Долар по 50 чи 90: яким може бути курс до кінця року
Цієї осені можливо декілька сценаріїв курсової динаміки, прогнозує експерт. Якщо найоптимістичніші прогнози справдяться, то курс може втриматись на нинішньому рівні у 40 гривень за долара, а за негативно – зросте вдвічі.
Сценарії курсу долара
Експерт Андрій Шевчишин, у коментарі 24 каналу, розповів, що сценаріїв курсової динаміки залежатимуть від таких факторів: емісії, макрофінансової допомоги, монетарної політики НБУ, настрої інвесторів, ситуація на фронті, погодних умов та, як пройде опалювальний сезон.
Читайте також Ексклюзивна акція: де взяти стартовий капітал
- Базовий сценарій розвитку подій передбачає подальшу девальвацію гривні. Під кінець року ми можемо мати 50 гривень за долар і більше. Все залежатиме від масштабів емісії та об’ємів зовнішньої допомоги.
- Негативний сценарій передбачає, зокрема, девальвацію гривні до 80 – 90 гривень за долар.
- Позитивний сценарій. Гривня може втриматись на рівні 40 – 45 за долар. А за позитивного інвестиційного клімату вже наступного року гривня може навіть ревальвувати. На жаль, це дуже оптимістичний сценарій і далекий від базового.
Базовий сценарій
Базовий сценарій, пояснює Шевчишин, можливий саме за умови збереження статус-кво, коли фінансування бюджету значною мірою відбувається шляхом емісії гривні, ставки розміщення держоблігацій залишаються низькими, вільна гривня не виводиться з ринку, не залучається достатньо внутрішнього капіталу.
При цьому немає зовнішньої фінансової підтримки. А ситуація на фронті кардинально не міняється на користь однієї зі сторін. За таких умов ми матимемо подальшу девальвацію гривні, тобто зниження курсу гривні щодо іноземних валют (долара, євро).
Але це лише один із можливих сценаріїв. Ситуація може змінитись. Багато залежатиме від ситуації на фронті. І тут потенційно важливий фактор – оптимізм інвесторів, як зовнішніх, так і внутрішніх.
Важливі фактори
Ситуація на фронті
На думку Шевчишина, багато залежатиме від ситуації на фронті. Адже потенційно важливий фактор – оптимізм інвесторів, як зовнішніх, так і внутрішніх. Стабілізації ситуації на фронті на користь ЗСУ могла б створити позитивний імпульс для західних партнерів України, так і для внутрішнього інвестора. Це своєю чергою стимулювало б економічне відновлення, ріст внутрішнього попиту і пропозиції.
Зверніть увагу! Укріпленню гривні міг би посприяти черговий раунд приватизації, максимальне урізання видатків бюджету, контроль за лакшері-імпортом, вважає експерт. Нагадаємо, що масова приватизація повинна була розпочатись з вересня цього року.Опалювальний сезон та погодні умови
На динаміку курсу гривні вплине також те, як Україна пройде опалювальний сезон. НАК "Нафтогаз України" стверджує, що газу достатньо. Але це значною мірою залежатиме від температурного режиму, стану інфраструктури та кількості споживачів, прикметно підкреслює Шевчишин. За сприятливих погодних умов Україні має вистачити наявного газу для проходження опалювального сезону, без необхідності покупки на зовнішніх ринках.
До теми Україна готова до повного припинення транзиту російського газу взимку, але є ризики
На його думку, на курс гривні та цінову ситуацію безпосередньо впливатиме скільки газу є в сховищах, скільки ще має бути закачано та по якій ціні. Адже вартість газу на європейських хабах суттєво зросла.
При цьому варто розуміти, що вартість газу зараз майже космічна. І якщо нам його не вистачатиме, ми вимушені будемо йти на європейський ринок і купувати по спотовій ціні (ціні, за якою продаються реальний товар, цінні папери або валюта в даний час і в даному місці на умовах негайної поставки),
– зауважує експерт.
Без отримання достатньої зовнішньої допомоги знайти валюту для купівлі газу буде дуже складно. Зокрема, витрачатимуться золотовалютні резерви НБУ, що негативно впливатиме на курс гривні.
Дуже добре, що Мінфіну вдалось домовитись з міжнародними тримачами українського суверенного боргу про реструктуризацію виплат. Але варто пам’ятати, що той-таки НАК "Нафтогаз України" не домовився про реструктуризацію своїх боргів,
– нагадує Шевчишин.
- Облікова ставка
Експерт вважає, що Нацбанк консолідовано з Мінфіном мають підняти ставку до 28 – 30% (в залежності від темпів інфляції) і розміщати державні борги саме за цими ставками. Оскільки вкладення в державні облігації буде гарною альтернативою купівлі валюти, вільна гривня буде вилучатися з ринку, тим самим зміцнюючи свої позиції.
Нагадаємо, що 2 червня НБУ різко підняв облікову ставку з 10% до 25% річних. За допомогою рівня облікової ставки регулятор встановлює орієнтир стосовно вартості залучених та розміщених грошових коштів. Перш за все це стосується банків та інших суб'єктів грошово-кредитного ринку України.
Не знаєте, де взяти гроші на першу інвестицію? 24 канал спільно з глобальною криптобіржею Bybit запускає ексклюзивну акцію для своїх читачів. Беріть участь та отримайте приємний бонус для свого стартового капіталу.