всі українці, — відзначив народний депутат Олег Березюк.

Добре, що вклади громадян України будуть захищені, але є і друга частина медалі: це, напевно, найбільше пограбування тисячоліття держбюджету України. Хто заплатить за це все, хто заплатить 150 мільярдів гривень? Безумовно – люди, через бюджет країни,
— сказав він на засіданні погоджувальної ради керівників фракцій, комітетів і груп парламенту.

Тезу Березюка у коментарі сайту "24" підтвердив економіст Борис Кушнірук . Так, націоналізація "Приватбанку" – найкращий варіант у ситуації, що склалася. Якщо не згадувати, що заплатять за неї 42 мільйони українців. Щоправда, особливого болю і страждань це не має викликати, вважає економіст.

Націоналізація і економіка

На думку Віталія Шапрана, націоналізація "Приватбанку" на курсі гривні істотно не відіб'ється. Він допустив сплеск активності на готівковому ринку, уточнивши, що держава вливає в капітал банку тридцятирічні облігації внутрішньої держпозики на суму близько 150 млрд грн.

По-перше, це зовсім не означає, що у банку діра в балансі саме на 150 мільярдів, зазвичай докапіталізація проводиться з запасом, для стійкої динаміки Н2 - нормативу адекватності регулятивного капіталу. По-друге, в грудні у "Приват" був непогано забезпечений ліквідністю і це не означає, що всі 150 млрд ОВДП відразу викинуть на вторинку, перетворять на готівкову гривню і почнуть насичувати нею ринок. Цей пакет може витрачатися поступово протягом багатьох років,
– пояснив аналітик.

Екс-заступник глави Нацбанку Олександр Савченко майже такої ж думки. За його словами наслідком перетворень "Приватбанку" стане додаткова інфляція приблизно в 1,5-2%, і додаткова девальвація в 4-5%. Але цей процес розтягнеться приблизно на півтора року, тому шоку для людей не буде, сказав він.

А економічний експерт Тарас Загородній категорично не вірить у благі наміри та ефективність НБУ та української влади як управителів "Приватбанку".

Голова Комітету економістів України Андрій Новак в ефірі українського телебачення зауважив, що напряму ситуація на курс не має впливати, якби була курсова стратегія.

Але її у нас немає. І в тому проблема. Не виключаю, що після історії з переведенням "Приватбанку" в держвласність буде інший прогноз курсу. Треба дочекатися офіційного подання бюджету до другого читання,
– підсумував він.

Однак більшість економістів відзначають, що курсові коливання, спричинені історією довкола націоналізації "Приватбанку"– тимчасове явище.

Натомість Міжнародний валютний фонд навіть похвалив Україну за рішення націоналізувати "Приватбанк". У своїй заяві Фонд наголосив, що це рішення було прийняте для захисту фінансової стабільності нашої держави і що МВФ продовжуватиме підтримувати Україну в її зусиллях щодо створення сильних інститутів, підвищення прозорості та просування структурних реформ.

Майбутнє "Приватбанку"

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб з 19 грудня ввів тимчасову адміністрацію у "Приватбанк" та призначив тимчасового адміністратора.

Разом з тим Дмитро Дубілет впевнений, що банк працюватиме далі в стандартному режимі. За його словами незабаром буде сформована нова команда топ-менеджерів. Формально, перехідний період, протягом якого будуть вводити в курс справи нову команду, триватиме кілька місяців, пояснив топ-менеджер "Приватбанку".

Дубілет також впевнений, що на ефективності роботи "Приватбанку" націоналізація не відобразиться негативно.

Я не думаю, що клієнти або співробітники відчують особливу різницю в роботі банку. У нас все працює як годинник. У головному офісі та у відділеннях залишаються ті ж професіонали. У банку створена унікальна корпоративна культура. Все це нікуди не дінеться з нашим відходом. І я не вірю, що держава відбере iPad у наших співробітників у відділеннях і замість них вручить їм рахівниці,
— акцентував він.

У НБУ тим часом заявили, що наразі "Приватбанк" працює у звичному режимі. Хоча користувачі і констатують черги біля його банкоматів.

Чому так сталося, що "Приватбанк", такий потужний, сучасний і надійний, таки перейшов у 100-відсоткову власність держави — тема окремого "роману". Версій існує декілька. І ось одна з них.

Национализация "Приватбанка": способ укрепления вертикали президентской власти

Але у підсумку виходить так, що "Приватбанк" націоналізували б так чи інакше, рано чи пізно. Прямої небезпеки для клієнтів банку нині немає. Найголовніша проблема і шкода – паніка. Звичайно, зміни у такому системному банку потягнуть за собою наслідки для цілої української економіки, найперше – ми всі заплатимо за його докапіталізацію. Але ж українцям до такого не звикати, чи не так?

Читайте також: Що станеться з обмінним курсом гривні після націоналізації "Приватбанку": без паніки