Основа та безпека: блокчейн – новий захисник даних
Джерело:
The Most Popular Blockchain NetworksБлокчейн став однією з найвидатніших тенденцій у цифрових інноваціях з моменту створення Інтернету. Його використовують як у криптовалюті, так і у різних сферах нашого життя: охорона здоров'я, торгівля, банкінг тощо. Така популярність пояснюється тим, що блокчейн – це насамперед про захист даних й новий рівень точності.
Цікаво! Сатоші Накамото, особа або група осіб, що розробила протокол криптовалюти біткойн, не є першим творцем блокчейну. Втім, його технологія стала однією із найвідоміших. Зараз його розробки служать відправною точкою для блокчейнів, які з'явилися після нього.
Читайте також NFT це нова реальність: як цифрове мистецтво допомагає ЗСУ
Що ж таке блокчейн
Якщо простими словами, то блокчейн – це база даних, однак не традиційна. Головна відмінність між традиційною базою даних та блокчейном полягає у структуруванні даних та їхній доступності.
Найважливіше, що вам потрібно знати про блокчейн – це те, що технологія використовується для зберігання та передачі інформації у мережі інтернет. Відтак усі записи знаходяться на комп'ютерах користувачів, що робить блокчейн розподіленою базою даних. Тобто дані зберігаються не в одному місці, а одразу в кількох.
Роль блокчейну у світі / Фото – Pixabay
Для чого ж потрібна ця база даних? Тут варто зауважити, що блокчейн застосовують для того, щоб забезпечити безпеку інформації й перевірку транзакцій у криптовалюті. Ця технологія робить дані конфіденційними, постійними та доступними для перевірки. Запис даних та транзакцій, звичайно, відкритий, але шифрування захищає його від сторонніх очей і змін.
Деякі криптовалюти реалізовані у власних блокчейн-мережах, інші ж – на вже існуючих блокчейнах. Головна відмінність між ними:
- якщо криптовалюта рідна валюта її блокчейну, її називають монетою. Як-от Bitcoin, Ethereum, Solana.
- а коли криптовалюта розміщена в існуючому блокчейні, її називають токеном. До прикладу WhiteBIT Token (WBT), Maker, Uniswap.
Коли не тільки про крипту
Блокчейн застосовується не лише у світі криптовалюти. Технологія насправді залучена у різних сферах. Це і фармацевтика, і охорона здоров’я, і роздрібна торгівля, банкінг і багато інших галузей.
- Наприклад, один з найбільших виробників комп'ютерів та програмного забезпечення IBM створив власний блокчейн Food Trust, аби вираховувати пересування продуктів харчування.
Впровадили у свою діяльність блокчейн й такі відомі компанії, як Amazon, Facebook, Mastercard тощо. Головна причина – технологія виводить бізнес на новий рівень точності, прозорості та безпеки.
Цікаво! Банківська справа отримала найбільше переваг від інтеграції з блокчейном. Зазвичай перевірка транзакцій у фінансових установах триває від одного до трьох днів через величезний обсяг даних, блокчейн же дозволяє обробити їх за лічені хвилини, або навіть секунди будь-коли.Власний блокчейн, як показник надійності
Без сумніву, блокчейн є надійним способом зберігання даних. Але насправді надихає те, що чимало компаній намагаються розробити власні технології. Це свідчить про масштабність та надійність, а ще говорить про бажання покращити свій рівень послуг.
Зокрема такою стала й одна із найбільших європейських криптобірж з українським корінням WhiteBIT. Компанія запустила тестову мережу власного блокчейну. Тепер WB Network Testnet дозволить випробувати власну технологію блокчейн у реальному часі, однак без реальних цифрових активів.
Запуск цієї мережі надає переваги для користувачів біржі. Йдеться про:
- низьку комісію за транзакції;
- прогнозований інтервал між створенням двох блоків;
- надійний захист від одиничних зломів;
- високий показник Transactions Per Second (TPS), тобто кількість транзакцій, які мережа може опрацювати за секунду.
Для кращого розуміння: запуск криптобіржею власного блокчейну означає те, що про кожного користувача піклуються й забезпечують йому нові можливості у прозорій системі, де вартість транзакцій буде нижчою.
Зверніть увагу! За даними WB Network Explorer, максимальний показник транзакцій у секунду мережі становить 153,5.WhiteBIT також заохочує до пошуку вразливостей на біржі та виплачує за їх знаходження винагороду. Кожен користувач може скористатися програмою Bug Bounty, яка дозволяє поінформувати компанію про будь-яку вразливість системи й отримати за це приємну винагороду. В залежності від серйозності вразливості, варіюється і можлива винагорода.
Блокчейн – це завжди про безпеку
У світі, де щодня можна стати жертвою шахрайства, блокчейн є невіддільною частиною безпеки ваших даних. Особливо, коли потрібно обмінятись ними з незнайомцями й варто подбати про захищеність інформації.
Зробити це можна не тільки у криптосвіті, адже тепер блокчейн у різних галузях:
- у відстежуванні товару чи інтелектуальної власності,
- у забезпеченні надійного обміну медичними записами,
- у запобіганні шахрайства у фінансових установах.
Саме тому сьогодні блокчейн застосовується у такій кількості сфер. Адже у сучасному світі ця технологія стала нічим іншим, як синонімом до слова "надійність".